PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=736746}

Niewinne

Les Innocentes
6,8 23 050
ocen
6,8 10 1 23050
6,0 12
ocen krytyków
Niewinne
powrót do forum filmu Niewinne

oprócz poszkodowanych zakonnic nie występuje żaden Polak, a siostrom pomaga komunistka wiążąca się z żydowskim lekarzem. Najlepsza jest wymiana zdań pomiędzy tymi ostatnimi "bohaterami" - wg lekarza: Polakom należało się to co ich spotkało ze strony Niemców i Rosjan, a jedyni Polacy, którzy byli wg niego wartościowi znajdowali się w gettcie. Czyli jakie jest przesłanie tego filmu, może ktoś się pokusi o odpowiedź?

Dorelia

Jak to "czemu"?

Temu, co zawsze.

Dorelia

występują jeszcze inni Polacy, gromadka brzydkich, bezdomnych, cwanych, żebrzących dzieci. nikt by się nimi nie zajął gdyby nie francuski szpital...

ocenił(a) film na 8
marcin_conrad

Francuski szpital bardzo mocno się nimi zajmuje. Dobre sobie. Kręcą się w okolicach tego szpitala, bo Francuzi są bogatsi i w związku z tym hojniejsi niż mogliby być Polacy.
A co do samych dzieci to nie zauważyłem, żeby były szczególnie brzydkie. Bezdomne są bo jest to efektem czasów, w których żyli. Cwani, bo to jest sposób na przeżycie.

kaymann

Francuzi dobrzy, szczególnie polityka "multi-kulti", Polacy nacjonaliści i prawicowy źli, lewacki punkt widzenia...:-)

ocenił(a) film na 8
HeadHoper4Warsaw

A gdzie Ty widziałeś dobrych Francuzów poza jedną lekarką? A tym bardziej kto był polskim nacjonalistą? Któraś z zakonnic czy może jakieś bezdomne dziecko?

kaymann

Ja napisałem ogólnie, ale zapomniałem, że duża tu część ludzi ma problem z czytaniem ze zrozumieniem i tym bardziej z czytaniem między linijkami...:-(

ocenił(a) film na 8
HeadHoper4Warsaw

Odpowiedziałeś akurat na moją wypowiedź. Że bez sensu to Twoja sprawa. Że nie ma to nic wspólnego z filmem też Twoja. Ale nie zarzucaj komuś, że nie potrafi czytać ze zrozumieniem i między linijkami, jeżeli między tymi linijkami nic nie ma.

kaymann

Głupi jesteś jak but z lewej nogi, ten z prawej za mądry, żebyś nim był, adiue...:*

ocenił(a) film na 8
HeadHoper4Warsaw

Stać Cię tylko na inwektywy i nie związane z tematem ogólniki?

kaymann

A co mam Ci przytoczyć cytaty z filmu, który rzekomo oglądałeś albo z książek historycznych?...:O

ocenił(a) film na 8
HeadHoper4Warsaw

Jakież to filmy rzekomo oglądałem?
I co cytaty z książek historycznych mają wspólnego z tym filmem?

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
ocenił(a) film na 8
HeadHoper4Warsaw

Pomijając już fakt, że jakoś nie wierzę Ci, że wiesz, na ile tępa jest dzida Masaja to nadal nie mam pojęcia co Twoje wypowiedzi mają wspólnego z moim postem. Co więcej odbiegasz nie tylko od mojego postu ale także od swoich komentarzy albo plącząc się w zeznaniach albo rzucając kolejne inwektywy.
A tak w ogóle to mam pytanie. Czy gdzieś napisałeś, dlaczego film aż tak Ci się nie podobał, bo mnie to interesuje. Bo tutaj akurat na temat filmu nic nie napisałeś.

kaymann

Po pierwsze, określenie "tępa/tępy jak dzida" wzięło się od dzidy Masajów. Nie będę przytaczał tu jej budowy, mimo iż zawodowo zajmuje się pisaniem o broni białej. Po drugie, jak nie czytasz książek historycznych, książek w ogóle, a jedynie sugerujesz się zapewnieniami twórców tego gniota, że powstał on na podstawie prawdziwych wydarzeń, to o czym mamy tu rozmawiać? Po trzecie i ostatnie, wróć jak nauczysz się pisać poprawnie po polsku i czytać ze zrozumieniem...:*

ocenił(a) film na 8
HeadHoper4Warsaw

Po pierwsze przepraszam, że zwątpiłem w Twoją wiedzę o dzidach Masajów.
Po drugie film był co najwyżej inspirowany prawdziwym wydarzeniem, w co nie mam powodów wątpić. Ale akurat to mnie w tym filmie kompletnie nie interesuje. Nie jest to bowiem film historyczny.
Po trzecie, gdzie konkretnie według Ciebie nie piszę poprawnie po polsku (chyba że chodzi Ci o to, że walczę z kaleczeniem naszego języka, w którym próbuje się narzucić jednemu słowu różne formy gramatyczne w zależności od znaczenia tego słowa)? A z czytaniem ze zrozumieniem nie mam problemu, jeżeli ktoś pisze w sposób zrozumiały. W ostatnim poście to Ci się akurat udało, chociaż z tymi książkami historycznymi to nie do mnie, bo ja przynajmniej w tym wątku o zgodności z faktami nie pisałem.

kaymann

Jak oglądałeś film o tym, że wspaniali Anglicy wynaleźli maszynę deszyfrującą niemiecką Enigmę, a pod jego koniec twórcy coś mimo chodem rzucili o Kasprzaku i reszcie polskich matematyków, to nie poczułeś tego, że ktoś tu zakłamuje historie?...:O

ocenił(a) film na 8
HeadHoper4Warsaw

Wierzę Ci na słowo, bo filmu nie oglądałem.

kaymann

Widać, skoro dałeś taką, wysoką ocenę temu gniotowi...:-)

ocenił(a) film na 8
HeadHoper4Warsaw

A co ma wspólnego oglądanie filmu o Enigmie z oceną dla Niewinnych.
A Niewinne uważam za świetny film nie ze względu na kwestie historyczne, lecz ze względu na przegląd postaw ludzkich w sytuacji kryzysowej. Zresztą film jest przede wszystkim o tym.
Poza tym same aktorstwo powinno wystarczyć na znacznie wyższą ocenę.

kaymann

A ja za tekst o Polakach daje jeden i w dupie mam całą resztę, tyle w temacie ode mnie i kończę polemikę z Tobą..:-)

ocenił(a) film na 8
HeadHoper4Warsaw

Co nie zmienia faktu, że ja mogę odpowiedzieć.
Dajesz 1 za text wygłoszony przez bohatera drugoplanowego, do tego o wątpliwej moralności. To nie mam już żadnych pytań.

kaymann

Nie, daję za antypolskie treści i to już wystarczy, za zakłamywanie historii jeszcze, ale tą trzeba znać, żeby o niej pisać...:-(

ocenił(a) film na 5
Dorelia

Wydaje mi się, że pokazanie Żyda, który nienawidzi Polaków nie oznacza, że ktokolwiek gloryfikuje taką postawę. Po prostu tak zbudowali postać Żyda i matki przełożonej: skrajne uczucia, wzajemna nienawiść. Ja miałam wrażenie, że ani ten facet, ani postać Kuleszy nie są bohaterami pozytywnymi, bo min. opierają swój światopogląd na stereotypach i przesądach.

Ten film historycznie się nie broni, dużo tam jest głupich rozwiązań, w stylu motyw "rodzin adopcyjnych" w Polsce roku 1945, po 6 latach wojny... Czy ktoś w biednym, głodnym, zniszczonym kraju miałby możliwość adoptować dzieci? Było takie pojęcie w czasach, gdy nie było żadnego polskiego prawa? I nagle grupa gwałconych sióstr wierzy, że ich matka przełożona znajduje rodziny dla dzieci... To jest absolutnie nieprawdopodobne, ponieważ te siostry wydają się wiedzieć, jak ciężka jest sytuacja kraju.

PS. Może warto popatrzeć na ten film jako opowieść o czymś innym, w historycznym kostiumie. Ja uważam, że reżyserka pokazuje te siostry zakonne jakby to były współczesne... muzułmanki!!! Tak, ta obsesja/boży nakaz zakrycia ciała, habity jako hidżab, strach przed dotykiem obcego, przed badaniem lekarza, a jednocześnie brak oparcia w mężczyznach, którzy tylko przychodzą i gwałcą/płodzą dzieci, którymi się nie zajmują (stąd także motyw tych bezdomnych "dzieci wojny"). Wydaje mi się, że twórcy zastosowali tę historię do opowiedzenia o problemach współczesnych kobiet-muzułmanek w społeczeństwie islamskim. Oczywiście Francuska to ta świadoma, mądra, zrównoważona, wyzwolona, ateistka, ale w filmie ona, mimo swoich poglądów, zauważa w tych zakrytych wierzących kobietach ludzi, osoby z własnym życiem, które raz dokonują same wyboru, a inny bywają złapane w pułapkę sytuacji.

pani_racja

przecież ten film to po prostu kolejna agitka lewacka, która ma na celu ukazanie w krzywym zwierciadle Polski i Polaków, Kościoła katolickiego, a ostatecznie pomóc uzyskać środowiskom żydowskim wg nich należne im wielomiliardowe odszkodowania

ocenił(a) film na 8
bulls2010

Jedyny Żyd w tym filmie został pokazany w tym filmie jako osoba o wątpliwej moralności, pełen uprzedzeń i w zasadzie broni się tylko jako lekarz. A co do Polaków czyli w praktyce głównie polskich zakonnic to są one przedstawione poza matką przełożoną w korzystnym, czasem nawet bardzo korzystnym świetle. Kościół Katolicki też nie może narzekać na swój wizerunek.

kaymann

To cieszę się, bo mam zamiar obejrzeć ten film i cieszę się, że został tak wyrafinowany ;)

Co mnie jednak boli to fakt, że przy sukcesów filmów takich jak Pokłosie chyba nikt nie odważy się zrobić filmu np. o zbrodniach żydowskich partyzantów na Polakach w czasie II wojny światowej czy też stalinistach o pochodzeniu żydowskim.

Właśnie tego mi brakuje, że tylko my mamy cały czas bić się w pierś i przepraszać. Wiem, że nie powinienem o to pytać, ale - a inni to co? Żaden naród nie jest bez winy.

Odnoszę wrażenie, że Żydzi obruszyliby się za antysemityzm. Często są przewrażliwieni (no ale po dramacie XX wieku trudno im się dziwić, chociaż hej - Polacy też przeżyli cholerne piekło).

Pozdrawiam!

ocenił(a) film na 8
Micman1995

"chyba nikt nie odważy się zrobić filmu np. o... stalinistach o pochodzeniu żydowskim". Pozwoliłem sobie wyciąć fragment Twojej wypowiedzi, gdyż odnoszę się tylko do jej fragmentu. Jedną z głównych bohaterek Idy była właśnie taka osoba.

kaymann

Faktycznie. Nawet nie powiem, że się zagalopowałem. Po prostu wykazałem się ignorancją. Kompleksy uczyniły mnie ślepym. Faktycznie, zwracam honor. Przyznaję, że się uniosłem ;)

kaymann

Może dziwnie zabrzmiał mój powyższy komentarz, ale rzeczywiście zapomniałem o Idzie :D

bulls2010

Co za bzdury. W tym filmie nawet nie ma mowy o antysemityzmie.

ocenił(a) film na 5
bulls2010

Dokładnie

pani_racja

to niech zrobi film o muzułmankach, ale zapewne ona tego tak nie widzi, a nawet jeżeli tak, to jednak nie zrobi go, bo nie będzie przecież za taki film miała szans na oskara

ocenił(a) film na 5
bulls2010

Powiedzmy sobie szczerze - nie interesuje Cię ten film i co można z niego wyciągnąć, nad czym się zastanowić, co skrytykować. Interesuje Cię jedynie ideologia i polityka. I to nie ideologia i polityka filmu tylko twoja własna. Żałuję, że nie mogę skasować swojego komentarza (filmweb nie daje mi takiej możliwości) i muszę dostawać powiadomienia o tak bezmyślnych, agresywnych, płytkich, przepełnionych pychą i "nieomylnością" odpowiedziach.

pani_racja

pani racja pisze o nieomylności, dobre sobie:) i jeszcze chce stosować cenzurę, nieładnie...
a pewnie, że nie interesują mnie kłamliwe produkcje, bo po co zaśmiecać sobie nimi głowę, niemniej warto o tym ostrzec ludzi

bulls2010

Skoro filmu nie wadziłeś, to skąd wiesz że jest on kłamliwy.

ocenił(a) film na 7
pani_racja

Dobrze napisałaś. Nie rozumiem ludzi którzy doszukują się wszędzie ataku na Polskę i polskość. To już przeradza się w jakąś paranoję.

ocenił(a) film na 5
Gibon_Szybkoreki

Dziękuję za słowa przywracające wiarę w użytkowników filmwebu! Mam nadzieję, że ta paranoja "ataku na Polskę" kiedyś minie. Pozdrawiam :)

pani_racja

jest zagadnienie, którego nie dostrzegasz,tj. że dla każdego katolika oczywistym jest, że życie jest święte, zwłaszcza nienarodzonych i dzieci. jest ono bezwzględne i nienaruszone. Tylko osoby wrogie Kościołowi katolickiemu mogły wpaść na pomysł, że siostra zakonna mu zaprzeczy i to w taki perfidny sposób. To wielka niesprawiedliwość też dlatego, że w zakonach w czasie II wojny światowej ukrywano tysiące dzieci żydowskich.
Ale i innych spraw przedstawionych w tym filmie w krzywym zwierciadle jest bez liku.

bulls2010

jeżeli zaś chodzi o filmy o muzułmanach to sprawdź jaki los w USA i Francji spotkał film „L’Apôtre” (Apostoł) z 2014 r., to wystarczy za cały komentarz

ocenił(a) film na 8
bulls2010

Mógłbyś przybliżyć co się stało? Wypadł z dystrybucji?

dominiquemariep

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Francji wydało zakaz projekcji filmu „L’Apôtre” (Apostoł) opisujący historię muzułmanina, którzy przeszedł na katolicyzm. MSW uzasadnia swoją decyzję zagrożeniem wywołania zamieszek ze strony islamistów.Dyrekcja Generalna Bezpieczeństwa Wewnętrznego nakazała również odwołać debatę wokół filmu „L’Apôtre”, zaplanowaną na 23 stycznia. Powód podobny: ryzyko ataków, gdyż ta projekcja mogłaby zostać uznana za prowokację wymierzoną w społeczność muzułmańską…

bulls2010

Czyli siostry z irlandzkiego Zakonu Matki Bożej Wspomożenia Wiernych, to krypto ateistki? Siostra Bernadetta pewnie też? I katechetka Krzymuska?
A KK nigdy nic nie wie i ubolewa...

ocenił(a) film na 8
pani_racja

Ja zrozumiałem, że matka przełożona wmawiała zakonnicom, że te dzieci trafiają do rodzin tych zakonnic (a przynajmniej ich część).
No a nawet jeżeli nie, to mogły w to uwierzyć, bo jednak szacunek dla zakonnic w społeczeństwie wówczas był spory i przełożona zakonu mogła sporo załatwić.

ocenił(a) film na 7
pani_racja

W jednej kwestii się Pani myli. Po 1945 było mnóstwo biedy i rodzin, które oddałyby dzieci, bo nie byli je w stanie utrzymać. Jednocześnie bardzo dużo rodzin pragnęło przygarnąć dzieci. Czy były to adopcje zgodne z prawem, to już inna kwestia. Jednakże prawo istniało, bo w chwili zakończenia wojny posługiwano się tym przedwojennym. Informacje o chęci przygarnięcia (lub oddania) dziecka pojawiały się nawet w prasie. Więc historycznie, film oddaje sytuację. Proponuję przeczytać sobie książkę Magdaleny Grzebałkowskiej "1945 - Wojna i pokój"

ocenił(a) film na 5
bartek_k_szczecin

Czytałam. I myślę, że miliłam się nie tylko w tej kwestii odnośnie tego filmu. Filmweb nie pozwala mi jednak ani usuwać ani edytować komentarzy i już na zawsze zostaje ze mną ten komentarz sprzed pół roku. Nie wstydzę się jej, nie jest obraźliwa, ani nic, ale może raczej niepełna. Teraz mam też trochę inne przemyślenia, ale już nie mam zamiaru ich wyrażać, bo niestety forum Filmwebu jest zdominowane przez opinie, które nie mają nic wspólnego z rozwijającą dyskusją o filmach. Tu dominują tezy o jedynie słusznej wersji polityki, historii, ideologii.

ocenił(a) film na 7
Dorelia

Przypominam, że to film oparty na faktach. Rozwalają mnie tego typu komentarze. Czy jakikolwiek naród ma tak zabójczą mieszankę megalomanii i kompleksów, jak my?

snoopy

każdy dialog jest na faktach?

mk1993

Skoro film jest inspirowany wspomnieniami, a gatunek to dramat a nie reportaż to jak może każdy dialog być oparty na faktach?

snoopy

nie wiem czy każdy, ale widzę że nasz ma wielu, którzy cieszą z opluwania. Jeszcze gdyby to było sensownie i na faktach, a nie tak jak tutaj w całkowitym oderwaniu od nich.

snoopy

jakich faktach człowieku, jedyny fakt to gwałty na Polkach, w tym zakonnicach, reszta w tym filmie została zmyślona w typie dobrzy komuniści, źli Polacy, a zwłaszcza zakonnice

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones