PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=8495}

Pali się, moja panno

Hoří, má panenko!
7,2 7 996
ocen
7,2 10 1 7996
7,5 17
ocen krytyków
Pali się, moja panno
powrót do forum filmu Pali się, moja panno

Bardzo dobry film, znakomicie wpisujący się polskie przekonanie o dokonaniach czeskiej szkoły filmowej. Termin "czesi film" jest tu jak najbardziej na miejscu. A scena z salcesonem to majstersztyk kina. Polecam każdemu!

ocenił(a) film na 10
ozorkowy

Moim zdaniem jest to dobra pozycja także dla tych, którzy o czeskim kinie nic nie wiedzą. To bardzo dobry film w ogóle, którego nie trzeba i nie należy szufladkować. Powody:
- grają sami naturszczycy, i robią to fenomenalnie;
- pod płaszczykiem prostej komedyjki kryje się dramatyczna opowieść o starości, mam na myśli wątek najstarszego strażaka, sposób, w jaki kręcono sceny z nim,
- uniwersalny humor zrozumiały dla widza z wszystkich kontynentów,
muzyka ani sposób grania się nie zestarzał, ponieważ aktorzy nie grają sztucznie, są naturalni.

PS właściwie termin "czeski film" z popularną definicją i zastosowaniem (czeski film = nikt nic nie wie i niczego nie rozumie) tylko kompromituje nas jako odbiorców czeskiego kina, jednego z najlepszych w ogóle.

mariez

Wydaje mi się że ten film dla Czechów(i Słowaków ;) jest tym,czym dla nas jest chociażby "Miś".

ocenił(a) film na 7
elbari

Bardziej Rejs, niż Miś.


A co do 'naszej lipy'. Film był robiony w latach 60. W latach 50 a potem 70 mieliśmy bardzo dobrą i mocna kinematografię. Do teraz mamy niezłą.

Może w innym klimacie; tak jak Czesi siedzą w dobrych, mądrych, ale 'luźnych' komediach, tak Polacy robią raczej ciężkie dramaty. Nie można jednak powiedzieć że nasza kinematografia - zwłaszcza te 40-50 lat temu - była gorsza.

ozorkowy

film naprawde trzeba obejrzec. przedmowcy oczywiscie maja racje. jedyne co moge dodac to ze bylem na nim w kinie i cala sala glosno sie smiala. az zazdrosc sciska ze u sasiadow takie dziela a u nas taka lipa.

ocenił(a) film na 7
kitman

W filmie bardzo przypadł mi do gustu lekki i nienachalny humor, oraz
wzruszająca i przezabawna zarazem scena Pożaru domu dziadka

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones