PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=875137}

Piłat

Pilátus
6,5 326
ocen
6,5 10 1 326
Piłat
powrót do forum filmu Piłat

Anna przyszła do szpitala by odwiedzić swojego męża. Lekarz, który ją wita informuje o fakcie, że mężczyzna dziś rano stracił przytomność i pewnie już jej nie odzyska. Odejdzie z tego świata we śnie, więc prosi kobietę by złapała go za rękę i była przy nim. Na pytanie ile zostało czasu medyk odpowiada, iż to kwestia minut lub godzin. Jest jej bardzo przykro, idąc do sali małżonka ma szkliste oczy. Mówi Vincowi, że ich córka jeszcze nie przyjechała po czym wspomina czasy, gdy byli młodzi. Główna bohaterka wraca smutna do domu. Kiedy głaszcze króliczka Kapitana znajdującego się na trawie przed domem odzywa się do niej Iza.

Pracuje jako lekarka, która jest wysoko ceniona w swoim środowisku. Jednak w przeciwieństwie do matki mieszka w mieście, a nie małym domku na wsi. Po śmierci męża Anna zgodnie ze starym zwyczajem zasłania wszystkie lustra w domu. Chciała wziąć się za porządki w domu, ale córka dała jej herbaty i usiadły razem. Z ich rozmowy dowiadujemy się, że Vince cierpiał na raka. Konwersację zakłóca przyjście Antala, byłego męża z kondolencjami. Wszyscy w trójkę wspominają ojca, gdy był pełen życia. Teraz trzeba załatwić sprawy związane z pogrzebem. Iza bierze matkę do swojego mieszkania w mieście.

Śmiało mogę powiedzieć, że to jeden z najlepszych węgierskich filmów jakie widziałam w swoim życiu. Jest to kino bardzo emocjonalne o czyjejś kompletnej bezradności. Sytuacja głównej bohaterki bardzo przypomina tą z pierwszej historii przedstawionej w produkcji ''Gdyby ściany mogły mówić 2'', gdzie postać grana przez Vanessę Redgrave zostaje wyrzucona z własnego domu przez rodzinę bez możliwości zabrania ze sobą majątku w postaci wielu pamiątek po zmarłej osobie. Anna tak samo została postawiona przez córkę przed faktem dokonanym sprzedaży jej domu i jej sprzeciwy nic nie znaczyły.

Są jeszcze bardzo podobne dwa filmy, rosyjskie dramaty ''Babcia'' (2003) oraz ''Nafta'' (2019) w których okoliczności są dość podobne, bo starsze kobiety po śmierci męża pozostają na łasce innych ludzi, a konkretnie własnej rodziny dla których są ciężarem. Podobnie jak w pierwszej pozycji starsze kobiety zostają wyrywane ze swoich wiejskich domków i na siłę zmuszone do wielkomiejskiego życia. Warto nadmienić, że obie widują oczami wyobraźni swoich zmarłych mężów. W przeciwieństwie do podanych przykładów jednak wdowa jest ''na chodzie'' tzn. potrafi wszystko w okół siebie ogarnąć i nie wymaga opieki ergo, jest samodzielna. U córki nie ma co robić, bo jest Teréz, która wykonuje wszystkie domowe obowiązki.

Mnie osobiście najbardziej uderzyło, że Iza nie pozwoliła jej zabrać ze sobą króliczka Kapitana, który był jej zwierzątkiem. Kiedy już mieszkają razem nawzajem tylko się irytują czego przykładem może być fakt, że gołąbki, które lekarka zawsze lubiła zostały wzgardzone, a mięso jakie kupiła głośno za drzwiami nazwane bardzo tłustym. Traktowana jest niemalże jak w więzieniu, chociaż może wychodzić. Nie wolno jej nikogo przyprowadzać ani nic. Przez cały czas trwania filmu widać smutek i bezradność Anny oraz oschłość jej córki. Nie obchodzi jej, gdzie wychodzi krewna ani co robi. Nie mamy wglądu w dzieciństwo drugiej z bohaterek, więc nie wiadomo jakie były wzajemne stosunki między nimi, czy zachowane młodszej z nich jest czymś w rodzaju zemsty czy raczej życie zrobiło z niej taką osobę. Wszystko potęguje wyjątkowo ponura muzyka instrumentalna. Fabuła jest bardzo dobrze poprowadzona, bez momentu na nudę czy przestoje. Gra aktorska bez zarzutu tak samo jak zdjęcia i praca kamery. Moja ocena to 10/10.

ocenił(a) film na 7
Lady_Vlaew

Dzień dobry.
Ładnie to Pani napisała, miejscami pięknie. Inaczej odebrałem ten film. W ogólnym zarysie zgadzam się, lecz w szczegółach już nie.
Wydaje się mi, że Nafta jest o czym innym. Ten drugi film to Babunia.
Mnie najbardziej poruszyły urodziny Anny i loteria .
Iza przerażą.
Dlaczego tytuł tego filmu to Piłat?
Węgrzy mają wiele pięknych filmów, ten nie jest najlepszy, ale niezły.
Zresztą ogólnie Rumunia i Węgry to w regionie prawdziwi potentaci. Mnóstwo świetnych produkcji, dlatego bardzo polecam.
Pozdrawiam

Ps. Zajrzałem na profil Pani i wszystko mogę wybaczyć, ale nie malowanego ptaka.

Ps2 w temacie Piłata. Tokijska opowieść to piękny film.

ocenił(a) film na 10
Dolce_far_niente

Malowanego ptaka (2019) oceniłem na 9/10, to za nisko? Piłat kojarzy się przede wszystkim z umywaniem rąk od winy oraz patrzeniu na cudze cierpienie. (takie są moje pierwsze myśli). Naftę i Babunię podałam jako przykład cudzej bezradności, a nie stricte fabularny klon.

ocenił(a) film na 7
Lady_Vlaew


Dobry wieczór,
Nafta nie jest żadna bezradnością. Ta kobieta jest świadoma tego co się z nią dzieje i przyjmuje swój los. Proszę zauważyć, że bezwzględnie rozprawiła się z mordercami jej wnuczki. Zdobyła też naftę.
Babuni nie oglądałem i nie chcę.
Piłat nie kojarzy się z umowaniem rąk, tak owszem w publicznym odbiorze tak, ale Piłat tego nie rozpoczął. W Biblii jest napisane że to był stary zazwyczaj Żydów. I w sumie nie bardzo rozumiem skąd ten tytuł. Jakie jest Pani zdanie na temat tytułu filmu?
Piłat, pod wpływem żony, wierzył w Jezusa, więc czy Iza dostrzega cierpienie matki? Wydaje się, że nie wierzy w jej cierpienie. Wydaje się, że obie kobiety cierpią z powodu utraty męża i ojca. Iza wspomina, że ojciec ją taką stworzył. Mąż mówi Annie, że Iza ją kocha, ale ona nie wierzy i Iza o tym wie. To kolejna przyczyna cierpienia. Dodatkowo obie kobiety siebie nie akceptują.
Chyba podniosę ocenę, ponieważ coraz bardziej porusza mnie ten film.

Proszę mi wybaczyć, że skomentowałem malowanego ptaka. Dla mnie zero to zbyt dużo, jednak nie powinienem sobie pozwalać na takie uwagi w Pani stronę. Można porozmawiać na temat oceny, ale krytykować nie powinienem. Jednak wydaje się znamienne, że za to nie wziął się żaden polski reżyser. Proszę wybaczyć emocje.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones