PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=8112}
7,5 15 563
oceny
7,5 10 1 15563
6,8 6
ocen krytyków
Niesamowity jeździec
powrót do forum filmu Niesamowity jeździec

Jak dla mnie wybitny.

ocenił(a) film na 10

To jedyny prawdziwy anty-western jaki widziałem: Uczciwi ludzie są coraz bardziej osaczani przez chciwego potentata i jego bandę. Im władza nie pomoże. To raczej po stronie "złego" stoi szeryf ze zgrają swoich zastępców. Z narastającego zagrożenia wynika modlitwa dziewczynki o mściciela. I on się pojawia, a później ratuje poszukiwaczy. Tyle, że jego walki nie mają w sobie nic specjalnie pociągającego: Zwykła nawalanka bez wielkich efektów i pozbawiona krzty romantyzmu. Dookoła zaś ponure, surowe krajobrazy. Gdzież tam im do szerokich, "pocztówkowych" widoków na Monumet Walley z filmów Forda! Podobnie i zdjęcia są surowe, naturalistyczne, nieefektowne. Żadnych ozdobników! Jest to jednocześnie film mistyczny: W pewnym momencie oczy "pastora" zaczynają świecić jak oczy wilka. Kim jest główny bohater? Raczej nie człowiekiem. Nocami coś, niczym Banshee (zły duch z angielskich legend wieszczący śmierć) go woła, ale nie po imieniu... Na koniec jeździec odchodzi, ale nie na tle wspaniałego zachodu słońca, tylko na tle śnieżycy... Film dziwny, naładowany aluzjami (na przykład od Apokalipsy św. Jana) i cytatami które inteligentnie zostały "przycięte" do koncepcji reżysera. Daje do myślenia...

ocenił(a) film na 10
rejmons

Na tle (bladej) śnieżycy bo w oryginale jest "Pale rider" - "niesamowity" wziął się z niewiadomo-kąd, może stąd że "blady" brzmi dziwnie.
Z tym nie-człowiekiem to bym trochę uważał, wydaje mi się że on jednak jak zwyczajny człowiek ulega pokusom (scena spotkania z matką dziewczynki - nie do końca wiadomo co sięwydarzylo ale można się domyślić).

ocenił(a) film na 10
Velocitraktor

Tu jak myślę nie chodzi o śnieżycę, ale o Jeźdźca Apokalipsy (jednego z czterech) na "koniu bladym"

ocenił(a) film na 9
rejmons

Może troszkę przesadzone były te odniesienia do Biblii, ale fajnie pasowały. Tak czy siak świetny western, oczywiście przede wszystkim dzięki roli C.E.

ocenił(a) film na 8
OmniModo

RACJA ŚWIETNE KINO

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones