PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=723653}

Niepamięć

Remember
7,4 12 254
oceny
7,4 10 1 12254
5,3 6
ocen krytyków
Niepamięć
powrót do forum filmu Niepamięć

Mający około 90-ciu wiosen na karku Zev ucieka z domu starców aby znaleźć i zabić oprawcę jego rodziny z Oświęcimia. Brzmi jak tradycyjna zemsta po latach? Może tak, ale jest jeden szkopuł - główny bohater cierpi na demencję. Po każdym przebudzeniu jest zagubiony. Wzywa do siebie swoją nieżyjącą już żonę, nie pamięta czemu jest w podróży. Sytuację wyjaśnia list od przyjaciela, w którym Zev ma wyjaśnione powody swojej tułaczki oraz wypunktowane miejsca, które ma odwiedzić w celu poszukiwań niemieckiego kata. Korespondencja ta, z racji na dolegliwość głównego bohatera, ma kluczowe znaczenie dla powodzenia planu, więc staruszek zawsze nosi ją przy sobie. Całość brzmi jak dobry materiał na niepoprawną politycznie komedię albo trzymający w napięciu thriller/dramat. Dostajemy opcję numer dwa.

Aktorstwo jest w tej produkcji kluczem. Widz towarzyszy głównemu bohaterowi w niemal każdej scenie. Christopher Plummer staje na wysokości zadania i dzięki jego grze postać Zeva staje się wiarygodna. Aktor podkreśla niekończącą się udrękę, samotność i przeciwności, z którymi dzień po dniu musi mierzyć się żydowski mściciel. To sprawia, że bohater, zamiast zostać wyśmianym w swej grotesce, staje się zawodnikiem, któremu widz chętnie kibicuje. Pomimo tego, że nie uświadczymy tu pościgów i strzelanin, to film trzyma w napięciu i to na kilku płaszczyznach. Przecież Zev w każdej chwili może zapomnieć o swej krucjacie. Jest też poszukiwany jako uciekinier z domu opieki. To wszystko sprawia, że pozornie proste i codzienne czynności w wykonaniu głównego bohatera urastają do rangi elektryzujących chwil przed srebrnym ekranem. Każda dłuższa podróż, gdzie można się zdrzemnąć, każda płatność kartą, okazanie dokumentu tożsamości mogą okazać się dla niego zgubne. Wszytko to napędzane przez chęć zemsty, która nie jest na pierwszym planie, ale jest na tyle wyraźna, że pytania zadają się same, a wątpliwości mnożą. Punkt kulminacyjny, miodzio. Tak być powinno.

In minus zaliczyłbym ukazanie relacji bohatera z rodziną, a zwłaszcza z synem. Trochę szkoda, że została ona potraktowana po macoszemu, bo straciliśmy szansę lepszego poznania intrygującego Zeva, jego przeszłości, charakteru. Ponieważ dosyć szybko dowiadujemy się ilu jest "kandydatów" na stanowisko Niemca z Oświęcimia, to wiemy, że szybko do finałowej konfrontacji nie dojdzie, co nie jest dobrym zabiegiem. Wydaje mi się też, że osoby i sytuacje, które napotykają bohatera są w niektórych momentach zbyt ponaciągane. Nie to, że nie mogłyby się wydarzyć, ale prawdopodobieństwo mnie nie przekonuje.


Czy warto obejrzeć? Tak. "Remember" to trzymający w napięciu dramat z bardzo dobrą kreacją Christophera Plummera. Zdecydowanie więcej plusów, które każdy zauważy, niż minusów, które wcale nie muszą przeszkadzać.

ocenił(a) film na 8
azmalion

Zgadzam się z Twoją wypowiedzią ale ten cyt. "Niemca z Oświęcimia" nie ma w tym filmie takiego określenia. Są tylko naziści i to jest
tzw: poprawność polityczna, którą rewelacyjnie Niemcy wprowadzili na świecie. O zgrozo!!!!

ocenił(a) film na 9
Mimoza40

Ja natomiast nie zgadzam się z Pani wypowiedzią. Niemiec z Oświęcimia jak najbardziej się pojawia i jest nim homoseksualista.
Używanie określenia nazista zamiast Niemiec uważam za jak najbardziej zasadne gdyż piętnuje ono przede wszystkim nazistowską ideologię a nie narodowość,
choć osobiście uważam że najlepszym określeniem byłby niemiecki nazista.
Zauważyłem, że osoby które najbardziej uwiera określenie nazista nigdy nie skupiają się na potępieniu ideologi nazistowskiej, lecz oceniają wszystko na płaszczyźnie narodowościowej, oczywiście w zero jedynkowej formie. Jednocześnie w swoim życiu hołdują w dużej mierze wartościom tworzącym podstawy ideologiczne nazizmu.

ocenił(a) film na 8
MichCorleone

Film ten oglądałam kilka razy wnikliwie, gdyż sam temat jest zaskakujący...
Jak Pan wie, świat idą takie słowa lotem błyskawicy.
To nie jest film dokumentalny - słowa: nazistowski Niemiec z Oświęcimia były by uczciwe.
Nie wchodzę w polemikę o niziźmie bo to odzielny temat.
Prosze nie mylić nazizmu z nacjonalizmem.
Nacjonalizm (z łac. natio, „naród”) – postawa społeczno-polityczna uznająca naród za najwyższe dobro w sferze życia oraz polityki. Głosi solidarność wszystkich grup i klas społecznych danego narodu.
Po nad to chodzi o prawdę historyczną. A hołduję wartościom etycznym, humanistycznym. ,

"nazizm, narodowy socjalizm, hitleryzm, ruch polityczny (od 1919), ideologia, od przejęcia władzy przez A. Hitlera (1933) system państwowy w Niemczech (tzw. III Rzesza).
O istotę nazizmu toczą się spory: jest on traktowany jako niemiecki radykalny wariant faszyzmu lub jako jedna z odmian totalitaryzmu w Europie. Nazizm pojawił się i rozwinął jako protest przeciw klęsce Niemiec w I wojnie światowej, kładącej kres hegemonialnej polityce cesarstwa, przeciw systemowi wersalskiemu oraz kryzysowi pierwszych lat powojennych, który spowodował wzrost wpływów lewicy. Nazizm był ruchem politycznym kierowanym przez Hitlera i jego partię NSDAP, od początku zmierzającym do obalenia Republiki Weimarskiej i ustanowienia „wielkogermańskiej Rzeszy”, mającej „wieńczyć” dzieje Niemiec. Program ruchu, opracowany 1920 przez G. Federa, rozwinęli Hitler w Mein Kampf (1925) i A. Rosenberg w Der Mythos des 20. Jahrhunderts (1930).
Nazizm jako ideologia pokonanych, rozczarowanych i spragnionych odwetu był przepełnionym nienawiścią programem negacji powojennego ładu; zwracał się przeciw liberalizmowi, systemowi wielopartyjnemu i parlamentaryzmowi, demokracji, marksizmowi, komunizmowi i pacyfizmowi, które uznawał za inspirowane i wspierane przez Żydów; występował przeciwko chrześcijaństwu i Kościołom, próbując stworzyć własną „religię germańską”. Nazizm głosił skrajny antyindywidualizm, dążąc do zawładnięcia „całym człowiekiem”, wymagał nie tylko lojalności i posłuszeństwa, ale i czynnego wspierania ruchu, m.in. przez doskonalenie „narodowosocjalistycznego instynktu”. Nawiązując do idei romantyzmu i rasizmu głosił skrajny nacjonalizm, uważając naród za wspólnotę krwi, zdeterminowaną biologicznie i rasowo. Opierając się na darwinizmie społecznym uznawał siłę i walkę za podstawowe prawo społeczne. Nacjonalizm w nazizmie znajdował wyraz w ideologii wroga, którego należy bezwzględnie zwalczać; wrogiem był Żyd, komunista, liberał, socjaldemokrata. Wyrazem nacjonalizmu były teorie „krwi i ziemi”, braku „przestrzeni życiowej” i pochwała wojny. Nazizm demagogicznie łączył ideę nacjonalizmu z elementami socjalizmu, stojąc na stanowisku, że każdy naród ma prawo do własnej wersji socjalizmu. Nacjonalistyczne i socjalistyczne hasła przyciągnęły do nazizmu przeważającą część niemieckiego społeczeństwa, które w decydującym momencie udzieliło poparcia polityce Hitlera. Syntezą ideologii nazizmu była zasada charyzmatycznej władzy wodza, którego uosabiał Hitler. Zasada wodzostwa (inspirowana poglądami F. Nietzschego) znalazła instytucjonalny wyraz w dyktaturze Hitlera, będącego najwyższym podmiotem władzy w III Rzeszy. W 1933–45 nazizm był w Niemczech ideologią państwową oraz czynnikiem integrującym społeczeństwo wokół hitlerowskiej polityki. Umożliwił ugruntowanie się totalitarnej dyktatury, podniósł bezprawie i terror — nie tylko wobec przeciwników politycznych — do rangi jednego z głównych działań państwa, uzasadnił wywołanie przez Niemcy II wojny światowej, stworzył teoretyczną i pseudonaukową podstawę dla wszystkich dokonanych przez hitlerowskie Niemcy zbrodni. Klęska Niemiec 1945 położyła kres panowaniu nazizmu Ukarano głównych zbrodniarzy hitlerowskich oraz podjęto decyzję o denazyfikacji, która jednak nie była pełna i została przeprowadzona niekonsekwentnie. Okresowo odradzający się w Niemczech skrajnie nacjonalistyczny ruch, nawiązujący do nazizmu, jest zwany neonazizmem".

Henryk Olszewski

ocenił(a) film na 9
Mimoza40

Dziękuję za Pani odpowiedź. Chciałbym jednak coś jeszcze doprecyzować.
Wspomniany przeze mnie homoseksualista nie jest określony w filmie jako Niemiec z Oświęcimia lecz jako Niemiec z Auschwitz.
Jak rozumiem kontrowersje wzbudza jedynie kwestia nazewnictwa Niemiec/nazista a nie samej lokalizacji.
Akurat ten zabieg uważam za niewątpliwie korzystny z naszego punktu widzenia, gdyż Oświęcim funkcjonuje jako geograficzna nazwa polskiego miasta, zaś niemiecka nazwa Auschwitz jednoznacznie kojarzy się z niemieckim obozem.
Ponadto określenie Niemiec z Oświęcimia mogłoby u obcokrajowca wzbudzić przekonanie jakoby ów Niemiec urodził się w Oświęcimiu, tak jak np. Niemiec z Wrocławia.

Pozwoli Pani że rozwinę swoją sugestię, jakoby ludzie których najbardziej uwiera określenie naziści zamiast Niemcy, mieli nie tylko nie skupiać się na potępianiu ideologii nazistowskiej lecz hołdować wartościom tworzącym podstawy ideologiczne narodowego socjalizmu.
Aby nie być gołosłownym i trzymać się jakiś obiektywnych odnośników posłużę się Wikipedią. Odkładam na bok pangermanizm i volkizm jako że nie mają one charakteru uniwersalnego. Pozostałe podstawy ideologiczne nazizmu to:

Antysemityzm
Antykomunizm
Homofobia
Faszyzm
Nacjonalizm
Militaryzm
Szowinizm
Rasizm
Imperializm
Korporacjonizm
Kapitalizm ludowy

Teraz proszę odpowiedzieć czemu, oprócz może korporacjonizmu, przeciwstawia się polska prawica? Aby odpowiedź była wiarygodna należy podać podstawy ideologiczne bliskie polskiej prawicy które stoją w opozycji do nazistowskich. Przykładem mógłby być Militaryzm vs Pacyfizm lecz chyba nikt nie ma wątpliwości, że byłoby to wyjątkowo nietrafne. Oczywiście negacja istnienia jakiegoś zjawiska, z którą nie raz już się spotkałem w odniesieniu do jednego z punktów na liście, z pewnością nie jest wyrazem sprzeciwu. To tak jakby wyrażać swój sprzeciw wobec antypolonizmu negując jego istnienie, tak więc mam nadzieję że w tej kwestii nie będzie nieporozumień.
Nie spodziewam się również, że ktoś mi poda postawy ideologiczne polskiej prawicy stojące w opozycji do wszystkich nazistowskich, co oznaczałoby de facto iż polską prawicę stanowią antyfaszyści, lecz jak na środowisko które tak często odpiera zarzuty o wspieranie faszyzmu można byłoby oczekiwać chociaż wyniku 5/11. Prosiłbym również o nie rozmydlanie tematu, rozpisując się na temat rozmaitych zjawisk z jakimi walczy polska prawica. Pytanie dotyczy wyłącznie podstaw ideologicznych nazizmu.

Podsumowując, będąc osobą dla której priorytetem jest walka z faszyzmem, a przede wszystkim z neofaszyzmem, a nie z narodem niemieckim, uważam za w pełni zasadne używanie w filmach określenia nazista a nie Niemiec, gdyż taki zabieg piętnuje przede wszystkim ideologię a nie naród. Ponadto nadaje uniwersalizmu wskazując na to, że takowe poglądy może reprezentować każdy, bez względu na narodowość, również Polak czy nawet Żyd. Chociaż tak jak pisałem wcześniej, najbardziej trafnym wydaje mi się określenie - niemiecki nazista.
Na tej samej zasadzie jestem absolutnie przeciwny używaniu w filmach określenia Polacy w stosunku do szmalcowników, czy też antysemitów tworzących w Polsce jeszcze przed wojną getto ławkowe. Każdego Żyda będę przekonywał, że lepiej nazywać ich polskimi szmalcownikami czy też polskimi antysemitami.

ocenił(a) film na 8
MichCorleone

Racja, umknąło mi to określenie 'Niemiec z Oświęcimia' ... to co dla mnie jest oczywiste, dla innych już niekoniecznie.

Napewno Pan zna historię Polski, jesteśmy prawie od zawsze narodem tolerancyjnym i wiadomo, że określenie Rzeczpospolita Wielu Narodów jest Panu znana.

Prawicę postrzegam jako konserwatywną wolność i tradycjonalizm.
Wartości humanitarne i etyczne, tam kończy się wolność kiedy krępujemy ją innym. Służba dla dobra wspólnego. Dziękuję za kulturalne zwrócenie mi uwagi.

azmalion

Pragnę zauważyć, że nie "Oświęcim" tylko "Auschwitz" a najlepiej "Auschwitz-Birkenau". Skoro w Polsce funkcjonuje takie określenie (per Oświęcim), to jak ma się zmienić fałszywe postrzegania sprawy zagranicą?

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones