PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=35702}

Niewidzialny człowiek

The Invisible Man
7,2 4 178
ocen
7,2 10 1 4178
6,6 7
ocen krytyków
Niewidzialny człowiek
powrót do forum filmu Niewidzialny człowiek

a kino na początku było proste, slapstickowe - i tu tak jest kilka razy, że jest moment, gdy wiemy, że reżyser mówi "teraz was zadziwię niewidzialnością, podziwiajcie" - i czujemy się jak na jarmarku cudów. A to za mało, by dać 7, 8 gwiazdek, bo jednak choć "dostaliśmy" tragiczność postaci, to razem z epatującym prostymi emocjami okrucieństwem - a oczekujemy czegoś więcej. Uważam, że "6" to i tak wysoka ocena po 84 latach od powstania filmu. Gdyby zrobił ten film Hitchcock, to z pewnością byłoby to coś cięższego gatunkowo, wtedy pewnie dałbym 9.

ocenił(a) film na 6
Wydmin

Zgadzam się z pierwszym zdaniem i z oceną.
Natomiast zastanawia mnie to " a oczekujemy czegoś więcej " - mam nadzieję, że omyłkowo piszesz w swoim imieniu w liczbie mnogiej i nie ogarnęło Cię szaleństwo po seansie tego filmu.

ocenił(a) film na 6
armarange

Stosuje sie czasem takie retoryczne chwyty, pisze się jakby w imieniu zbiorowości, widzów - tu występuję w imieniu współczesnych widzów, znając przecież ich (nasze) wyrobienie kinem kształtującym się już ok.123 lata.

ocenił(a) film na 6
Wydmin

Wiesz ja czasem żartuję...pewnie w dość niewyszukany sposób.
Ja zawsze piszę w swoim imieniu. Każdy ma inaczej.

ocenił(a) film na 6
armarange

Dostrzegłem humor w przypuszczeniu, że ogarnęło mnie szaleństwo po tym filmie, ale też dostrzegłem autentyczne zapytanie - więc odpowiedziałem, przywyczajony, że mnie coraz częściej ktoś poprawia, a tłumaczę to różnicą pokoleniową, bo kiedys czytano więcej książek i nawet w języku zwykłych absolwentów liceów, techników, zawodówek funkcjonowała bogatsza gama słów, sformułowań, form retorycznych niż dziś, kiedy mamy do czynienia z tekstami na ogół zaledwie 20-letnimi (ten krótki okres internetu...). Lektury, przed którymi bronią się dziś uczniowie, dopełniały wąski zasób polszczyzny współczesnej formami dawniejszymi, prawidłowymi i dziś, a również rozmaitymi formami np.retorycznymi (np.pamiętam wrażenie po lekturze biblijnego Izajasza: "Kto by nam poszedł"). Mnie, jak napisałem, coraz częściej ktoś prostuje, poprawia, np. rzekomo forma "otwarłem" jest niepoprawna - poprawna jest, lecz częściej kiedyś używana, dziś używa się raczej" otworzyłem".

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones