PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=8425}
7,4 2 199
ocen
7,4 10 1 2199
Ostatni kurs
powrót do forum filmu Ostatni kurs

Utrzymany w mrocznym, deszczowym klimacie, znakomity polski film kryminalny, oparty na świetnym scenariuszu. Super. Jestem pewien, iż MISTRZ Słomczyński (autor scenariusza), Was zaskoczy i nie domyślicie się, kto za tym wszystkim stoi.. Dodatkowy plus to zdjęcia w Trójmieście (Gdynia)lat 60tych, jeśli oczywiście kochacie Trójmiasto jak ja. Pozdrawiam.

mjr_Slotwina

zielona 8 na google maps :) jakis pan pod tym adresem prowadzi firme spawalniczą . a moze to tylko przykrywka? ;) żart żart ;)

http://maps.google.com/maps?client=opera&rls=pl&oe=utf-8&um=1&ie=UTF-8&q=gdynia- zielona+8&fb=1&hnear=gdynia-zielona+8&cid=0,0,9459496908153956451&ei=IXz8S534OI3 00gSQudzzBQ&sa=X&oi=local_result&ct=image&resnum=1&ved=0CBUQnwIwAA

użytkownik usunięty
mila1082

W filmie ulica Zielona została zlokalizowana w Orłowie, w rzeczywistości jest na Oksywiu.

ocenił(a) film na 8
mjr_Slotwina

Faktycznie znakomity. Ostatnio właśnie jestem na etapie "zaliczania" polskich kryminałów i ten na tle innych bardzo pozytywnie się wyróżnia, bo oprócz intrygi i napięcia, które jest tu jak trza, ma jeszcze sporą dawkę humoru.

- Czyja to krew?
- Moja. Nie poznaje pan po kolorze?
- Czy pan jest pewny, że to jest pańska krew?
- Najzupełniej
- A chciałby pan, żebym i ja miął te pewność?
- Marzę o tym.
:DDD

ocenił(a) film na 8
selene_

Dialogi naprawdę niezłe, trochę iskry w zwykłych wymianach zdań i od razu robi się ciekawiej. Tego mi właśnie brakuje w wielu współczesnych filmach. Ogólnie teksty por. Szymańskiego były specyficzne, właśnie w stylu powyższego dialogu.

ocenił(a) film na 8
cold_whisper

Scenariusz i dialogi - tego najczęściej brakuje we współczesnych filmach, nawet tych z potężnymi budżetami.

A tutaj mamy jedno i drugie. Po prostu stare, dobre rzemiosło filmowe :)

ocenił(a) film na 9
mjr_Slotwina

W życiu niestety nie byłam w Trójmieście, więc trudno mi je kochać, jednak film jest niezwykle klimatyczny, w nastroju noir, a przy tym rzeczywiście z ikrą.

ocenił(a) film na 8
mjr_Slotwina

Ciekawostka dla tych którzy lubią ten film i Joe Alexa, a może przypadkiem tego nie wiedzą..:
Scenariusz "Ostatniego kursu" napisany został przez Joe Alexa (pseudonim Macieja Słomczyńskiego) na podstawie książki "Śmierć i Kowalski" Kazimierza Kwaśniewskiego. Kazimierz Kwaśniewski to drugi pseudonim literacki Macieja Słomczyńskiego.
W 1963 r. Joe Alex napisał scenariusz do innego dobrego kryminału "Zbrodniarz i panna" J.Nasfetera (z Cybulskim i Krzyżewską w rolach głównych!). W 1965 r. na podstawie filmu i swojego scenariusza M. Słomczyński pod pseudonimem Kazimierz Kwaśniewski napisał książkę "Zbrodniarz i panna".
W 1966 r. Joe Alex napisał scenariusz do filmu "Gdzie jest trzeci król?" R.Bera na podstawie książki "Gdzie jest trzeci król?" Kazimierza Kwaśniewskiego.
"Kobry" których autorem jest Joe Alex:
"Umarły zbiera oklaski" (Teatr Sensacji Kobra - E.Paszkowska, 1972)
"Samolot do Londynu" (Teatr Sensacji Kobra - J. Słotwiński, 1964)
"Powiem wam kto zabił" (Teatr Sensacji Kobra - J. Słotwiński, 1959)
Wszystkie te pozycje krążą po sieci, więc można je zobaczyć.
Oprócz tego M. Słomczyński pod pseudonimem Joe Alex napisał wiele dobrych kryminałów.

Levis_Crack

Pod koniec lat 50tych powstało wiele Kóbr z Joe Alexem. Najczesciej grał go Mariusz Dmochowski. Ale "po sieci" krazy tylko jedna czesc los pozostałych odcinkow nie jest znany

ocenił(a) film na 8
Robert800520

Owszem, powstało więcej Teatrów Sensacji, w których Joe Alex "maczał palce" , ale te Słomczyński tylko przekładał. Jego autorstwa pozostają trzy filmy i trzy teatry. Wszystkie oprócz "Powiem wam kto zabił" są dostępne w sieci.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones