PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=430867}

Na Zachodzie bez zmian

Im Westen nichts Neues
7,3 57 629
ocen
7,3 10 1 57629
6,8 35
ocen krytyków
Na Zachodzie bez zmian
powrót do forum filmu Na Zachodzie bez zmian

Pytanie

ocenił(a) film na 4

O co chodzi z tym chłopcem, który postrzelił Kaczynskiego? Jakiś głębszy sens, którego nie wyłapałem? I o co chodzi z tą chustą?

Starszą wersję jakoś bardziej polubiłem. Ta mnie nie wciągnęła. Tutaj tylko motywy muzyczne i obrazy natury mnie zaciekawiły.

ocenił(a) film na 8
Juna_3

Chustka jest od dziewczyny, do której poszedł jeden z żołnierzy, wąchali ją wszyscy po kolei. Chłopiec chyba mie ma znaczenia większego niż zabicie żołnierza złodzieja, który chciał podbić jego kraj.

ocenił(a) film na 4
Wiecznie_niezadowolona

Tak, chodziło mi bardziej o przekazywanie sobie tej chusty. O ile ci wcześniejsi żołnierze byli ze sobą związani, to ten ostatni to zupełny przypadek, a mimo wszystko wziął tę chustkę a nieśmiertelnik pozostawił.

ocenił(a) film na 8
Juna_3

Dla mnie to coś w stylu uniwersalizmu wojny - wszyscy tęsknili za normalnym życiem, kobietami, miłością - i myślę, że tego symbolem była ta chustka po prostu, niezależnie od tego, który żołnierz ją miał, wszyscy tęsknili za tym samym. A czemu zostawił nieśmiertelnik, nie wiem, może dlatego, że to już żadna różnica? Jeden w tą czy w tą?

ocenił(a) film na 4
Wiecznie_niezadowolona

Coś w tym jest (twoim wytłumaczeniem tej sytuacji z chustką). Zatem pozostaje kwestia tego chłopca.

Juna_3

Pewnie chodzi o jakiś symbol utraconej niewinności, gdy przez wojnę dzieciak nie dostrzega we wrogim żołnierzu po prostu głodnego człowieka - albo coś podobnego. ;) To mnie chyba razi trochę w tym filmie, taka nachalna symbolika na każdym kroku. W książce Kaczynski po prostu ginie, nie ma w tym żadnej wymowy, wojna jest bezsensowna, brudna i nie ma w niej miejsca na filozofowanie, a większość po prostu walczy o przeżycie. I dlatego jest straszna.

ocenił(a) film na 4
Juna_3

Dziwne ceregiele z chustą są ostatnio modne w Ambitnym kinie (przez duże "A").

W "Psich pazurach" też były, zdaje się, z jakąś cyrki.

Niecierpliwie czekam na kolejny film z chuścianą metaforą.

ocenił(a) film na 4
taksidrajwer

No jeżeli tak faktycznie jest, to tylko czekać, aż ktoś wpadnie na pomysł, aby wykorzystać chusteczki higieniczne jako symbol przemijania... ;)

ocenił(a) film na 8
Juna_3

Chusta jako namiastka normalności, natomiast sam chłopiec - moje pierwsze skojarzenia to 2 Wojna Światowa i gotowość kolejnego pokolenia do krwawej wojny.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones