PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=562509}

O północy w Paryżu

Midnight in Paris
7,1 200 263
oceny
7,1 10 1 200263
7,3 37
ocen krytyków
O północy w Paryżu
powrót do forum filmu O północy w Paryżu

Jakże często czytam o rozczarowaniu filmem, bo ktoś "się nie uśmiał, albo prawie usnął". Nie wiem jakim trzeba być widzem, żeby spodziewać się konkretnego efektu tylko po informacji z jakiego gatunku pochodzi film. O gatunku decydujemy dopiero po obejrzeniu a "O północy w Paryżu " nie jest ani komedią romantyczną ani filmem fantasy. To zdecydowanie film obyczajowy a lekka nutką humoru. Każdy kto ma w sobie odrobinkę marzyciela - zrozumie ten film i jego przesłanie, którego zresztą nie trzeba się głęboko doszukiwać. Allen gra na kontrastach i pewnych schematach. Paryż - uroczy, narzeczona typowa amerykanka - zainteresowana raczej zakupami niż miastem, tajemnicza francuzka - tak pociągająca bo zupełnie inna i szereg znanych osobistości - świetnie zresztą granych. Widać, że film to tak naprawdę rodzaj tęsknoty reżysera za czymś co minęło, co go fascynowało - kto nie chciałby poznać osobiście kogoś z przeszłości; Napoleona, Krzysztofa Kolumba czy nawet Tupaca. Rożni nas jednak mentalność i sposób postrzegania. Dla jednych wielką osobowością jest ktoś kto na innych nie robi żadnego wrażenia. Mi film podobał się i to bardzo - byłam jednak w Paryżu, czytałam Hemingwaya, znam obrazy Picasso i mam wielki sentyment do czasów przeszłych - choć podobnie jak reżyser wiem - że to tylko sentyment, który nie daje prawdziwego szczęścia. Podsumowując film - warty uszanowania dlatego słowa typu badziew świadczą o braku zrozumienia ze strony odbiorcy, braku znajomości poruszanych w filmie tomatów (co istotnie może wtedy wzbudzić obojętność) - ale przede wszystkim ignorancji, która niestety jest najbliższą koleżanką głupoty.

ocenił(a) film na 8
bazyliszek82

Bardzo dobrze to ujęłaś. :)

ocenił(a) film na 8
bazyliszek82

Całkowicie się zgadzam

bazyliszek82

Czemu nie pozawalasz innym na opinię odmienną od Twojej? Nie uważam, żeby film był trudny do zrozumienia, więc skoro komuś się nie spodobał to tylko i wyłącznie kwestia gustu. Jak ktoś nie przepada za twórczością Allena raczej nie wystawi wysokiej oceny co niekoniecznie oznacza brak znajomości poruszanych w filmie tematów...

soapybubble

Zupełnie nie chce zakazywać opinii innym - raczej wyrażam swoją własna - podobnie jak inni zalogowani członkowie naszej społeczności. Jeśli ktoś wypowiada się konstruktywnie i z uzasadnieniem np." nie podoba mi sie ponieważ...." to oczywiście jego prawo i jeśli wypowiedź nosi ślady przemyślenia nad filmem to moge być nawet do niej przekonana. Jednak odniosłam się raczej do widzów, którzy ( i jest takich wielu) wyrażają opinie w jednym słowie i zazwyczaj jest to słowo skrajne - jeśłi ktoś pisze badziew bo nie był śmieszny to ewidentnie świadczy to o niezrozumieniu filmu. Zdecydowanie jednak nie zamierzam nic nikomu narzucać. Ty np sie ze mną nie zgadzasz heh i oczywiście należny to uszanować. Pozdrawiam.

ocenił(a) film na 8
bazyliszek82

Bardzo dobry komentarz. Dokładnie tak odebrałem ten film.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones