PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=264516}

Notatki o skandalu

Notes on a Scandal
7,4 36 308
ocen
7,4 10 1 36308
7,6 12
ocen krytyków
Notatki o skandalu
powrót do forum filmu Notatki o skandalu

świetne

ocenił(a) film na 7

Tak naprawdę to nie jest film "o skandalu" a romans nauczycielka/15-letni uczeń wcale nie jest najmocniejszą rzeczą tutaj. Najmocniej są pokazane ludzkie namiętności w ogóle. To, jak popełniamy straszne błędy i jak tracimy nad sobą kontrolę, gdy damy się unieść zauroczeniu. Tutaj co najmniej dwie osoby przekraczają granice, których przekraczać nie powinny. A obsesyjna "miłość" i zapatrzenie w kogoś, ułuda związku, który tak naprawdę nie istnieje i okropny głód uczuć związany z samotnością pokazane są tak samo niesamowicie, jak smutna, smutna starość osoby niekochanej, bo obsesyjnej. Świetny film, świetne kino (z naprawdę przepiękną, nominowaną do Oscara muzyką Glassa). A Cate Blanchett (za którą nawet nie przepadałam do tej pory jakoś szczególnie) była tu tak piękna!, że naprawdę nie dziwię się, że leciało na nią wszystko, łącznie ze staruszkami i 15-latkami.

ocenił(a) film na 7
magdalith

podobne pokazanie dwulicowości widać w filmie złodziejka jest on bardzo długi ale również polecam

często staramy się uprościć uczucia nadając im niezdrowy posmak układu w celu zachowania stabilności.

magdalith

A ja napiszę, że świetnie opisałaś sens tego filmu :-)

ocenił(a) film na 8
magdalith

Podbijam, bo to jak dotąd najmądrzejsza opinia na temat tego filmu.

langowa

to nie licytacja panowie i panie filmwebowicze:)

ocenił(a) film na 7
magdalith

również się zgadzam. :)

youaremydisco

Też się zgadzam, nie obejmująca wszystkiego, lecz zdecydowanie najbardziej treściwa opinia!

ocenił(a) film na 7
magdalith

Pięknie napisane.

użytkownik usunięty
magdalith

"Tutaj co najmniej dwie osoby przekraczają granice, których przekraczać nie powinny. " - a to czemu? Bo nie? Bo tak mowia inni? Obawiam sie, ze nie zrozumiales filmu: granice tutaj przekraczajac WSZYSCY poza glownymi gohaterami. I tylko oni.

bo sypianie ze swoim podopiecznym jest prawie tak samo niemoralne, jak sypianie z dzieckiem.

ocenił(a) film na 7
magdalith

Ja się nieco nie zgodzę z autorem. Uważam, że ta stara lesba nikogo nie kochała i nie potrafiła kochać. Czerpała wyłącznie siłę z więżienia i tworzenia sytuacji dominacji i uzależnienia kogoś od siebie, bo tylko wtedy mogła utrzymać kogoś przy sobie, choć też tylko na chwilę - nie żal mi jej. A na końcu widać, że szuka kolejnej ofiary.

ocenił(a) film na 7
introverder667

Ta stara była jak sęp szukający ofiary, by na nim osiąść - jakby mogła to by zabiła dowolną kobietę, zmumifikowała ją i mówiła do niej jak do żywej osoby - jak dla mnie kompletna wariatka!

ocenił(a) film na 8
introverder667

Oj, chyba trochę nie do końca zrozumiałeś Barbarę. Przede wszystkim, ona była lesbijką - dało się to wyczuć, no a całkiem potwierdziła to w krótkiej scenie ta jej siostra. A Sheba od razu wpadła jej w oko i myślę, że usiłowała się do niej zbliżyć, żeby osiągnąć bliskość no i to, co się stało było po prostu wynikiem zazdrości. Fakt, dała się zaślepić tą zazdrością, ale to raczej postać tragiczna moim zdaniem. A film jest głównie poświęcony namiętnościom w różnych postaciach oraz skutkom związanym z uleganiem im.

ocenił(a) film na 7
mrgoldfinger

Myślę, że Barbara była toksyczna a jej ewentualna miłość chorobliwa i patologiczna, o ile w ogóle to można nazwać miłością... Mnie ta postać mierziła. Sądzę, że była rodzajem pasożyta, którzy przytwierdzał się, a potem wysysał energię życiową, dlatego napisałem o niej, jak o sępie szukającym ofiary.

ocenił(a) film na 7
introverder667

Dodatkowo przypomina mi się na potwierdzenie, że poprzednia osoba, z którą tamta utrzymywała bliższy kontakt skończył się tym, że Barbara dostała zakaz zbliżania się.. Była wyrachowana, podstępna, złośliwa, mściwa i można by mnożyć pewnie.

ocenił(a) film na 8
introverder667

Uważam, że ją po prostu trawiła wieloletnia samotność - trochę desperacko pożąda takiej bliskości, chociaż jej namiastki, ale z czasem jej to nie wystarcza, ponieważ te osoby jednak tego nie odwzajemniają. Niemniej jednak, nadal uważam, że właśnie jest to efekt namiętności i rozczarowania, mimo, że wynikło ono ze zbytniego zaangażowania się emocjonalnego i uczuciowego bez przesłanek.

ocenił(a) film na 7
mrgoldfinger

W każdym razie dzięki, że się podzieliłeś swoją opinią :). Pozdrawiam.

mrgoldfinger

Jakkolwiek źle by się nie czuła ze swoją samotnością itp, nie usprawiedliwia to jej zachowania.

ocenił(a) film na 9
magdalith

Trafne spostrzeżenie, że obie bohaterki zawikłały się w relacje uczuciowo jednostronne, dorabiając sobie do faktów drugie dno, którego nie było ;) trochę to ich wspólny mianownik, trochę ogólnie rzecz kondycji ludzkiej...

ocenił(a) film na 7
magdalith

Wszystko sie zgadza poza ostatnim zdaniem. Pani Blanchet moze i jest dobra aktorka( nie wiem, nie znam sie), ale wyglada jak Putin. Zenska wersja Putina. Nigdy nie poczuje urody tej kobiety.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones