PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=944}

Patriota

The Patriot
7,5 144 421
ocen
7,5 10 1 144421
5,8 9
ocen krytyków
Patriota
powrót do forum filmu Patriota

"Typowo amerykański film", patos, gloryfikacja bohaterów, propaganda... Zaniżane oceny dlatego, iż film ten nie przedstawia w 100% realiów tamtych czasów, wynosi na piedestał tych którzy walczyli o niepodległość Ameryki, szufladkuje nacje na tych ZŁYCH i DOBRYCH.
Ciekaw tylko jestem jak te same osoby reagują na podobny film, traktujący o Polskiej Niepodległości? Zgoła inaczej. Nikt już nie mówi o naginaniu faktów, patosie czy gloryfikacji powstańców, bo to przecież "piękny film, o walce za ojczyznę, przelewanie krwi za nasze dzieci" i tego typu podniosłe sprawy.
Cóż, mentalność Polaka ma to do siebie, iż wytyka błędy tylko tym filmom, które nie opowiadają o nich samych. Bo przecież żaden inny naród nie mógł tak bohatersko walczyć o niepodległość, tylko nas było stać na poświęcenia, oddanie życia za ojczyznę, cała reszta to tylko propaganda, kłamstwa i patos, pewnie chowali się po norach i czekali aż Brytania sama się powystrzela...

Film świetny, wartościowy, dobrze zagrany, klimatyczny 8/10

toporminator

Skoro "typowe" dla Polaków jest, że uwielbiają bohaterów i powstańców, to czy nie byłoby logiczne, że "typowi" Polacy kochali by za to ten film? A i ocenę ma 7.5 czyli bliską Twojej. Na imdb.com (serwis międzynarodowy) ma 6.9, cholera czyżby "te same osoby" zaniżyły ocenę temu dziełu??

toporminator

Dodam jeszcze, że po stornie zbuntowanych kolonii walczyli Kościuszko i Pułaski - już to powinno budzić sympatię "tych Polaków" do Amerykanów - idąc Twoim tokiem rozumowania

Boreas

Szczerze mówiąc nie interesuje mnie ocena, tak tutaj jak i na imdb. Pisałem to przede wszystkim do osób, które wytykają temu filmowi patos i gloryfikację Amerykanów, jednocześnie nie zwracając na to uwagi, gdy podobnie pokazane są losy Polaków.
Prościej się już nie da, więc jak, zrozumiałeś?

toporminator

film jest ch ujowy, a mentalność polaka to ty masz autorze, nie każdy musi jeść co mu hamerykanie podadzą na talerzu...

Schizofrenik_XXI_wieku

a komu ja karzę? nikt nic nie "musi" to moja opinia, jak jej nie szanujesz to ja nie szanuje ciebie, żegnam.

ocenił(a) film na 8
toporminator

Tylko że ten film jest naprawdę propagandą, a walka "Amerykanów" o niepodległość miała miejsce w zupełnie innej sytuacji i okolicznościach niż walka Polaków o niepodległość. O ile zaborcy zlikwidowali państwo polskie i mówili innymi językami i mieli inną kulturę niż Polacy, o tyle w Ameryce biali koloniści odbierali Indianom coraz to nowe tereny, a kiedy władze w Londynie zakazały im osiedlać się na zachód od Missisipi, to koloniści się zbuntowali i wszczęli walkę ze swymi de facto rodakami. Przecież jedni i drudzy mówili po angielsku. Byli Brytyjczykami urodzonymi w Ameryce.
A kiedy ogłosili niepodległość, to zaczęli systematycznie spychać Indian coraz bardziej na zachód, aż w końcu zabrali im wszystkie ziemie i zamknęli w rezerwatach. Ale film "Patriota" przedstawia ich jako szlachetnych idealistów, za to Brytyjczyków lojalnych wobec króla przedstawia jako sadystów, zwyrodnialców i potwory. Zero w tym obiektywizmu i prawdy historycznej.

toporminator

posty tego typu moglbys pisac pod kazdym filmem, a ludzie i tak probowaliby Cie zgnebic. 10/10 wypowiedz, ujales wszystko. przyszla nowa moda na jazde po amerykanach, mimo ze w top100 wiekszosc filmow jest amerykanska..

ocenił(a) film na 5
toporminator

najbardziej polaczkowe jest pie.rdol.enie o "polaczkowości". Każdy człowiek ma więcej zrozumienia dla siebie i swojej sytuacji niż dla innych. To oczywiste, że bardziej rozumiemy sytuację naszych ojców niż jakaś wojnę 250lat temu za oceanem, która nie miała większego wpływu na nasz kraj. A skoro porównujesz to powstanie do naszych to proponuję poczytać trochę zanim się wypowiesz bo Trojden ma rację.

toporminator

"Typowo amerykański film", patos, gloryfikacja bohaterów, propaganda... no, co prawda to prawda, przypieprzają się o to, a dokładnie to samo jest w Karol, człowiek który został papieżem. Ale skoro już jest o Papieżu polaku, to wiadomo, niewolno złego słowa powiedzieć... paranoja...

toporminator

Każdy naród ma swoją mitologię, kanon legend i nie zmienisz tego. Patos nie jest czymś złym, jeśli jest w nadmiarze. Uważam, że "Patriota" nie przekroczył granicy. Co innego Pearl Harbor - tam patos przygniata, choć to, co różni patos w amerykańskich filmach od polskiego wydania - Amerykanie potrafią nawet z patetycznego zrobić niezły film (skądinąd Pearl Harbor ogląda się dobrze), a jak byłem w kinie na "Bitwie Warszawskiej" to w niektórych momentach czułem się niezręcznie.

ocenił(a) film na 10
toporminator

Lepiej bym tego nie ujęła

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones