Pan Wołodyjowski

(1969)
0 0 FILM 1203
Pan Wołodyjowski (1969)
http://www.filmweb.pl/film/Pan+Wo%C5%82odyjowski-1969-1203/userRecommends
2 godz. 41 min.
ocena społeczności: dobry
7,3/10
22.929 głosów
  • 1153. w rankingu światowym
  • 1.812 osób chce zobaczyć ten film

Po śmierci narzeczonej Wołodyjowski porzuca służbę żołnierską i wstępuje do klasztoru. Tymczasem Rzeczpospolita przygotowuje się na turecki najazd.

Pan Wołodyjowski (1969)

obsada

(46) +
zobacz pełną obsadę
TODO javascript'em pokazac dla uprawnienia user.management

Po śmierci narzeczonej pułkownik Wołodyjowski z rozpaczy wstępuje do zakonu. Tymczasem kraj znów szykuje się do wojny z tureckim najeźdźcą. Zagłoba znajduje sposób, by "mały żołnierz" znów wrócił do służby. Przypadkowo na leśnej drodze rycerze spotykają siostrę pana Michała i jej dwie podopieczne, Krzysię i Basię. Wołodyjowski zabiera panie do domu, który Ketling przed wyjazdem powierzył jego opiece. Powrót gospodarza burzy nadzieję Michała na szczęście u boku Krzysi. Jednak druga z panien nie będzie miała wątpliwości co do wyboru swego serca.

pozostałe informacje

muzyka:
Andrzej Markowski
zdjęcia:
Jerzy Lipman
na podstawie:
Henryk Sienkiewicz "Pan Wołodyjowski" (powieść)
studio:
  • Zespół Filmowy "Kamera"
inne tytuły:
(więcej...)
  • Tadeusz Łomnicki początkowo nie chciał się podjąć grania roli Wołodyjowskiego, wiedząc jak kolosalne jest to wyzwanie i ile ryzykuje (poza tym był przede wszystkim aktorem teatralnym i nie przepadał za pracą w filmie). Wymigiwał się złym stanem zdrowia. Uparty i zdecydowany Jerzy Hoffman zwołał jednak konsylium lekarskie, które orzekło, że aktor jest zdrowy jak przysłowiowy koń. Dłużej uchylać się wielkiemu aktorowi nie wypadało.
  • Tadeusz Łomnicki prawie rok trenował jazdę konną (podczas jednego z treningów miał niebezpieczny wypadek, po którym przeleżał kilka tygodni; wykonywał w filmie wszystkie kaskaderskie sceny sam) i szermierkę pod okiem fechmistrza Andrzeja Piątkowskiego (potem stoczył z nim - grającym Hamdi-beja, pojedynek na murach Kamieńca). Aktor schudł do roli ok. 10 kg.
  • Pod filmowym Kamieńcem Podolskim stanęło kilka tysięcy statystów, w tym 2,5 tys. młodzieży szkolnej.

dyskusja

(90 tematów)
tytułautorpostyostatnio pisał

Majstersztik!

Odświeżony, po koloryzowany, nabrał blasku i chwały. Złote lata polskiego kina. Hoffman w swoim żywiole. Czołówka aktorska wymiata. Sceny ... czytaj dalej
6

Da się gdzieś zobaczyć/kupić film po rewitalizacji?

Niestety nie mogłem obejrzeć w święta na tvp.
1

Cyfrowa rekonstrukcja Pana Wołodyjowskiego

W święta TVP1 nadawała niby Pana Wołodyjowskiego po rekonstrukcji cyfrowej na którą wydali grube miliony. ... czytaj dalej
5

Koniec filmu

Dlaczego on musi się tak kończyć?!W "Ogniem i mieczem" Skrzetuski ma swoją Helenę w "Potopie" Kmicic ma Oleńkę, pan Michał?
MagdaMinta MagdaMinta
ocena: 10
10

NEW

Nie chcielibyście nowej wersji Pana Wołodyjowskiego????? Nie mam nic do zarzucenia tej ekranizacji, ale czy nie byłoby lepiej, gdyby nakręcono ... czytaj dalej
13
Zobacz wiecej tematow

Dowiedz się więcej o

WTF:false,ads:true