PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=8234}

O jeden most za daleko

A Bridge Too Far
7,7 41 409
ocen
7,7 10 1 41409
7,0 5
ocen krytyków
O jeden most za daleko
powrót do forum filmu O jeden most za daleko

Nieudany

ocenił(a) film na 5

Plejada najwiekszych, meskich gwiazd filmowych, wdzieczny temat heroizmu wojennego, kilka swietnych scen, ale czegos brakuje temu filmowi. Po pierwsze bardzo pobieznie ociera sie o charakterologie bohaterow, nie znamy ich, nie specjalnie lubimy, przez co sie z nimi nie indentyfikujemy. Po drugie irytujaco pochwalna muzyka w wielu momentach, tak jakby byl to happy end, a my wiemy, ze to straszna porazka i zmarnowanie ludzkiego zycia. Po trzecie w troche zagmatwany sposob przedstawia cala akcje, ktora jawi sie jako kompletne fiasko, a pod koniec informuja nas, ze zrealizowano 90% planu, czyli sukces - coz za hipokryzja ze strony dowodztwa. Pewnie dlatego z dwoch slynnych amerykanskich dowodzcow Pattona i Montgomery'ego, tylko ten pierwszy jest powszechnie znany i uznany. Za takie akcje jak ta powinno sie go usunac z armii.
Szkoda, ze film nieudany, bo takie historie maja duzy potencjal emocjonalny i sensacyjny.

ocenił(a) film na 7
Joanna

To czysta historia !
Broniąc autorów filmu chciałbym zwrócić koleżance Joannie uwagę, że jest on oparty na bestsellerowej książce znakomitego pisarza i reportera wojennego Corneliusa Ryana. Książka jest zbiorem wielu relacji świadków niezwykle krwawej bitwy, jaka rozegrała się w Holandii we wrześniu 1944 roku. Dopiero w momenie przeczytania jej nabiera się przekonania, że scenariusz jest po prostu dość dokładnym odwzorowaniem tych wydarzeń, natomiast Atenborough zawsze twierdził, że ma zamiar stworzyć film typowo wojenny i przy tym historyczny, nie zaś dzieło pokroju "Pearl Harbour".
Jego dramatyzm i realizm blednie przy takich filmach jak "Szeregowiec Ryan", czy "Pluton", pamiętajmy jednak, że powstał w latach 70- tych, inne były wtedy środki i techniczne, inne pieniądze...

ocenił(a) film na 5
Zakrzi

Re: To czysta historia!
Calkiem mozliwe, ze ksiazka jest swietna, oddajaca dramatyzm sytuacji w jakiej znalezli sie zolnierze, ze scenarzysta staral sie byc wierny relacjom, ale ja nie czytalam ksiazki i moge oceniac to co zobaczylam na ekranie. A to niestety mnie zawiodlo. I wcale nie oceniam tego porownujac do filmow zrobionych technika czasow nam blizszych (ja uwielbiam stare filmy, gdzie o technice z "O jeden most za daleko" jeszcze nie sniono), chodzi o to, ze cala historia byla tam przedstawiona dla mnie w sposob malo jasny i malo emocjonujacy. A taka swietna obsada!

ocenił(a) film na 7
Joanna

To tez ty !!!
Jak sie okazuje wymiana zdan nie zaczela sie od JFK...:)
Zgodze sie, ze film obejrzany bez zadnych "dodatkowych zrodel" moze byc mniej intersujacy i troche niejasny. Ja niestety jestem "skazony" dokladna znajomoscia tej bitwy i wszystko co widze na ekranie przez 3 h jest lejacym sie na moja dusze miodem. Ryan stworzyl wielka ksiazke, Atteborough uszanowal to tworzac bardzo wierna adaptacje, ktora, przyznaje moze byc nurzaca.
Jest to troche inne ukazanie historii niz u Stona :))

ocenił(a) film na 6
Joanna

Przeczytaj Książkę- warto
wielka szkoda że nie czytałaś książki jest napisana z biglem, czyta się ją z zapartym tchem, doskonała literatura historyczna.

yuno

Wow! Nie wiedzialem, ze takie sliczne dziewczyny interesuja sie II wojna swiatowa. Tym bardziej mi milo...

użytkownik usunięty
Joanna

Droga Joasiu taka jedna mała uwaga dla ciebie. Generał Bernard Law Monntgomery ( we wrześniu 1944 roku już marszałek) nie był amerykańskim generałem, on był Anglikiem i do dzisiaj jego osob jest pewną świętością na wyspach. Więc z łaski swojej nie pisz: "Pewnie dlatego z dwóch słynnych amerykańskich dowodzcow Pattona i Montgomery'ego, tylko ten pierwszy jest powszechnie znany i uznany"
Choć w istocie trzeba przyznać, że Patton w dowodzeniu miał więcej wyobraźni.
Pozdrowienia Adam

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones