PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=30486}

Nożownik

The Hunted
6,3 21 531
ocen
6,3 10 1 21531
5,7 9
ocen krytyków
Nożownik
powrót do forum filmu Nożownik

Nożownik
Awangardowe podejście do idei filmu
Byliśmy dziś na tym dość specyficznym filmie. Okazuje się iż czasem warto przed pójściem do kina się zapoznać z czym będzie się miało do czynienia. Cóż. Przynajmniej była niespodzianka. Początek załamał mnie, zwłaszcza scena z misiem - w tym momencie doceniłam analogiczną maskotkę z Con Air (chociaż skojarzyła mi się tez paczka chipsów z Fakty i Akty...co pewnie byłoby nie na miejscu, gdyby początkowe sceny wywoływały to co chyba w założeniu powinny). Nie mam zamiaru jednak mieszać tego filmu z błotem, bo cieszę się iż go ujrzałam. I to nie sarkazm, a po prostu...jakież to dowartościowujące. Chyba każdy może wyjść z kina i z dumnie podniesioną głową stwierdzić, że napisałby lepszą fabułę. Jeżeli zamierzeniem twórców było dowartościowanie maluczkich- to brawa!:) Chwali im się to, gdyż faktycznie nie wierzę aby poważni twórcy filmowi nie mieli pojęcia że każdej opowieści są potrzebne tak elementarne składniki jak zawiązanie akcji i jej rozwiązanie, o wstępie i zakończeniu nie wspominając...co do zawiązania- jakoś je przegapiłam, za to rozwiązań jest wiele; Na ciekawy pomysł wpadli geniusze od scenariusza z eliminacją dystansu między ściganym, a ścigającym - co jakiś czas się spotykają i gawędzą ( w końcu mają o czym, nie ma to jak znajomość która potrafi przetrwać próbę czasu), po czym nasz anty-bohater skacze przez okno, lub do rzeki i na chwilkę drogi ich się rozchodzą ( a może to też ich taki styl żegnania się, niestety film tego nie wyjaśnia- a przecież wyjaśnia wiele, jak np.: przekonuje że ranne zwierze będzie wdzięczne gdy się do niego podejdzie i ranę opatrzy przeżują trawą, tudzież że wojna skrzywia psychikę, a...i że nie popłaca polowanie na jelenia, wyjaśnia jak prawidłowo morduje się człowieka w kilku cieciach nożem... i oczywiście jak robi "wypasiony" nóż metodami godnymi naszych protoplastów z epoki żelaza, pokazuje również jak rozpoznać ślady wiewiórki, i wiele, wiele innych rzeczy,bez których egzystencja człowieka byłaby utrudniona...no, ale czy to taki rytuał pożegnalny naszych dwóch bohaterów, niestety, nie wyjaśnia);
Motywem przewodnim filmu jest chyba chodzenie po śladach. Ta metoda tropienia zostaje doprowadzona do perfekcji- czy to na śniegu, czy w wodzie, asfalcie czy lesie. Spoiwem może być też biały zwierzak, pojawiający się na początku i na końcu. Mamy nawiązanie do Tańczącego z wilkami i nieco dłuższe do Ściganego, zapewne jeszcze więcej jest do jakiś traperskich opowieści;
Dziwacznie gra Del Toro. Jemu lepiej wychodzą niekoniecznie pierwszoplanowe role. Tutaj nie potrafi nadać swej postaci charakteru- przez co nie wiadomo czy np. zwariował, czy tez nie...ale te kwestie to niuanse, w które nie warto się zagłębiać, bo mam wątpliwości czy aby na pewno zastanowili się nad tym twórcy filmu. Teraz kwestia reżysera, mimo Francuskiego łącznika nie doceniam go. Pamiętam Cenę strachu i to że nie dokonał rewelacyjnej przeróbki ( z reszta po co oryginał ruszał?). A Egzorcysta nie jest obrazem, mimo wszystko, który cenię. Dwunastu gniewnych ludzi nie widziałam jeszcze, może jak oglądnę docenię tę postać, w Nożowniku nie spisał się, to pewne. Reasumując co z tym filmem nie tak: ma karygodnie poprowadzoną fabułę, kiepskie dialogi, żaden wątek nie jest rozwinięty i ogólnie wszystko daje efekt nie pasujących do siebie puzzli; Plusy- można się pośmiać...zawsze tez mogło być gorzej i co ciekawe nie ma ucieczki samochodem, a jest np. na rowerze...aż się prosi aby L.T. zwinął jakiemuś dziecku deskorolkę i ruszył w pościg...niestety nie czyni tego. Mimo tegoż rażącego niedopracowania obraz bawi, a to miło. Może nie do końca oczekuję od filmów niezamierzonej śmieszności, ale w końcu takie tez są potrzebne, albowiem zaniżają poziom i dzięki nim są filmy, które na tle porównawczym, zasługują następnie na Oscary (no, chociaż musiałabym się zastanowić czy Nożownik nie jest lepszym obrazem niż Gladiator jednak);

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones