PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=8427}

Ostatni Mohikanin

The Last of the Mohicans
7,6 101 006
ocen
7,6 10 1 101006
6,9 13
ocen krytyków
Ostatni Mohikanin
powrót do forum filmu Ostatni Mohikanin

Lubię ten film mimo, iż przekłamowuje conieco historię. Krwiożerczy Indianie - przyjaciele Francuzów i przyjacielscy sojusznicy Anglików (Mohikanie), źli Francuzi i dobrzy Anglicy - między bajki można to włożyć. No - ale co się dziwić, skoro to ekranizacja książki J.F. Coopera, który naturalnie był antyfrancuski. Historię piszą zwycięzcy.

Ale poza tym - to świetny film i świetna ekranizacja. Zdjęcia, muzyka, gra aktorska, plenery - wszystko zasługuje na 10. Nie daję 10/10 tylko ze względu na zakłamany obraz wojny 7-letniej w Ameryce.

ocenił(a) film na 9
Njall

hmmm, nie zauważyłem w tym filmie "dobrych" Anglików :/...no chyba, że masz na myśli kolonistów - ale ci z kolei już nabierają świadomości swej odrębności jako narodu. Nawet Munro nie wzbudził we mnie sympatii... Uważam, że Anglicy zostali w tym filmie pokazani w gorszym świetle niż Francuzi...poza tym - to ekranizacja literatury przygodowej, nie historycznej
A sam film jest bardziej uniwersalną opowieścią o miłości, rozgrywającą się w historycznych realiach - bez specjalnego nacisku na realia

ocenił(a) film na 10
Njall

Mnie nie przekonała scena, w której starszy plemienia zgodził się na zamianę ofiary- zmienił zdanie i oto zamiast baby spalono oficera, chociaż mieli świadomosc, że to tylko rozgniewa Anglików !!! Poza tym- piękny, z epickim rozmachem i poruszający film.

ocenił(a) film na 8
Njall

Nie widziałem tam podziału na dobro i zło. Magua wypowiada się o anglikach mordujących jego rodzinę. Nie przemawia to na ich korzyść.

ocenił(a) film na 8
Njall

Nie znam historii Ameryki na tyle, żeby się wypowiadac w tym temacie. Przychylam się jednak do wcześniejszych wypowiedzi. Ja równiez nie zauważyłem w filmie, żeby Anglicy byli szczególnie dobrzy a Francuzi gorsi. Pod względem wizualnym i muzycznym również bardzo mi się podobał. Gra aktorska na wysokim poziomie - Daniela Day-Lewisa uważam za jednego z najlepszych aktorów spośród tych, których znam.
PS: Zainteresowanych zapraszam na mojego bloga na bitwę aktorów.

ocenił(a) film na 9
galladorn

Mówiąc o szlachetnych Anglikach mam na myśli głównych bohaterów - Sokole Oko (a także inni ochotnicy), pułkownik Munro i jego córki, w pewnym sensie też major Major Duncan Heyward.

ocenił(a) film na 10
Njall

Śmieszne. Po pierwsze J.F. Cooper był Amerykaninem. Nie ma tu krwiożerczych Indian, złych Francuzów, dobrych Anglików. Przecież wszystko to tylko pewien punkt widzenia, a nie przekłamanie historyczne. Akcja filmu toczy się na terenie angielskiej kolonii w Ameryce Północnej, stąd wojska francuskie są tu przedstawione jako WRÓG, a skoro wróg to i zły. Ponadto jeśli już ktoś ma tu być postacią negatywną to Munro, który nie pozwolił odejść z fortu jankeskim ochotnikom, aby ci mogli wrócić do rodzin i bronić ich przed atakami mimo, iż wcześniej, podczas werbunku, obiecał im to Webb. Nie ma złych i krwiożerczych Indian bo po obu stronach konfliktu opowiadały się różne plemiona Indiańskie, a to które plemiona stawały po stronie kolonizatorów angielskich czy francuskich zależało od złożonych im obietnic i zapewne od stosunków międzyplemiennych.
Dla zainteresowanych odsyłam do lektury skrótu opisu konfliktu na wikipedii: http://pl.wikipedia.org/wiki/Brytyjska_wojna_z_Indianami_i_Francuzami

ocenił(a) film na 9
feroe

W filmie obaj Mohikanie (probrytyjscy) są szlachetni, Magua (profrancuski) - jest krwiożerczym mordercą. Naturalnie nie ma w filmie pokazanych scen gdy żołnierze brytyjscy masakrują indiańskie wioski. Są za to obrazy zmasakrowanych cywili (brytyjskich) i złamanie przez Maguę i profrancuskich Indian słowa danego przez Montcalma. Nawiasem w filmie pokazana jest wielka masakra jakiej pod fortem William Henry dokonać mieli Indianie, podczas gdy badania historyków pokazują, iż takie wydarzenie nie miało miejsca!!

Ps. Wikipedia nie jest najlepszym źródłem.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones