PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=171154}

Ogniem i mieczem

Col ferro e col fuoco
3,2 300
ocen
3,2 10 1 300
Ogniem i mieczem
powrót do forum filmu Ogniem i mieczem

amerykańskiego Taras Bulba to stwierdzam ,ze jednak lepiej zeby obco krajowcy odlegli kulturowo zbyt mocno nie brali sie lepiej za typowo polskie tematy bo kabaret wychodzi hehe.

ocenił(a) film na 1
Ami_656

Podzielam opinię.
Nie mogę zrozumieć, dlaczego uśmiercili Zagłobę, ocalili Podbipiętę, zabili Chmielnickiego (To absurdalne i niezgodne z historią !) i pozbyli się Bohuna...
Czy tego wymagało ówczesne kino przygodowe Europy zachodniej i południowej ?!
Odnośnie realiów podobnie.
Husarze w polskich strojach szlacheckich (dopiero pod Zbarażem sytuacja się zmienia..) ?!
Drewniany Kudak nad Dnieprem i Zbaraż ?!
I żółto czerwony sztandar polski ?! (może to wina starej kasety, z której przegrano film na YouTube, ale biorąc pod uwagę inne nieścisłości niewykluczone że to kolejna masakryczna gafa...)
A reszta statystów w rolach szlachty wygląda mi na bojarzynów rosyjskich bądź serbskich (chyba nieprzypadkowo, skoro plenery były nagrane w Jugosławii...)
I również dziwaczna wymowa polskich nazwisk (Kretuski...Miliński...)
O innych dziwach filmu kiedy indziej...
PS
Mimo wszystko to coś jest jednak lepsze od Tarasa Bulby, także z 1962 roku...

ocenił(a) film na 1
Fabian3200

To, że zabili tez Chmielnickiego to im sie nie dziwie bo nie sadze, aby w ogóle wiedzieli, ze to postac historyczna. Skrzetuski to raczej typ spokojny, ale w tym filmie to jakas za przeproszeniem "buła". Z Bohuna zrobili totalnego oblecha tak w zachowaniu jak i wyglądzie. On sie tak nigdy nie zachowywał. Nigdy by Heleny nie skrzywdził.

ocenił(a) film na 1
ignis_2

Co się tyczy Bohuna, zgadzam się, do tego stopnia go przejaskrawili, że, proszę zauważyć, nosi on czarny kontusz ! Chyba dlatego, aby widzowie domyślili się od razu, że on jest tym ,,złym"...
No i jeszcze wkurzyła mnie całkowicie niepotrzebna scena, jak wymachuję on sztyletem przed Heleną, obraca się, rzuca go, i jak się okazuje, przypadkowo trafił nim w ikonę Chrystusa, a nasza Helena wyciąga sztylet i rzuca całkowicie zbędny komentarz.
I czy tylko mnie wkurzali wszechobecni ludzie w serbskich strojach ludowych ?
Gdzieś swego czasu czytałem, że ten film, istotnie kręcony był w Serbii (Banat), ale, żeby twórcy sugerowali się realiami kraju, gdzie film był kręcony, a nie tego gdzie się rozgrywa akcja ! (nie jestem pewien, ale piosenka śpiewana przez ,,Kozaków" w jednej ze scen też mogła być po serbsku, choć nie ręczę)...

ocenił(a) film na 1
Fabian3200

Bohun to postac tragiczna, bohater bajroniczny. Ale nie jest zły. Gdyby nie intryga Skrzstuskiego to nie wscieklby się i nie dokonałby mordu Kurcewiczów. Gdyby nie jego szalona i natychmiastowa zemsta nie przeszedłby na strone rebelii.
Scena w Czortowym Jarze z Helena w ogóle jest bezsensowna. Policzek wymierzony Helenie to już szczyt wszystkiego.
Sceny batalistyczne? No comment. Żal.
Ten film to totalny gniot. Jesli reżysera interesowała historia miłosnego trojkata mógł zainspirować sie nim do nakręcenia filmu z tym wątkiem. Ale przenoszenie takiej ksiazki na ekran nie rozumiejąc jej to głupota.

ocenił(a) film na 1
ignis_2

Zgadzam się odnośnie Bohuna. Daj mi chwilę, a wynotuję (jeśli chcesz) wszystkie pozostałe błędy, zwłaszcza te związane z realiami historycznymi.

ocenił(a) film na 1
Fabian3200

Dawaj. Jeśli Cię to nie zmęczy. Ja nie dałabym rady wiec chetnie sie dowiem. Ja skupiłam sie na wątku miłosnym. Bo tego pseudo-historycznego wątku mimo znajomosci ksiazki i historii nie ogarniam w tym filmie. To gwałt ma Sienkiewiczu.

ocenił(a) film na 1
ignis_2

Ok.
Zaczynamy.
Teleportujące się przedmioty (te same ikony wiszą w dworku Kurcewiczów i w Zbarażu).
Wydaje się, że w XVII wieku nie było jeszcze czegoś takiego, jak ściśle ujednolicone mundury wojskowe.
Statyści w strojach serbskich.
Przynajmniej dwukrotnie (na wieży w Zbarażu i w scenie szarży husarskiej) powiewa flaga (wyimaginowana ?) koloru czerwono-niebiesko - białego, z trzema złotymi lwami).
To nie jest flaga miasta Zbaraż, ani Jeremiego Wiśniowieckiego, ani żadnego z ówczesnych województw. Może tak sobie wyobrażali polską flagę ?
Kniahini ma tylko trzech synów, w tym ślepca Wasyla, który nawet dożywa Zbaraża,
Ani Heleny, ani Anuli nie było w Zbarażu,
Śmierć Bohuna, Zagłoby, ginie Tuhaj-bej, Podbipięta zaś przeżyje,
Kudak nie był twierdzą drewnianą,
Najemnicy niemieccy, którzy wyglądają jak Krzyżacy,
Dodana scena, w której oblech Bohun zabija dwóch swoich ludzi, którzy dołączyli do rebeliantów (nic takiego nie ma w powieści), a przerażona Helena przykrywa ich ciała,
Tatarzy w strojach...Mongołów z czasów Czyngis Chana,
Na czele obrońców Zbaraża stoi jakiś... Poniatowski ?! Polakowski ?!
Zagłoba gra na bałałajce (jest znanym faktem, że obcokrajowcy często mają problem z rozgraniczeniem tego co polskie, od np tego, co rosyjskie).
Jak sobie przypomnę, to dorzucę więcej...

ocenił(a) film na 1
Fabian3200

Husaria czasami wkładała hełmy uskrzydlone, jak w filmie, ale dopiero w XVIII wieku.
Poza tym Zagłoba NIE nosił żadnej opaski...

ocenił(a) film na 1
Fabian3200

Zawsze mi się wydawało, że scena zabicia rebeliantów przez Bohuna miała być odniesieniem do tego incydentu przez, który Helena znienawidziła Kozaka. Zreszta Bohun to człowiek, ktory umie sie zachować wsrod swoich po kozacku, a wsrod szlachty jak wysoko urodzony. To ktos kto jest inteligentny i umie sie przystosować, jest kulturalny. A w tym filmie to prostak i cham.
Zawsze zachodzę w głowę jakim cudem Skrzetuski wynegocjował Helenę w tym filmie skoro zachowuje sie tak jakby go mozna było jednym palcem popchnąć. Namiestnik miał być postawnym mężczyzna. W naszej wersji obaj aktorzy sprawiają wrażenie, ze sa silni i z nimi sie nie zadziera. To samce alfa. Tutaj to jakies popłuczyny.
Rozlogi to jakas forteca, ktora wyglada jakby stała na Saharze.
Sceny batalistyczne? Jadą sobie ot tak na koniach i tyle.
Wątek powstania jest niezrozumiały. Nikt nie wie czemu Chmielnicki wywołuje rebelie.
Brak Wołodyjowskiego.
Ucieczkę Skrzetuskiego ze Zbaraza to jakas masakra.

ocenił(a) film na 1
ignis_2

W sumie myślę tak samo, więc po prostu powiem; zgadzam się.
Zastanawiające też, że w napisach z intra nie wspomniano nic o konsultacji historycznej (bo takowej, sądząc po tak rażących wpadkach, pewnie w ogóle nie było).

ocenił(a) film na 1
Fabian3200

Konsultacje historyczne? Hahaha. No proszę Cię. Najlepszy jest jeden z tytułów tego potworka: Invasion 1700.
Czy dobrze zrozumiałam, ze Skrzetuski zatrzymując sie w Rozlogach był w drodze do objęcia stanowiska w Kudaku?

ocenił(a) film na 1
ignis_2

Poza tym rekordowo szybko przebyli trasę z Siczy do Zbaraża, żal po prostu komentować, przydała by się tym twórcom mapa...

ocenił(a) film na 1
Fabian3200

Film ogladalam wyrywkowo. Czy Skrzetuski trafia na Sicz dopiero pózniej i spotyka tam Bohuna?

ocenił(a) film na 1
ignis_2

W filmie to prezentuje się tak. Po raz pierwszy Skrzetuski i Bohun spotykają się w Łubniach. Później Skrzetuski jedzie do Kudaku (który wygląda tu raczej jak gród z czasów wczesnych Piastów), wysyła Rzędziana z listem, lecz zostaję on przechwycony przez Bohuna, który po przeczytaniu go jedzie do Rozłogów, morduję Kurcewiczów i (wbrew powieści) wywozi (od razu) Helenę do Czarciego Jaru.
Następnie Bohun jest już w obozie kozackim (dajmy, że to Sicz), Tuhaj Bej i Krzywonos wkraczają do Kudaku (film pomieszał nieźle epizody) , mordują jego dowódcę , tam Bohun po raz kolejny spotyka Jana, nie chcę mu wydać miejsca ukrycia Heleny. Chmielnicki uwalnia namiestnika. Następnie Tatarzy atakują jakiś nienazwany szlachecki dworek, który odbijają Zagłoba z Podbipięta. Tam spotykają Skrzetuskiego, Zagłoba wydedukował, że Helena jest ukryta w Czarcim Jarze. Bohaterowie docierają tam i odbijają ją. W starciu z Bohunem ginie Zagłoba. Następnie Skrzetuski, Podbipięta i Helena są już w Zbarażu. Podczas uroczystego awansu Longina na oficera (brak czegoś takiego w książce) Tatarzy podchodzą pod twierdzę. Nie opisałem początku filmu, ani wydarzeń późniejszych, gdyż, sądząc po twoich wypowiedziach, znasz je.

ocenił(a) film na 1
Fabian3200

Dzięki za pomoc. Film ogladalam raz w całości kilkanascie lat temu będąc nastolatka. Teraz za każdym razem próbując go obejrzeć poddaje sie i ogladam urywki. Stad troche znam film, a po czesci dedukuje sama.

ocenił(a) film na 1
ignis_2

Ja oglądałem kilkakrotnie w całości, w internecie. Mam 16 lat, ale jestem wielkim miłośnikiem historii...

Fabian3200

Jeśli jesteś "wielkim" miłośnikiem historii kolego to powinieneś wiedzieć że barwy biało-czerwone są naszym sztandarem od 1792. Wcześniej był to karmazyn a na nim orzeł biały, natomiast sztandar królewski to trzy pasy dwa czerwone oddzielone białym kolorem a pośrodku herb królewski. Więc jak sam widzisz, jeśli popatrzeć na to historycznie to gdyby umieścili tam biało czerwona flagę byłoby to równie błędne.

ocenił(a) film na 1
fartas

https://pl.wikipedia.org/wiki/Rulon_polski

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones