PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=8712}
7,5 169 242
oceny
7,5 10 1 169242
7,2 18
ocen krytyków
Pocahontas
powrót do forum filmu Pocahontas

Pamiętam, iż mi się ten film podobał niespecjalnie. Takie romansidło dla dzieci. I te dziwne rysy Pocahontas... W porównaniu do "Króla Lwa" - najpiękniejszego disneyowskiego filmu wszech czasów, wytwórnia nie popisała się.

Tajszczyzna

Wiesz...mam wrażenie, że pisałaś to specjalnie żeby pochwalić Króla Lwa, który IMO nie jest najpiękniejszy.

bartekbasista

haha, nie ma to jak skomentować post sprzed 11 lat :D

Tajszczyzna

No tak jakoś mi się otworzyło:D Pozdrawiam

ocenił(a) film na 10
Tajszczyzna

ahahahahahaha padłam! Boze ale stary post!

ocenił(a) film na 8
Tajszczyzna

Stara osoba, stara osoba zlokalizowana :D

deadrys

wbrew pozorom jeszcze nie taka stara, haha, wciąż z dwójką na przodzie :P

Tajszczyzna

Ja !!!! Jaki stary post boże !!! To wtedy istniał już filmweb ? ????? Jestem w szoku

Tajszczyzna

O kurcze, chyba pierwszy raz widzę tak stary post :)

ocenił(a) film na 10
sylwia_92_3

Pocahontas pod względem przekazu, mądrości jest niebo lepszą bajką od Króla lwa. Król lew to taki wyciskacz emocji. Dla każdego. Pocahontas - tylko dla mądrych i dla dzieci.

TakaJedna93

Kiedy byłam dzieckiem miałam właśnie te dwie baśnie na vhs - Pocahontas i Króla Lwa. Na Królu Lwie płakałam zawsze. Natomiast Pocahontas nie bardzo mi się podobała, tak naprawdę nie lubiłam tego filmu, zawsze wolałam oglądać Króla Lwa. Pewnie teraz gdybym znowu obejrzała Króla, to płakałabym tak samo, jak płakałam kiedy miałam 5 lat. Ostatnio miałam przyjemność znowu obejrzeć Pocahontas (20 lat później) i ta bajka mnie po prostu oczarowała. Tak naprawdę będąc dzieckiem nie mogłam w pełni docenić tego filmu ponieważ po prostu go nie rozumiałam. Pocahontas niesie za sobą opowieść o tolerancji, o wartości innych kultur, o tym, że żyjcie w inny sposób niż reszta nie jest gorsze, ale też jest wartością. Jako dziecko oceniałam ładną piosenkę, ciekawą akcję,itd. Przekaz filmu był dla mnie jakąś abstrakcją, której nie potrafiłam odczytać. Myślę, że Król Lew jest po prostu bajką, która spodoba się każdemu, i dziecku i dorosłemu, natomiast, żeby w pełni docenić Pocahontas, to trzeba trochę pożyć na tym świecie. Dodam jeszcze, że Pocahontas i Król Lew mają u mnie taką samą notę, bardzo wysoką zresztą;)

unknown112

Film piekny ale przeslanie jest poprostu ZLE. Co do tego: żyjcie w inny sposób niż reszta nie jest gorsze:
-Spojrz na wskazniki takie, jak srednia dlugosc zycia
-Poczytaj o skali molestowania dzieci wsrod australijskich aborygenow czy o okaleczaniu kobiecych narzadow plciowych w Afryce
-Na ktorym kontynencie cywile stanowia najwiekszy procent ofiar konfliktow zbrojnych ( tak, w Afryce)

To nieprawda, ze wszystkie grupy kulturowe sa sobie rowne a roznice miedzy nimi to tylko kwestie estetyczne. Teraz ten chory poglad, ktory kaze Europejczykow za niesienie w swiat jedynej cyilizacji, skutecznie propaguje klop Pocahontas pt. Avatar.

lolobarolo

Wiesz co,myślę, że nie powinieneś tej bajki dla dzieci brać aż tak dosłownie;)
Przekaz jest taki, że brak tolerancji i wzajemnego zrozumienia i poszanowania prowadzi tylko do wyniszczającego i niepotrzebnego konfliktu. Ja jestem pewna, że celem tych bajek jest pokazanie na konkretnym przykładzie - obrazowo - do czego może prowadzić brak poszanowania drugiego człowieka. Nikt tutaj nie chce traktować tych bajek jak jakiś nakaz jak żyć. Albo cofać się kulturowo do australijskich Aborygenów. Te przykłady, które wymieniłeś, to są skrajności, które występują również w mniejszej lub większej skali w naszym wspaniałym, cywilizowanym świecie. A Pocahontas pozostanie dla mnie zawsze wyjątkową bajką. Niezależnie od tego, czy się z tym zgadzasz czy nie;)

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
lolobarolo

Lolobarolo, naprawdę nie wiem o co Ci chodzi. Jestem naprawdę w szoku, że można w taki sposób odczytać tą bajkę - skupić się na jakimś nic nie znaczącym wątku (zło kolonizacji - to naprawdę nie jest tematem przewodnim Pocahontas) i zgubić całe piękne przesłanie tego filmu. Nie zapominajmy również, że to jest BAJKA dla dzieci, więc uważasz, że to w porządku, żeby przedstawiać Indian jako wyżynających ludzi kanibali? Na pewno bardzo dobrze oddziaływałoby to na psychikę dziecka. Oczywiście, jeżeli masz ochotę w ten sposób odczytywać każdy film jaki zdarzy Ci się zobaczyć, to proszę bardzo, wolny kraj. Jedno Ci powiem, niebezpieczne są skrajności, zarówno zbyt daleko idąca tolerancja, jak i zbyt rygorystyczny konserwatyzm. A Ty nie jesteś obiektywny. Gardzisz filmem "Siedem lat w Tybecie" bo wybiela się nazistę, a sam oscylujesz wokół bardzo niebezpiecznego mniemania - jacy to my jesteśmy wspaniali, a reszta ludzi na ziemi jest patologicznie zacofana. Zaraz, zaraz ja to chyba gdzieś już słyszałam... Czy przypadkiem nie na historii? Hmmm...
Poza tym, uważasz, że narzucenie innym naszej kultury i religii rozwiązałoby całe zło na Ziemii? A jak kiedyś nasi wspaniali przodkowie kolonizowali np. Afrykę? No tak, budowali cywilizację na pokoju oraz poszanowaniu rdzennej ludności przez wzajemny szacunek, sowicie wynagradzając rdzenną ludność za ciężką pracę, którą dla nich wykonywała oraz płacąc przyzwoitą cenę za surowce, które wywozili masowo z kolonii. Do tego dbali o edukację ludności, obsadzając rodowitych mieszkańców na wysokich stanowiskach państwowych, nie mówiąc o szerokich prawach nadawanych ludności, zarówno gospodarczych, politycznych, jak i np. prawa do własności. Nie mówiąc już o zachowaniu prawa do pielęgnowania własnych tradycji oraz religii. Masz rację, nasi przodkowie tyle poświęcili, a tamci niewdzięcznicy tak ich potraktowali buntami i wojnami.
Nie wiem w ogóle dlaczego ja tutaj dyskutuję z Tobą na tak niedorzeczne tematy i straciłam tylko czas na tłumaczeniu Ci czegoś, co nigdy do Ciebie nie dotrze. Tak jak przesłanie Pocahontas.

ocenił(a) film na 5
unknown112

Nie chciało mi się czytać waszych przydługich komentarzy :) Dziękuję, pozdrawiam

Fifarafa99

Cóż za inteligentne, wnoszące nowe świtało do naszej dyskusji podsumowanie. Dziękuję, pozdrawiam

ocenił(a) film na 5
unknown112

Wspaniałe zakończenie dyskusji. Dziękuję, pozdrawiam

Tajszczyzna

Ja też jej nie lubię. Uwielbiam motyw indiański w filmach, ale tutaj Pocahontas mnie bardziej straszyła niż bawiła.

Tajszczyzna

Pocahontas po pierwsze wcale nie wygląda jak indianka (raczej jak pomieszanie chinki z filipinką ) co bije po oczach ignorancją autorów, drugim policzkiem wymierzonym fanom disneya jest mdła i NUDNA fabuła. Kiepskie romansidło z niezłą laską(indianki w mini!!) i bezbarwnym "żołnierzykiem". Bajka bez charakteru i polotu ukierunkowana na pewny zysk (wszak powstała w czasie największych dzieł disneya) i szybkie zapomnienie. Ale ja tęsknić nie będę (no, może po za "Kolorowym wiatrem" i "Dzicy są" które jako jedyne przypominają o skupieniu się na filmie).

tuttifrutti

Akurat Pocahontas jest prawdziwą postacią historyczną i cała ta historia się zdarzyła na prawdę, a co do wyglądu na samym dole linka jest jej zdjęcie :D
http://en.wikipedia.org/wiki/Pocahontas

fayee

A indianskie miniowki tez sa historyczne?

lolobarolo

Pewnie nie, gdyby trzymać się takich szczegółów to nasza Pocahontas prawdopodobnie by tak wyglądała: http://www.nps.gov/jame/historyculture/images/Powhatan-woman-for-web2_3.jpg

więc lepsza miniówka niż paradowanie z gołymi piersiami? :P

Tutaj link do pełnego artykułu: http://www.nps.gov/jame/historyculture/pocahontas-her-life-and-legend.htm
:)

fayee

Wiem, ze P byla prawdziwa, ale dzieki za linki :) Szkoda, ze jej historii juz nie da sie rozgryzc do kinca, bo bylby to zapewne swietny material na powazny, dobry film.

Osobiscie nie mialbym nic przeciwko, jakby paradowala z golymi piersiami (jej rysownik byl zdolny!), choc za dobrze znam internet by nie wiedziec jak by sie to skonczylo, a wtedy to juz nie bylaby bajka Disneya :P

fayee

"Pocahontas jest prawdziwą postacią historyczną i cała ta historia się zdarzyła na prawdę"

Pocahontas jest postacią historyczną, ale cała ta historia nie wydarzyła naprawdę, tylko wyglądała zgoła inaczej...

sever

Tak, w rzeczywistości Pocahontas nie żyła długo i szczęśliwie- umarła na czarną ospę w wieku 22 lat.

ocenił(a) film na 8
alien_2

nie wiedziałam, że taki znawca z Ciebie :DDD

Sathyriasiska

Jak poznała Johna Smitha miała 12 lat:D Disney tą historię ostro ubarwił. Chciałabym zobaczyc miny dzieci w kinie jak Pocahontas na końcu umiera na ospę:D
Z Wikipedią każdy jest znawcą;P

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones