PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=30702}

Noc żywych trupów

Night of the Living Dead
7,1 24 830
ocen
7,1 10 1 24830
7,8 21
ocen krytyków
Noc żywych trupów
powrót do forum filmu Noc żywych trupów
Spock_9

Z tego co wiem, to masz rację :) ..................................

ocenił(a) film na 10
Spock_9

mozliwe, a co z frankensteinem z 1910 ?

gieldowski69

Nie jestem w stanie do końca odpowiedzieć na twoje pytanie, ale gdzieś czytałem "profesjonalny" artykuł, gdzie właśnie było napisane, że Nosferatu wszystko zapoczątkował. W jaki sposób autor to argumentował, nie pamiętam...

ocenił(a) film na 10
Szczepanek

No i teraz jest dylemat. Jestem posiadaczem oby filmów i oba przyznaje są niesamowite. Lecz frankenstein był wcześniej wykonany. Może Nosferatu zapoczątkował gatunek filmów grozy z krwiopijcami, a Frankenstein z żywymi trupami? Bo jakby nie patrzeć frankenstein był martwy i powołany do życia ;) Myślę że kompromis :)

gieldowski69

Spoko ;-). Ja naprawdę nie wiem. Szczerze powiedziawszy Nosferatu jeszcze nie oglądałem (wiem, nie bijcie:) ), ale muszę w końcu zamówić sobie ten film.

ocenił(a) film na 7
Spock_9

Przecież nikt nigdy nie napsial i nie twierdzil ze Noc zywych zapoczatkowala gatunek horror....

ocenił(a) film na 7
Hildefix

Pierwszy horror nakręcił Georges Melies w 1896, tzw. Diabelski Zamek....(co prawda trwał około 3 min), inna sprawa, że zalążki powstania horroru sięgają 1798 roku, kiedy Robertson wystawiał Fantasmagorie.... natomiast sam rozwój typowego kina grozy przypadł na niemiecki ekspresjonizm filmowy, gdzie m.in głównym prekursorskim dziełem jest film Murnau'a

użytkownik usunięty
Spock_9

Pierwszy horror na świecie to był "Gabinet Doktora Caligari" z 1920 roku.

ocenił(a) film na 8

Nie zgodzę się, dla przykładu "Frankenstein", krótkometrażowy niemy film, pojawił się 10 lat wcześniej. :)

użytkownik usunięty
MyArczi

Ale ,,Gabinet Doktora Caligari" z 1920 roku to był pierwszy pełnometrażowy horror, a Frankenstein z 1910 roku trwa tylko 16 minut.

użytkownik usunięty
MyArczi

Pierwszy pełnometrażowy horror w historii to "Student z Pragi" 1913 rok. Wszystkie poprzednie trwały 3-15min więc odpadają.

ocenił(a) film na 10

Ale czy w tamtych czasach istniało pojęcie filmu krótko i pełnometrażowego? Przecież to początki kręcenia filmów, nie klasyfikował bym żadnego w kat. krótko i pełnometrażówek, To tak jakbyśmy pierwsze samochody nie nazywali pełnowartościowymi bo miały 2-3 biegi, a nie jak teraz 6 i więcej.

Też warte przemyślenia.

użytkownik usunięty
segativ

Nie żyjemy w tamtych czasach, tylko w tych, więc co z tego że wtedy tych pojęć nie było? Nie zmienia to przecież faktu że jest tak jak napisałam post wcześniej.

ocenił(a) film na 10

Ta jest prze pani.

ocenił(a) film na 9
Spock_9

nie,
ale Noc żywych trupów, była pierwszym horrorem z zombie

użytkownik usunięty
dillinger79

Nie, pierwszy horror o zombie to "White Zombie" 1932 rok.

ocenił(a) film na 9

Tak właśnie. Dodatkowo sprawdziłem ile było jeszcze filmów po White Zombie a przed "Nocą żywych trupów" i trochę tego jest:

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_zombie_films

użytkownik usunięty
Kamileki

Zgadza się, "Noc żywych trupów" jest po prostu najbardziej znanym i to może zmylić, ale były przed nim inne.

ocenił(a) film na 7
Spock_9

no patrz, a mnie w szkole uczyli że pierwszym horrorem był Caligari. Codziennie czegoś nowego się dowiaduję na tym filmwebie.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones