PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=7981}

Na wschód od Edenu

East of Eden
7,7 16 583
oceny
7,7 10 1 16583
7,9 16
ocen krytyków
Na wschód od Edenu
powrót do forum filmu Na wschód od Edenu

Zamknięte w hollywoodzkiej schematyczności zakończenie pozostawia pewien niedosyt. Nagle, pełnokrwisty dramat bohaterów zmiękczony zostaje potrzebą odkupienia, wybaczenia. Najpierw monolog Abry działa niczym mało subtelny cios łopatą, następnie kontrontracja Cala z ojcem pozbawia, długo budowaną dramaturgię siły. W tych ostatnich minutach zabrakło jakiegoś niepokoju, smutku; negatywne emocje rozchodzą się po kościach, by za bardzo niepokoić masowej widowni. Szkoda, w efekcie jeden z lepiej rozpisanych dramatów Kazana - pochodna biblijnej przypowieści o Kainie i Ablu, opowieść o palącej potrzebie rodzicielskiej akceptacji i zgubnej sile braterskiej rywalizacji - przegrywa z konfromizmem swych czasów.

Dziś największą atrakcją jego filmu jest nietuzinkowy debiut Jamesa Deana - swobodnego jeźdźca lat 50-tych. Jego Cal to uosobienie młodzieńczego buntu i cierpienia, swego rodzaju zapowiedź eksplozji talentu, która nastąpi jeszcze tego samego roku w "Buntowniku bez powodu".

użytkownik usunięty
eon_blue

W swym najeździe na masową widownię, pełen zapału i nienawiści do tego żałosnego motłochu, ponad którym niewątpliwie się unosisz, zapomniałeś o okrutniej partykule 'nie' przed 'niepokoić'. Co więcej, później 'konformizm' (mniemam, iż tym słowem chciałeś się z nami podzielić) zastąpiłeś 'konfromizmem' (jeśli takie były Twoje pierwotne intencje to zwracam honor). Poza drobnymi i nic nie znaczącymi pomyłkami, podziwiam wielkość formy w jakiej dzielisz się z nami swym eksperckim stanowiskiem, nawet jeśli moje jest zgoła odmienne. Pozdrawiam.

ocenił(a) film na 7

tak długa odpowiedź, a tak mało wnosi do dyskusji. wstydziłbyś się.

użytkownik usunięty
AlexVonBat

Uczułem wieczystą sromotę, zaprawdę. Jestem w pełni świadom, iż błędy innych nie usprawiedliwiają własnych, lecz mimo to czuję się zobligowanym do powiedzenia: 'ale do stu piorunów, wypowiedź mojego poprzednika, ona to dopiero niczego nie wniosła (z całym szacunkiem)!'.

eon_blue

Debiut?

James wyglądał na starszego niż odgrywana przez niego postać.

ocenił(a) film na 7
eon_blue

znajomy na koniec seansu określił film w ten sposób: "It was a very deep shit."

AlexVonBat

Tell your friend that he's an asshole :D

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones