PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=7981}

Na wschód od Edenu

East of Eden
7,7 16 583
oceny
7,7 10 1 16583
7,9 16
ocen krytyków
Na wschód od Edenu
powrót do forum filmu Na wschód od Edenu

Ten film długo tkwił na liście moich zaległości. Ja sobie dorastałam, zdążyłam przeczytać ksiażkę i
się nią na swój spodób zachwycić, a film w moich wyobrażeniach urósł do rangi arcydzieła.
Rozczarowałam się. W porównaniu z książką film spłyca wszystko - bohaterów, ich wzajemne
relacje, dialogi, pobudki, jakimi się kierują, większość scen.

ocenił(a) film na 7
czekina

Tak to na ogół bywa z adaptacjami wielkiej literatury. Trzeba wziąć poprawkę na to, że "słowo czytane" bardziej pobudza wyobraźnię a w filmie jesteśmy skazani na wrażliwość scenarzysty, reżysera, aktorów, scenografa itd. aż do inspicjenta i... sekretarki planu. Najlepiej próbować traktować film jako coś innego niż pierwowzór literacki.
Bywa też odwrotnie: najpierw obejrzałem "Hamleta" Oliviera a potem przeczytałem oryginał; trudno było, ale uznałem, że Olivier niezbyt pasował do roli - po przeczytaniu uznałem, że tę postać powinien grać jakiś bardziej neurasteniczny aktor (szkoda, że przed laty nie widziałem teatralnej kreacji Olbrychskiego - on chyba pasował).

ocenił(a) film na 6
czekina

Mam to samo, 150 zbliżen na twarz Jamesa Deana nie wynagradza mi braku Li, Samuela i niesamowitego portretu socjopatki jaką była cathy. Rozumiem, że ciężko zmieścić całą historie w 2 godzinnym filmie, ok. Ale ten fragment, mógł pokazać o wiele rzetelniej. Wszystkie relacje i zmiany zachodzące w bohaterach (nie pojmuje, co reżyser zrobił np. z Abry) zostały tak spłycone że dziwie się że imć John Ernst zaakceptował tą ekranizacje.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones