PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=31432}

Nietolerancja

Intolerance: Love's Struggle Through the Ages
7,3 2 511
ocen
7,3 10 1 2511
7,9 16
ocen krytyków
Nietolerancja
powrót do forum filmu Nietolerancja

Zjawisko zwane kinem istnieje 120 lat, a ten film liczy już okrągłe 100. Mimo to jego oglądanie w zasadzie nie nudzi, a sekwencje babilońskie należą do naprawdę rewelacyjnych na ówczesne możliwości techniczne.

Film dość trudny w odbiorze, z uwagi na 4 przeplatające się ze sobą historie. Ciekawym zabiegiem jest wirażowanie, czyli - jak podaje słownik filmowy - " technika polegająca na monochromatycznym zabarwieniu całości filmu czarno — białego. Za pomocą specjalnej obróbki chemicznej nadaje się materiałowi filmowemu odpowiednią dominantę (najczęściej złotobrązową). W wyniku tego zabiegu obraz na ekranie — pierwotnie w różnych odcieniach czerni i szarości — utrzymany jest w różnych tonach i odcieniach danej barwy. W czasach kina niemego tonowanie scen nabierało szczególnego znaczenia i miało tworzyć odpowiednią atmosferę, np. sceny nadmorskie były tonowane na kolor błękitny, sceny walki tonowano na czerwono itp."
Źródło : http://halmax.intranet.eu.interiowo.pl/art/slowniki-encyklopedia-filmu.htm

Malowanie klatek filmu na różne kolory na pewno znacznie go urozmaica, ponieważ w tamtym czasie nie było innych możliwości technicznych. Podobało mi się też zakończenie filmu, z ponadczasowym cytatem : "Działa i kraty więzień wykuwa się w ogniu nietolerancji".

ocenił(a) film na 8
underground73

Można powiedzieć, że to taki prekursor "Atlasu chmur". I tak myślę, że nawet lepszy od filmu Wachowskich.

ocenił(a) film na 7
janko32

Też o tym pomyślałem oglądając "Nietolerancja"

ocenił(a) film na 7
underground73

To fakty. Szkoda że dopiero teraz dzięki TVP kultura możemy podziwiać te dzieła. Jakoś wcześniej nie znajdowałem ich w telewizjach :(

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones