PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=8770}

Północ - północny zachód

North by Northwest
7,7 24 692
oceny
7,7 10 1 24692
7,7 24
oceny krytyków
Północ północny zachód
powrót do forum filmu Północ - północny zachód

Grant vs. Stewart

ocenił(a) film na 8

"James Stewart tak bardzo chciał zagrać w tym filmie, że błagał Hitchcocka o rolę Thornhilla. Hitchcock z kolei twierdził, że ich wcześniejszy film Zawrót głowy okazał się finansową klapą, ponieważ Stewart „wyglądał zbyt staro”. Na ironię zakrawa fakt, że Cary Grant, przy którym uparł się Hitchcock był o 4 lata starszy od Stewarta."

A Wy? Widzielibyście Jamesa zamiast Cary'ego w tym filmie?

ocenił(a) film na 10
PotC_Fan

Grant może i był starszy od Stewarta, ale miał w sobie chłopięcy wdzięk, lekkość, której brakło Stewartowi. Stewart był bardziej poważny, filozoficzny. Nie chodzi o to, że to źle, ale do lekkiej, przygodowej konwencji 'Północ - północny zachód' raczej by nie pasował. Wystarczy porównać ten film z 'Człowiekiem, który wiedział za dużo' czy właśnie 'Zawrotem głowy'. Na dobrą sprawę nawet humorystycznym 'Oknie na podwórze' Stewart zagrał z typową dla siebie poczciwością, bo coś takiego miała w sobie twarz tego aktora. Natomiast Grant był bardziej w typie everymana, lekkoducha, nie dziwię się, że to jego twórcy filmowego Bonda chcieli obsadzić jako agenta 007.

ocenił(a) film na 8
wojteczek

Też tak uważam. Grant do końca zachował swoje predyspozycje komediowe. Stewart miał je na początku kariery, ale moim zdaniem dość szybko zaczął je tracić (oczywiście wpływ na to mogły mieć role w jakich go obsadzano).
Swoją drogą ciekawe czy prywatnie, występy u Hitcha, traktowali jako rywalizację.
U mnie obydwaj mają równy wkład w jego filmografię i to idealnie równy, jeśli miałbym subiektywnie oceniać ich filmy.

Arcydzieła, jedne z moich ulubionych filmów:
Grant: Podejrzenie
Stewart: Okno na podwórze

Bardzo dobre, do których lubię czasem wracać:
Grant: Północ północny zachód
Stewart: Lina

Dobre, nie wgniotły mnie w fotel ale patrzało się przyjemnie:
Grant: Osławiona
Stewart: Zawrót głowy

Średnie, niestety rozczarowałem się
Grant: Złodziej w hotelu
Stewart: Człowiek, który wiedział za dużo

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones