PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=646185}

Nazywaj mnie Kuchu

Call Me Kuchu
7,3 60
ocen
7,3 10 1 60
Nazywaj mnie Kuchu
powrót do forum filmu Nazywaj mnie Kuchu

Opis

ocenił(a) film na 7


Film Katherine Fairfax Wright i Malika Zouhali-Worrall przedstawia ostatni rok życia tego odważnego, inteligentnego i niezłomnego człowieka, którego wiedza i osiągnięcia zostały docenione dopiero po śmierci. W grudniu 2013 roku rząd w Ugandzie uchwalił nowe przepisy dotyczące homoseksualizmu. Wielokrotne uprawianie seksu z osobą tej samej płci, kontakty homoseksualne z udziałem chorych na HIV, nieletnimi i niepełnosprawnymi będą podlegać karze dożywotniego więzienia. Ustawa nakazuje karać również niezgłaszanie informacji na temat homoseksualistów oraz promocję zachowań homoseksualnych.

Od 2009 roku w Ugandzie trwały dyskusje na temat zaostrzenia prawa karzącego homoseksualistów. Ustawa obowiązująca zakładała karę pozbawienia wolności na 14 lat w przypadku aktów seksualnych z osobą tej samej płci.
Od 2009 roku pracowano nad tym, żeby ją zaostrzyć. W pierwszych projektach nowelizacji za homoseksualne stosunki groziła kara śmierci. Pomysł wywołał burzę na świecie. Krytykowały go głowy państw, a Parlament Europejski zagroził rządowi Ugandy wyciągnięciem finansowych konsekwencji.

Podczas gdy lokalne gazety piętnowały homoseksualistów, David Kato jako pierwszy odważył się publicznie przyznać do swojej orientacji, do bycia "kuchu". Z gazetami i tabloidami walczył w sądach, w telewizji i na forum ONZ. Wspierał go emerytowany biskup anglikański Christopher Senyonjo, który podjął się obrony społeczności LGBT, kiedy większość przywódców religijnych w Ugandzie poparło projekt zaostrzenia ustawy i ustanowienia kary śmierci dla wszystkich homoseksualistów i nosicieli HIV. Mający doktorat z ludzkiej seksualności i dokładnie rozumiejący Słowo Boże, Senyonjo wraz z Kato uparcie walczył z prawnie usankcjonowanymi prześladowaniami gejów i lesbijek. Rok po skończeniu zdjęć do dokumentu i trzy tygodnie po wygraniu sprawy przeciwko gazecie, która opublikowała jego nazwisko i zdjęcie piętnując go jako geja, Kato został brutalnie zamordowany w swoim domu. Jego śmierć wprawiła w osłupienie biskupa Senyonjo, całą społeczność LGBT i odbiła się szerokim echem na świecie.




Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones