PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=431409}

Podróż powrotna

Taking Chance
6,7 3 774
oceny
6,7 10 1 3774
Podróż powrotna
powrót do forum filmu Podróż powrotna

Brawo.

ocenił(a) film na 8

Miałam darować sobie recenzowanie tego filmu, ale jednak nie. Sama nie wiem.. może źle go zrozumiałam.
Spotykam się często z opinią, że jest to propagandowy amerykański twór mający ukazać nam, jacy to żołnierze USA są fajni, (od)ważni, szlachetni i poważani...
JA odniosłam zupełnie inne wrażenie - mianowicie, że jest to film antywojenny, ukazujący jak bezdennie głupią rzeczą jest wojna i posyłanie ludzi na śmierć... ile osób przez to cierpi, ilu ludzi to boli, ile tego nie rozumie. Oczywiście ukazany też jest szacunek - choć nie zawsze - do armii i żołnierzy, ale wydaje mi się, że.. on był skierowany bardziej ku temu zmarłemu - dlatego, że niesłusznie i bezsensownie zginął. Ponadto podobało mi się to, że z jednej strony cała uwaga była poświęcona temu poległemu, nie był to jakiś kolejny numer w liczbie zabitych, nie była to statystyka: to był człowiek, który kiedyś żył, bawił się, miał znajomych i rodzinę; z drugiej strony nie pokazano jego twarzy - co dla mnie było równoznaczne z podkreśleniem, że takich jak on jest wielu, że na jego miejscu mógł być każdy inny żołnierz. Kolejna ofiara wojny, która zginęła nadaremno i nic poza tym. To może być nasz sąsiad, kolega, to może być twój syn, twój ojciec.
Jak widać, każdy wyciąga swoje wnioski. Ja wyciągnęłam takie i dlatego bardzo mi się podobał. Wg mnie to refleksyjny, nienachalny, subtelny film pozwalający na spokojnie zastanowić się, jaki w tym wszystkim jest sens - i czy w ogóle jest. I do tego świetny Kevin Bacon.
Brawo.

ocenił(a) film na 9
Miyaret

Całkowicie się z Tobą zgadzam, jestem bezpośrednio po obejżeniu filmu więc chciałam go od razu ocenić a tutaj wchodzę i widzę tak niską ocenę. Wydaje mi się, że wielu z oceniających go nie zrozumiało, bo tak jak mówisz film jest subtelny i każdy z niego powinien wyciągnąć wnioski ale jeżeli ktoś go oglądał bo chciał kolejnego filmu akcji albo innego amerykańskiego gniotu dla mas to stanowczo się pomylił. Film specjanie jest tak krótki, co mnie początkowo zdziwiło, nie ma w nim niczego zbędnego ani nic mu nie brakuje tak jakby klatka po klatce, scena po scenie został dokładnie przemyślany.
Podsumowując film dla inteligentnego widza, który potrafi dostrzec i zrozumieć subtelne manewry filmowe.

ocenił(a) film na 9
Miyaret

A czy nie uderza Was ukazanie kontrastu między "machiną śmierci" a postawą zwykłych ludzi?
Najpierw - kumple czy znajomi czy choćby następni w kolejce do rzeźni - z czułością wręcz obkładają zmarłego lodem...a potem; odkuracz;kod paskowy;bezduszna biurokracja.... i nagle łza.
Mnie ten motyw powalił... do tego - podpisuje się pod postem Agnessy - cudownie surowy film, bez niczego niepotrzebnego 9/10

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones