PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=33975}

Połyskliwa skóra

The Reflecting Skin
6,9 1 060
ocen
6,9 10 1 1060
Połyskliwa skóra
powrót do forum filmu Połyskliwa skóra

Interpretacja

ocenił(a) film na 6

Widzę tyle mądrych wpisów na forum a nikt nie zauważył tego, że to prawdopodobnie Seth zabijał wszystkie te osoby.

Nie wiem z jakiego powodu, może molestowanie przez ojca skrzywiło go, może matka, która jak sam mówił "płakała jak na niego patrzyła" i karała go surowo za najdrobniejsze nieposłuszeństwo? A może po prostu był złem? A może zaszła jakaś przemiana w nim?

Podczas filmu wypatrzyłem kilka wskazówek na poparcie mojej tezy:

1. Imię i nazwisko - Seth Dove - może świadczyć o podwójnej osobowości, która na przemian bierze górę.
Set za wikipedią: "w mitologii egipskiej pan burz, pustyń, Górnego Egiptu, ciemności i chaosu, także bóstwo o charakterze demonicznym". Seth wprowadza chaos na tę malutką osadę pośród pól (pustyń).
Dove - po angielsku gołąb, jest starożytnym symbolem pokoju, czystości. Przecież uważa się małe dzieci za niewinne, jeszcze nie skażone złem świata.

2. Podczas rozmowy z kolegami o żabie, w byłym kościele, Seth cytuje słowa matki, że "grzechem jest zabijać cokolwiek". Tymczasem w domu, podczas rozmowy z matką widać że wyrywa rękę kiedy matka opiekuńczym gestem złapała go za ramię. Znaczy to chyba, że nie poważa jej, nie szanuje. Tym bardziej, że to matka karze go w domu a ojciec jest ten dobry. Może podświadomie chce robić na przekór?

3. Na szyldzie garażu powinno być "Dove Garage" a widać, że część szyldu odpadła i pozostał napis "Dove rage". Rage po angielsku znaczy "gniew". Przypadek?

4. Woda chyba coś dla niego znaczy, bo matka go nią karze a on często podaje ją ojcu. Pierwsza ofiara została utopiona - przypadek?

5.Tylko on widzi samochód z mordercami w pierwszej scenie z samochodem. Kiedy ten podjeżdża pod dystrybutor, ojciec nawet nie podnosi wzroku, tak jakby samochodu nie było. A przecież ruch był tam zerowy i musiałby spojrzeć na tego, być może, jedynego klienta. Za paliwo również nie zostało zapłacone, co nie wywołało żadnej reakcji.
Moim zdaniem wtedy właśnie Seth wymyślił(?) swoje alter ego. Może pod wpływem historii o wampirach, istotach przecież złych, choć nie z własnej woli, którą właśnie wtedy ojciec mu opisywał? Seth właśnie patrzył na ten wyimaginowany samochód kiedy ojciec mówił: "patrzył na wampiry miotające się w konwulsjach". Kierowca mógłby być wyobrażeniem starszego samego siebie (podobieństwo jest), reszty morderców nie widzimy bo nie są istotni? Kilkukrotnie przy samochodzie widzimy twarz mordercy w lusterku - Seth widzi swoją twarz? Ostatnie słowa odjeżdżającego mordercy to: "Bądż grzeczny Secie Dove".

6. O czarnym samochodzie nie wspomina zupełnie nikt, jakby nie istniał a przecież w tak maleńkiej społeczności musiałby kogoś zainteresować, tym bardziej, że pojawial się kilkukrotnie a podczas filmu jedynym innym samochodem jest samochód policji. To świadczy o tym, że samochód jest wytworem wyobraźni.

7. Matka zabitego kolegi nazywa go potworem i grzechem, może były wcześniej jakieś powody do takiego zachowania kobiety?
Nie rozumiem sceny, kiedy wcześniej mijał tę kobietę, kiedy szła wraz z siostrą i niosły martwego ptaka (wyglądał jak mewa, żółty dziób, tylko skąd tam mewa? może to gołąb?). Niósł się za nimi jakiś dziwny dźwięk, ni to klekot ni mruczenie, one nie poruszały ustami. Jakaś symbolika? Martwy gołąb (Dove)?

8. Dlaczego ciała ofiar wracały do osady? Przecież nie było powodu aby zamordowane osoby odwozić spowrotem i przenosić je do studni czy do szopy. Tym bardziej, skąd mordercy mogliby wiedzieć gdzie odwieźć ciało Kima?

9. Nie widzimy sceny podpalenia się ojca, widzimy kiedy już płonie i zachwyt Setha. Może to Seth go podpalił? Widać było wcześniej, że ojciec kocha go i raczej na pewno nie podpaliłby się na oczach syna. Może chciał wyzwolić ojca od pomiatającej nim żony?

10. Ofiarami byłi mali chłopcy, co wskazywałoby na pedofili, dlaczego zatem zabili kobietę? W mniemaniu Setha Dolphin zagrażała jego ukochanemu bratu więc zginęła, w samą porę, przed jej planowanym wyjazdem z bratem. Bardzo wygodne, prawda?

Ostatnia scena strasznie rozpaczającego Setha może wskazywać, że dotarło do niego jaką straszliwą krzywdę wyrządził, ukochanemu przecież, bratu.

Nie wiem, to tylko takie przemyślenia, na gorąco po obejrzeniu filmu, aczkolwiek może źle to interpretuję?

ocenił(a) film na 10
Salmonella

Seth nie był molestowany przez ojca więc cała interpretacja do kitu.

ocenił(a) film na 6
Aldria

Z tak błyskotliwą odpowiedzią to mi się nie chce polemizować.

ocenił(a) film na 10
Salmonella

Nie jesteś zbyt bystry co? Skąd w ogóle wziąłeś to molestowanie przez ojca? te afery pedofilskie w mediach wyprały ci mózg?

ocenił(a) film na 6
Aldria

W zasadzie nie powinienem ci odpisywać bo jesteś niekulturalną idiotką, masz też problemy z czytaniem ze zrozumieniem.
Ale dobrze, poświęcę jeszcze chwilkę.

Nie napisałem że ojciec molestował tylko że MOŻE molestował, a przyjąłem taką możliwość, ponieważ ojciec miał takie skłonności.

Jeżeli tylko to wystarczyło ci, żeby odrzucić cały mój wniosek, to tylko utwierdza mnie, że dyskutuję z idiotką.

użytkownik usunięty
Aldria

Zabawne, że najczęściej to właśnie kompletne tępaki zarzucają innym brak inteligencji. Salmonella - świetna interpretacja. Aldria - naucz się manier, bo na myślenie już za późno.

Salmonella

Jestem świeżo po seansie i teraz przeczytałem Twoja interpretacje...powiem Ci że trzyma się to wszystko kupy. Brawa za tak wnikliwa analizę.

ocenił(a) film na 6
InFlames


to tylko takie luźne przemyślenia, może całkiem mijają się z prawdą i ktoś inny napisze coś całkiem odwrotnego i uzasadni to.
Jak można mijać się z prawdą to zobaczyłem na przykładzie "12 małp", kiedy przeczytałem wywód jednego gościa. Pojechał na przekór pewnie z 95% widzów ale miał rację, co dopiero dotarło do mnie po przeczytaniu jego wywodu.
Zapewne oglądałeś "12 małp", więc może cię zainteresuje
http://www.film.org.pl/prace/12_malp.html

ocenił(a) film na 8
Salmonella

Świetna interpretacja. Miałem podobne podejrzenia tuż po seansie, a ty tylko je potwierdziłeś. Plus znalazłeś mnóstwo szczegółów które zupełnie mi uciekły. Brawo.

ocenił(a) film na 6
Salmonella

To by też mogło tłumaczyć dlaczego chłopak nikomu nie powiedział o mordercach i tym co widział. W ogóle cała jego interakcja z ich przywódcą była jakaś taka dwuznaczna. Był nader ufny, jakby rozmawiał z kimś kogo dobrze zna i jakby łączyła ich jakaś tajemnica.

Larionov

Czy widziane (chyba) tylko przez chłopca czarne auto i jego pasażerowie to nie była przypadkiem metafora Czterech Jeźdźców apokalipsy?

adso41

Chcecie więcej pytań? - stylizowanie chłopaka na "Omena" poprzez ufarbowanie jego włosów na kruczo czarne (jego brat też był ufarbowany), - czy film nie był przypadkiem ukazania upadku moralnego Ameryki?, - co symbolizowały dwie siostry w żałobie niosące martwą mewę i towarzyszące im dźwięki?, - co oznaczało ułożenie w konkretnej kolejności zdjęć na stole (dwaj bracia razem, zdjęcie z Hiroshimy, naga kobieta), - o co chodziło matce zabitego rudzielca oskarżającej chłopaka?, - dziwne dźwięki jakie chłopiec słyszy w nocy, itd., itp.

adso41

Ja jednak skłaniam się za prostym wytłumaczeniem - dziecko tłumaczy sobie okrutny i niezrozumiały świat dorosłych na swój sposób by w ostatniej scenie wreszcie "wydorośleć".

ocenił(a) film na 7
Salmonella

Samochód to wytwór wyobraźni dzieciaka, który chciałby wyjechać z tego pustodołu. Brak miłości, nic tam na niego nie czekało oprócz śmierci, na końcu i brat chciał go opuścić.

ocenił(a) film na 7
rafusss

ps. dzieciak to typowy set - książę ciemności
Light Shining Darkly
https://youtu.be/uineEUDAOms

Salmonella

Jedna z najgorszych interpretacji filmu, jaką kiedykolwiek czytałam. A skąd słowa poparcia dla niej tutaj? Brak umiejętności spojrzenia na film tymi oczami jakimi patrzył reżyser.

Seth nie był molestowany przez ojca (ty stwierdzasz „może molestowanie przez ojca go skrzywdziło, a nie ze MOŻE go molestował, wiec twoje naskoczenie na poprzednią komentująca osobę było nielogiczne i zaprzeczyłeś w nim sam sobie), nie zabijał tez tych osób. Był dzieckiem wychowywanym w toksycznym środowisku, w domu w którym nie zaznawal miłości i szacunku, ani do siebie, ani patrząc na relacje rodziców. To pozbawiło go empatii i normalnych odruchów, normalnych relacji z otoczeniem. Matka wzbudzała w nim strach, stosował się do jej kar.
Cała reszta historii jest prosta, ale tragiczna. banda nastolatków w samochodzie mordowała dzieci. Już pierwsza scena kiedy Seth tankuje ich samochód wskazuje, że to pedofile. Dlaczego seth nie reaguje na dziwne zachowanie kierowcy w tej scenie? Bo nie wie czym jest pedofilia, nie wie czym są intymne miejsca, w rozmowie z szeryfem nie wie o co chodzi kiedy ten pyta czy ojciec go kiedykolwiek dotykał. Kiedy słyszy historię o wampirach i poznaje kobietę, która zachowuje się inaczej niż ktokolwiek inny w jego życiu, zaczyna utożsamiać ją z wampirem. Na swój dziecięcy sposób. Jej zachowanie jest oczywiście nienaturalne - opowiadanie dziecku o tym jak podpalała koty czy o żałobie po samobojstwie męża, to nie jest coś czego powinno doświadczać dziecko. Ale Seth doświadczał już tylu rzeczy, których nie powinien że w tych tez nie widziałby pewnie nic przerażającego, gdyby nie książka, o której powiedział mu ojciec. Seth wszystko przeżywa ze stoickim spokojem, wręcz obojętnością emocjonalną, bo mając te 9 lat nie doświadczył tych przeżyć, które pozwoliłby mu odróżniać dobro od zła.
Jedyną osobą, która wywołuje w nim uczucia jest jego brat. Dlaczego przełożył zdjęcia, zmieniając ich kolejność? Właśnie dlatego, żeby ukazać co jest dla niego priorytetem. On i jego brat są w tej kolejności na pierwszym miejscu, kobieta, kojarząca mu się zapewne z Dolphine, jest na ostatnim miejscu.

Na samym końcu filmu, kiedy widzi cierpienie swojego brata związane z morderstwem ukochanej, pierwszy raz coś się w nim odblokowuje i krzyczy, wypełniają go emocje. Pierwszy raz.

To opowieść o tym jak wyglada oczami dziecka dojrzewanie w domu, w którym nie ma zachowanych wartości, kiedy doświadcza braku opieki, miłości, za to jest przemoc psychiczna względem rodziców, względem dziecka, zaniedbywanie go i pozostawienie samemu sobie.

Twoje argumenty i (nad)interpretacja są wyssane z palca, stworzyłeś coś czego w filmie nie ma i ulepiłeś coś, co mija się z prawdą i przez co obraz traci swoją wartość.

Ale na szybko, bo widzę że wyzej w bardzo niestosowny sposób pokazałeś swój brak kultury i agresję wobec innych komentujących, zarzucając im nie odnoszenie się do Twoich argumentów, odniosę się do wszystkich:

1. Podwójna osobowość, bo chłopiec miał na imię seth dove: tak można by było interpretować każde imię i nazwisko podane w filmie, wybrałeś cytat z Wikipedii, który odnosi się do mitologii egipskiej, tylko czemu akurat do niego a nie do Biblii, gdzie Set jest potomkiem Adama i Ewy? Tylko po to, aby odpowiadało Twojej (nad)interpretacji filmu. Dove może być symbolem pokoju, ale tez miłości czy zwiastun śmierci. Wiec jeśli chcesz coś bardziej pasującego do tego co wymyśliłeś, wybierz ostatnią opcję, zamiast tej która podałeś wcześniej ;)
2. Ten argument nie trzyma się kupy.
3. Rage po angielsku to wściekłość, szaleć, denerwować się. Przypominam, że Seth nie jest jedyną osobą w filmie noszącą to nazwisko. A powyższe emocje bardziej pasują do każdego innego członka jego rodziny, a nie jego samego.
4. „Woda chyba coś dla niego znaczy” po raz kolejny, świetny argument ;) matka każe go piciem litrów wody, wiec znaczy dla niego tyle, że ma do niej uraz, ale nie daje po sobie tego poznać, jak i żadnych innych emocji. „Często” podaje ją ojcu, czyli 2 razy w filmie kiedy ojcu chce się pić. Skąd wiesz że pierwsza ofiara została utopiona? Została jedynie ZNALEZIONA w studni. Bardzo możliwe, że gang chłopaków znał historię ojca Setha i żeby wrobić go w morderstwo umieścili zwłoki chłopca właśnie w jego studni.
5. To czy ojciec spojrzał na samochód czy nie, nie musiało zostać dosłownie pokazane w filmie. Ojciec setha był człowiekiem nieszczęśliwym, zagubionym, zmarkotnialym, wegetującym. Nie dziwię się, że nie podniósłby wzroku na podjeżdżające auto, jemu było to obojetne. Skupiał się na książce, a wiedział że syn obsłuży ewentualnego klienta, bo pewnie robił to nie raz.
6. O samochodzie nikt nie wspominał, bo po co skoro od początku szeryf wierzył w winę ojca setha nawet gdy ten już nie żył i odkryto kolejne ciało? W takich małych miejscowościach/wsiach myślenie jest determinowane tym co na tych wsiach mówią, nawet jeśli nie jest to super logiczne. Wiec nie, samochód nie jest wytworem wyobraźni.
7. Powód dla którego matka zabitego chłopca nazywa setha grzechem jest oczywisty - jego ojciec był uznawany za mordercę, kobieta której dziecko zniknęło dopatruje się w chłopcu „nasienia zła” kierowana bólem i cierpieniem po stracie syna. W scenie w którym kobiety niosą martwego ptaka, po pierwsze - rany to przecież nie gołąb, wiec po co tak naciągasz rzeczywistośc? To była mewa. Po drugie to nie była matka zabitego chłopca.
8. Dlaczego ciała wracały do osady? A kto powiedział, że kiedykolwiek ją opuszczały? Pierwsze zwłoki porzucili w studni, aby wrobić ojca setha, nastepne bardziej tam gdzie im się podobało. Czuli się bezkarni, wiec porzucali je tam gdzie było im wygodniej.
9. „Nie widzimy sceny podpalenia ojca, może seth go podpalił” ok, tu to już w ogóle facepalm. Widzimy scenę jak ojciec próbuje zapalić zapałkę i nie może i udaje się mu to dokładnie w chwili kiedy seth mówi do niego „tato”. „Raczej na pewno nie podpaliłby się na oczach syna” facepalm nr 2, bo przeciez właśnie to zrobił. A Ty sugerujesz że jego syn oblał wszystko benzyną w tym ojca a ojciec sobie spokojnie stał i czekał na podpalenie. Eh. Nie mam słów.
10. Gang chłopaków to byli nie tylko pedofile, ale przede wszystkim socjopaci. W ostatniej scenie chcieli wziąć setha „na przejażdżkę”, ale napatoczyła im się kobieta, co nie było dla nich sporą różnicą, woleli dziecko, ale zabić mogli każdego innego kto wsiadł do ich auta. Seth wiedział, że ona zginie z ich rąk, dlatego go to ucieszyło - wiedział że w ten sposób jego brat nie zginie z rąk „kobiety wampira”.

Ostatnią scenę interpretowalam już wcześniej, wiec nie będę się powtarzać.

ocenił(a) film na 6
Candy_Perfume_Girl

Widzę, że sam reżyser napisał na forum :)
Przykro mi, po "Brak umiejętności spojrzenia na film tymi oczami jakimi patrzył reżyser." przestałem dalej czytać.

ocenił(a) film na 7
Salmonella

Ja przeczytałem. Dobra argumentacja Candy_Perfume_Girl.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones