PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=504602}

Na śmierć i życie

Kill Your Darlings
6,9 21 921
ocen
6,9 10 1 21921
5,1 8
ocen krytyków
Na śmierć i życie
powrót do forum filmu Na śmierć i życie

Książka

użytkownik usunięty

Jeżeli ktoś zna język angielski i miałby ochotę przeczytać książkę opartą na historii Carra,
Kammerera i reszty beatników, to takowa istnieje. "And the Hippos Were Boiled in Their Tanks",
napisana przez Kerouaca i Burroughsa, ukazuje "prawdziwe" oblicze Luciena i szczegółowo opisuje
relacje między beatnikami. Polecam jako uzupełnienie do filmu.

ocenił(a) film na 8

Już od jakiegoś czasu przymierzam się do kupna tej książki. Rzeczywiście taka dobra czy tylko jako ciekawostka?

użytkownik usunięty
pan_dziejaszek

Nie jestem wielką fanką beatników, ale mogę stwierdzić że czyta się ją zaskakująco dobrze. Borroughs i Kerouack opowiadają historię Carra i Kammerera wymieniając się co rozdział, więc książka ma ciekawy, niestabilny styl. No i tak jak wcześniej pisałam, filmowy Lucien to ugrzeczniona wersja tego co znajdziesz w książce, są momenty że szczerze współczujesz Kamemererowi :)

użytkownik usunięty

literówka, Kammererowi*

ocenił(a) film na 9

Myślę, że Kammerer był zwyczajnym pedofilem, obsesyjnie zakochanym w Lucienie i nie ma co mu współczuć, nieważne jak ten drugi by się zachowywał

użytkownik usunięty
maliceo

***SPOJLER DO KSIĄŻKI, CZYTASZ NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ***

W książce ta relacja wygląda ciut inaczej, z zeznań Burroughsa i Ginsberga wynika, że Kammerer miał obsesję na punkcie Lu, ale była to obsesja czysto platoniczna. Kammerer uważał się za niegodnego Lu, łaził za nim i gapił się na niego godzinami. Nie mówię, że takie zachowanie jest ok, ale ta książka lekko zmienia sposób patrzenia na Kammerera i Luciena. Polecam :)

ocenił(a) film na 9

No tak, ale kiedy się poznali Lucien miał 14 lat, wtedy nie wiadomo co zaszło z dwukrotnie starszym Davidem...
Zauważ też, że Burroughs był bardziej przyjacielem Kammerera, a Ginsberg gejem, więc nie traktowałabym ich zeznań zupełnie obiektywnie.

Cała sprawa zresztą jest bardzo ciekawa, chętnie bym przeczytała książkę.
Zdobyłaś ją gdzieś w Polsce czy Amazon? :)

użytkownik usunięty
maliceo

Książka jest do kupienia na allegro, tylko w wersji angielskiej. :) Wpisz po prostu: And the Hippos Were Boiled in Their Tanks i powinno wyskoczyć.

ocenił(a) film na 9

ok, dzięki :)

maliceo

Jest polskie wydanie "A hipopotamy żywcem się ugotowały" wydawnictwa Czarne z 2014 roku.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones