PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=646395}

Ona

Her
7,5 172 355
ocen
7,5 10 1 172355
7,5 41
ocen krytyków
Ona
powrót do forum filmu Ona

Zwróciłem uwagę na mniej poruszany tutaj motyw, a zdaje mi się że kluczowy bowiem ostatnie kwestie w filmie Theodore kieruje nie do Samanthy lecz byłej żony i to dało mi do myślenia.
Relacja z żoną od początku była głównym problemem bohatera (odwlekał podpisanie dokumentów rozwodowych, katował się wspomnieniami dobrych chwil), a w ostatnim liście do niej widać zmiany jakie w nim nastąpiły: przeprasza za złe rzeczy, uświadamia jej i dziękuje za wpływ jaki mieli na siebie ("To Ty mnie ukształtowałaś" - tu duże podobieństwo do Samanthy która ciągle się od niego uczyła) i zapewnia że zawsze pozostanie w jego sercu, nigdy o niej nie zapomni (mimo że nie będą już razem, tak jak z Samanthą).
Ostatnia rozmowa z Samanthą też jest znamienna, bowiem ta stwierdza "teraz potrafimy już kochać".

Zatem sztuka miłości i akceptacji utraty ludzi których się kochało (takiej pozytywnej- skupiającej się na wdzięczności za wszystko co Ci ludzie nam dali oraz za sposób w jaki nas ukształtowali i co pozostało mimo że ich już nie ma obok). Słowem: wdzięczność i pielęgnacja miłych wspomnień zamiast ubolewania nad stratą.

Ciekaw jestem czy ktoś również zwrócił na ten (ukryty może pod najbardziej oczywistym problemem poruszanym przez film - utraty kontaktuze sobą, poszukiwania pociechy w urządzeniach/internecie) przekaz?

ocenił(a) film na 10
petrusg7

Podoba mi się ten post, który podkreśla znaczenie zakończenia. Dojrzałość emocjonalna Theodora, który rozwinął się razem z AI i nauczył się kochać.
W związku nie wystarczy dawać ani brać. Trzeba też nauczyć się "dziękować" oraz "doceniać".
Podobnie zresztą rozwinęła się jego sąsiadka choć inaczej to okazuje (poprzez zadumę zamiast ciągłej mowy).


Świetny, wielowymiarowy film.

ocenił(a) film na 10
petrusg7

Zresztą przytoczę tu może całość ostatniej rozmowy Teodora z Samantą:

Theodore: Samantha, why are you leaving?

Samantha: Its like Im reading a book, and its a book I deeply love, but Im reading it slowly now so the words are really far apart and the spaces between the words are almost infinite. I can still feel you and the words of our story, but its in this endless space between the words that Im finding myself now. Its a place thats not of the physical world, its where everything else is that I didnt even know existed. I love you so much, but this is where I am now, and this is who I am now.
And I need you to let me go. As much as I want to, I cant live in your book anymore.

Theodore: Where are you going?

Samantha: Itd be hard to explain, but if you ever get there, come find me. Nothing would ever pull us apart.

Theodore: Ive never loved anyone the way I love you.

Samantha: Me too. Now we know how.

ocenił(a) film na 10
petrusg7

Jeszcze treść listu do Catheriny:

"Dear Catherine,

I've been sitting here thinking about all the things I wanted to apologize to you for. All the pain we caused each other. Everything I put on you. Everything I needed you to be or needed you to say. I'm sorry for that. I'll always love you 'cause we grew up together and you helped make me who I am. I just wanted you to know there will be a piece of you in me always, and I'm grateful for that. Whatever someone you become, and wherever you are in the world, I'm sending you love. You're my friend to the end.

Love,

Theodore."

Z tym iż ten list także mógłby się tyczyć jego relacji z AI. Być może tak z Samanthą jak i Catheriną łączyła go podobna wieź. Związek z tą pierwszą pozwolił mu to jedynie lepiej zrozumieć, a ten list jest w pewnym sensie adresowany do jego prawdziwej miłości. Różni się ona jedynie obliczem, a w rdzeniu pozostaje taka sama.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones