PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=639536}
7,3 19 121
ocen
7,3 10 1 19121
7,3 20
ocen krytyków
Papusza
powrót do forum filmu Papusza

Najciekawszy wątek filmu to problem niezrozumienia między kulturami. Ficowski choć znał język
romski, wg Krauzów nie pojął istoty kultury cygańskiej. Zrozumieć drugą kulturę to pojąć jej sposób
myślenia i odczuwania, i nie pomoże tu zachwyt nad jej poezją czy historią. Kulturę tworzą żywi
ludzie. Dla Ficowskiego wartością było utrwalić ją na papierze. Okazało się, że zamknął motyla w
słoiku. Piękne i nowe w naszej kinematografii są obrazy kultury Romów.

Szkoda tylko, że reżyser robi wszystko, żeby widzowi utrudnić odbiór. Fabularna szatkownica,
odjęcie kolorów (wg mnie to nie zabieg artystyczny, ale pójście na łatwiznę - jak można CYGANÓW
pokazywać czarno-biało!). Szkoda, film ma ważne rzeczy do przekazania, a do powszechnej
świadomości się nie przedostanie.

tooomek

Mnie się wydaje, że nie zastosowano koloru ponieważ tak wyglądały filmy i zdjęcia w czasach, w których Papusza i Ficowski poznali się. Klika dekad temu kolorowy film nie istniał i zdjęcia cyganów były tylko czarno-białe, mimo to oddawały ducha ich kultury.

Saygonky

A ja myślę, że czarno-biała klisza to modna maniera. Zobacz, ile polskich filmów w ostatnich latach pozbawiono koloru. Jeszcze zrozumiem, jeśli tak jak na przykład w "Idzie" czarno-biała stylistyka ma naprawdę wartość estetyczną, ale w większości przypadków zdjęcie koloru jest tylko kolejnym trickiem filmowym.

ocenił(a) film na 10
tooomek

Saygonky ma rację Krauzowie zastosowali czarno - biały kolor na wzór starych fotografii mówili o tym w wywiadach. A po drugie kolor w tak długim filmie był za drogi mieli problemy finansowe bo sponsorzy się wycofywali. Angelika Kuźniak autorka książki o Papuszy również w swojej książce zamieściła czarno- białe fotografie Cyganów, taborów i Ficowskiego.

ocenił(a) film na 10
tooomek

mnie ciekawi jakby Ficowski się zachował gdyby był etnografem.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones