PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=794006}
4,6 2 778
ocen
4,6 10 1 2778
5,6 21
ocen krytyków
Orzeł. Ostatni patrol
powrót do forum filmu Orzeł. Ostatni patrol

Komuś, kto nie oglądał wcześnie "Orła" z 1958 roku czy "Das Boot" z 1981, nie ma pojęcia o okrętach podwodnych i historii, może to się spodobać. Akcji: zero. Ktoś wspomniał o "minimalistycznych dialogach" - serio? Brak = minimalizm? Film jest zlepkiem plotek, błędów i nonsensownych powtórzeń z innych produkcji. Przykłady: w roku 1938, podczas ćwiczeń, ORP "Żbik" usiadł na dnie i... "przykleił się" do dennego mułu - szasowanie, wywalenie ako na silniki ele nic nie dało - już nawet pompowali ropę za burtę. Po 6 godzinach sam się oderwał i jak korek wyskoczył. Dalej - "strzał powietrzny" ze śmieciami to wymysł Walentina Pikula z książki "Konwój PQ17" - bzdet ponadprzecięty. Dalej - mostkowanie baterii ako, kiedy te są całe... pomysł z "Das Boot", ale żeby mostkować trzeba mieć drut o odpowienim przekroju, a tutaj... ako całe i... miernik uniwersalny - przy natężeniu rzędu kilku tysi amperów miernik by spłonął razem z mierzącym. Pożar - "ciśnienie" oleju (jakiego???), na wyłączonym dieslu... no proszę. Spróbujcie nawet celowo podpalić olej czy ropę - powodzenia!!! Szczytem było zastosowanie w scenografii ruskich tablic rozdzielczych diesli, wyjętych z "Foxtrota". Jadę dalej - wysuwanie peryskopu, kiedy ma się nasłuch i porządnego akustyka - to graniczy z próbą samobójczą! - nie wspomnę już o obserwacji tego wesela w Holandii... niezły zooooooom :):):):) Takich "kwiatków" jest tam więcej - m.in. walenie kluczem w drabinkę z centrali do kiosku, żeby zwabić niemieckie jednostki... No i jeszcze to pole minowe - Bolesław Romanowski wymyślił to sobie dla podkreślenia dramatyzmu wspomnień z "ORP Dzik" w książce "Torpeda w celu", a tutaj, bezrefleksyjnie, bez konsultacji to dodano... podobnie jak gremialne, z d..py wzięte rzyganie marynarzy w sztormie. Ten film nie wnosi kompletnie NIC do historii "ORP Orzeł", a jedynie ją ośmiesza.

ocenił(a) film na 1
Radek_von_Baryl

...i jeszcze jedno - skąd u podwodniaków Bren i LeeEnfield, z których walili do niemieckich kutrów (jakich kutrów??? - to nie było powiedziane, ani pokazane - być może nawet rybackich :)). Mając podwójnego Boforsa 40mm wywleka się z d..py takie pukawki? Serio? Nota bene - w czerwcu 1940 mieli już kompletny zamek do 105mm...

ocenił(a) film na 1
Radek_von_Baryl

Reasumując - zrobiono publicznie z załogi ORP Orzeł idiotów - czy celowo? Nie wiem.
Widzę natomiast, że sporo luda bezkrytycznie przyklaskuje takiemu ujęciu tego bardzo ważnego wycinka historii.

ocenił(a) film na 1
Radek_von_Baryl

...i jeszcze jedno - podchorąży Eryk Sopoćko - znany przede wszystkim z opisów zatopienia Bismarcka, kiedy był kadetem na pokładzie HMS Rodney, zginął na ORP Orkan, w 1943 roku - umieszczenie go w załodze ORP Orzeł podczas tego patrolu jest... czym?
Niewiedzą?
Olaniem autentycznej historii i faktów?
Czy czystym lenistwem - bo się "nie chciało sprawdzić"?

Radek_von_Baryl

Czyli odradzasz na to iść ?? , bo liczyłem że wreszcie wyjdzie jakiś dobry polski film.

ocenił(a) film na 8
SebastianNiestudent

idź! serio, to jest dobry film pełen ogromnego napięcia

Radek_von_Baryl

No i po jakiego na początku filmu cytat z aktualnego ministraON

ocenił(a) film na 1
wegota

On taki sam "mundry" jak TFUrcy tego "dzieła"... z tej historii można było zrobić napisał dobry film, ale wzięli się za to kompletni dyletanci.

Radek_von_Baryl

NIESTETY

ocenił(a) film na 1
wegota

Dokładnie. W momencie pokazania cytatu ministra Błaszczaka mój ojciec spisał już ten film na straty.

religawojtek

Ja już siedziałem w kinie i szkoda mi było wychodzić. Ale odruch miałem lekko wymiotny. Przecież tyłu jest wybitnych rodaków, których można by było zacytować.....smutne.

ocenił(a) film na 1
wegota

Olać ten cytat, poważnie - ja miałem ochotę wyjść w połowie filmu... nie zrobiłem tego tylko z powodu szacunku marynarzy z ORP Orzeł - i niech ktokolwiek interpretuje sobie dowolnie moją postawę - dokładnie znam historię czy konstrukcję ORP Orzeł i jestem od 12tego roku życia (spooooro wody upłynęło od tego czasu), fascynatem okrętów podwodnych - właśnie z powodu ORP Orzeł! Nawet służbę wojskową odbyłem - z własnej woli, po studiach - na OP. Co prawda na Foxtrotach, ale z oficerskiej rezerwy mam też doświadczenia na Koben'ach. To, co zrobiono z tą historią na ekranie, doprowadziło mnie do... wręcz "szewskiej pasji" - jak było można?!?!

religawojtek

Ja zrobiłem to samo i w tym samym momencie:-)

ocenił(a) film na 10
Radek_von_Baryl

Przy takim zamiłowaniu precyzji historycznej radzę przerzucić się na reportaże a fabułę zostawić osobom, które chcą przeżyć emocje a nie lubować się w wychwytywaniu zgodności z podręcznikiem historii….

wera_bla

Pani wybaczy, ale przy tworzeniu filmu HISTORYCZNEGO twórcy mają obowiązek trzymać się faktów.

ocenił(a) film na 3
wera_bla

Tylko że w tym filmie za wiele emocji nie ma... :-(

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones