PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=6647}

Park Jurajski III

Jurassic Park III
6,6 74 935
ocen
6,6 10 1 74935
4,6 7
ocen krytyków
Park Jurajski III
powrót do forum filmu Park Jurajski III

Spinozaur był dinozaurem niezwykłym, ale nawet filmowcy nie wiedzieli jak bardzo.

Kości odkopane przez ekspedycję Nizara Ibrahima (ok. 2014 - wcześniej znano głównie jego czaszkę) wskazują, że spinozaur był lepiej przystosowany do poruszania się i polowania w wodzie, niż na lądzie. Przy swoich proporcjach prawdopodobnie ciężko mu było poruszać się na tylnych kończynach. Miał też - podobnie jak krokodyle - pysk przystosowany do wyczuwania poruszającej się ofiary w mętniejszej wodzie.

Koniec końców wizerunek Spinozaura w filmie - choć czadowy - okazuje się błędny.

Więcej w artykule: http://news.nationalgeographic.com/news/2014/09/140911-spinosaurus-fossil-discov ery-dinosaur-science/
i w emitowanym czasem na National Geographic dokumencie "Bestia" (w bazach FW i IMDb figuruje jako odcinek 42-ego sezonu serialu dokumentalnego "Nova" pt. "Bigger than T.Rex")

ocenił(a) film na 7
Khaosth

Pragnę przypomnieć, że konsultantem do filmów Jurassic PArk jest Jack Horner. Wśród paleontologów i laików, już od lat nie cieszy się autorytetem. Facet ma narcystyczne zaburzenie osobowości, popadając w samozachwyt nad własnymi teoriami i próbie narzucenia otoczeniu swojego punktu widzenia. Nawet w filmie Jurassic World nasz specjalista nie wziął tego pod uwagę i szkielet Spinosaurusa nadal stoi na dwóch nogach i ma kształt żagla jaki znamy z JP3, a z tego co widziałem w tym dokumencie na NG to Spinosaurus teraz według najnowszych badań ma w okolicach ogona inny kształt swojego żagla, bo jeden z kręgów był dłuższy od pozostałych.

ocenił(a) film na 7
rusekolsztyn

Przyznam szczerze, że nazwisko Hornera poznałem za młodu jako konsultanta przy "Parku jurajskim" i z miejsca stał się dla mnie pewnym autorytetem. Z jego dorobku kojarzę tylko propagowanie teorii o padlinożerności tyranozaura. Czym podpadł w środowisku?

Wiem że trzecia część wielu osobom nie przypadła do gustu, ale byłoby trochę kiepsko w czwartej części tak wypaczyć nieświadomie wypaczony wizerunek czarnego charakteru poprzedniej odsłony. Zresztą twórcy aż tak bardzo nie dbali o dokładność przedstawianych dinozaurów. Mieli niezły fart, że w czasie kręcenia filmu odkopano kości większych raptorów, przez co ich rozmiar zyskał podstawę naukową.

Z kształtem żagla masz rację. Był pokazany z dłuższym wyrostkiem w okolicach kręgów miedniczych.
http://ngm.nationalgeographic.com/2014/10/spinosaurus/img/05-stromers-spinosauru s-crest-bones-670.jpg
http://ngm.nationalgeographic.com/2014/10/spinosaurus/img/02-workers-grind-life- size-spinosaurus-replica-670.jpg

ocenił(a) film na 7
rusekolsztyn

Tak w sumie to zastanawiam się, dlaczego w JW nie było Spinozaura? Był jego szkielet, to czemu nie było Spinusia we własnej osobie? ;)

Khaosth

Jednak to nie był odtworzony w 100% Spinozaur, lecz hybryda jego z płazami. To może tłumaczyć trochę inny wygląd i zachowanie, przecież Velociraptory też wyglądały inaczej, jednak DNA żaby i innych płazów trochę je zmieniło.

Khaosth

Wiesz, że ten film jest z 2001 roku a nie z 2014?

ocenił(a) film na 7
None676

Wiem, dlatego wrzuciłem tu ten temat jako ciekawostkę i uzupełnienie wiedzy dla innych miłośników dinozaurów.

ocenił(a) film na 7
Khaosth

Spinozaur na pewno nie zabiłby T.Rexa. Żywił się głównie rybami, jak Baryonyks. Według mnie Lepiej w roli "badassa" w tym filmie sprawdziłby się Giganotozaur lub Karcharodontozaur.

Khaosth

Bomba. Czad.

ocenił(a) film na 6
Khaosth

De facto wizerunek wziął się z ówczesnej wiedzy paleontologicznej, tym niemniej na wiralowej stronie promującej Jurassic World oraz w samym Jurassic World można znaleźć grubymi nićmi szyte, ale jednak wyjaśnienie:
- wiele ze zwierząt stworzonych przez InGen miało wygląd taki, by być atrakcyjnymi dla zwiedzających
- Firma Masrani przejęła InGen w 1998 roku - rok po akcji filmu The Lost World i śmierci Hammonda. Na stronie firmy Masrani można dotrzeć do notatki Dr Wu z 2003 roku, która opisuje utyskiwania nad niemożnością zastosowania piór u dinozaurów - ze względu na wadę w kodzie genetycznym naukowiec postanawia "pozostać przy łuskach", wierzy zaś, że jego dalsze badania nad hybrydami mogą pomóc rozwiązać problem. I tu pojawia się bardzo ciekawy fragment: "widzieliśmy już nieskończone możliwości [tej metody] przy okazji tego wypadku jaki zostawiliśmy na Isla Sorna". Sugerowałoby to, że albo Raptory z JP3, albo Spinozaur były protoplastami znanego z JW Indominusa.

Notkę po angielsku można znaleźć zarchiwizowaną tutaj pod wpisem "Ruffled Feathers"
http://jurassicpark.wikia.com/wiki/Masrani_backdoor#NEW_OPPORTUNITY

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones