PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=33141}

Podróż na Księżyc

Le voyage dans la lune
7,7 19 237
ocen
7,7 10 1 19237
7,8 17
ocen krytyków
Podróż na Księżyc
powrót do forum filmu Podróż na Księżyc

Mam pytanie, nie wiem, czy jestem jedyną osobą, która się nad tym zastanawiała, ale jak to się stało, że kobiety paradują tu w krótkich szortach? Czy już na samiutkim początku XX wieku było to "przyzwoite"? Jeżeli jest tu jakiś znawca modowy - proszę o opinię :)

mpanecka

Znawcą nie jestem, ale kostiumy kobiet miały do nawiązywać do marynarskich strojów. Dla ówczesnego widza morze było wciąż symbolem wyprawy w nieznane, a z pewnością bardziej niż dzisiaj. I myślę, że to efekt takiej właśnie konwencji, a nie patrzenia na zasadzie przyzwoite/nieprzyzwoite. Aczkolwiek zwróciłaś uwagę na ważną rzecz i zabieg ten nie pozostał bez echa:

"This use of women as blessed adornments, or as the fantasised figures from a man’s imagination has drawn fire from feminist critics. Méliès didn’t invent the trope of the vanishing lady, whereby the female body becomes an object over which transformative power is exerted by a male conjuror, but he perpetuated it on film. These bare-legged beauties appear whenever there is an occasion to be marked. As Ezra notes:

“The costumes worn by the female sailors evoke the centuries-long tradition of nautical exploration, now replaced by other means (land-based and flying vehicles), and by other destinations (space). As eroticised and trivialised caricatures of explorers, the female sailors both compensate for and remind us of the absence of women from the expedition: they are dressed to travel, but they go nowhere.”

mpanecka

to jest sztuka, wiec wszystko mozna. :P

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones