PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=34636}

Nausicaä z Doliny Wiatru

Kaze no Tani no Nausicaä
7,8 24 717
ocen
7,8 10 1 24717
8,4 10
ocen krytyków
Nausicaä z Doliny Wiatru
powrót do forum filmu Nausicaä z Doliny Wiatru

chyba najbardziej kojarzy mi się Nausicaa z Dune (serią;) - i nawet nie chodzi o samą ekologię, czerwie=ohmu, pustynia=grzyb, ale też o wątek mesjasza - który będzie rozkazywał czerwiowi..

[z tego co słyszałęm, to Dune zostało docenione dopiero gdy zauważyli ją zieloni z pokolenia 68 (czy tam ew. hipi też;), może Nausicaa zostanie odkryta na nowo, kiedy dostrzeże się jej wyraźne (czasem aż nad to;) przesłanie?]

zimnyy

również zauważyłem bardzo wiele podobieństw do 'dune'. wydaję mi się miyazaki inspirował się książką herberta i swoisty sposób dzięku swojemu geniuszowi przetworzył motywy (wiele dodając) i stworzył prawdziwe arcydzieło!

ocenił(a) film na 10
zuziatello

Dobrze ci się wydaje.

ocenił(a) film na 10
Sqrchybyk

A jak dla mnie to tego małego gryzonia po prostu wyjął z "Czarnoksiężnika z Archipelagu" Ursuli K. Le Guin.

(Cóż to ten gryzoń srasznie przypominający Pikachu, więc śmiem twerdzic że pokemony pochodzą z USA:))

Takie zapożyczenie od podziwianej przez Miyazaki'ego autorki, której właśnie "Czarnoksiężnika" bardzo chciał prznieśc na pole anime i to jeszcze przed "Nausicą". Cóż dopiero po oskarze za "Spirited Away" mógł zrealizowac marzenie. Jednak będąc zajętym nad "Ruchomym zamkiem Hauru" studio oddało projekt w ręce jego syna.

ocenił(a) film na 10
zimnyy

Właśnie (w końcu) obejrzałem "Diune" i również mam takie same skojarzenia, zwłaszcza ten wątek mesjasza. Nie mam wątpliwości że Miyazaki inspirował się "Diuną"

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones