PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=1184}
7,2 4 936
ocen
7,2 10 1 4936
Pograbek
powrót do forum filmu Pograbek

Akcja dzieje się

ocenił(a) film na 9

w drugiej połowie lat 20 jakby ktoś chciał wiedzieć :).

ocenił(a) film na 6
spiwi

Serio ? a skąd to wiesz ? Bo zastanawiałem się oglądając ten film w jakim okresie czasu to jest osadzone.

ocenił(a) film na 9
Andy400

Banknot, który daje Kaczuba Pograbkowi za golenie etc. (50 zł) był w obiegu od 1925 roku do 1940, jest to albo ten banknot http://banknoty.republika.pl/rzeczpospolita_polska_1919/BP_waluta_zlotowa/pliki/ 50_zlotych_28sierpnia1925.jpg
albo ten:
http://banknoty.republika.pl/rzeczpospolita_polska_1919/BP_waluta_zlotowa/pliki/ 50_zlotych_1wrzesnia1929.jpg

Dlaczego uściśliłem do drugiej połowy lat 20?

W latach 30 zwyczajni ludzi zarabiali 100 zł miesięcznie (listonosz etc), tysiące zarabiano w drugiej połowie lat 20, i w początkowym okresie kryzysu (góra 1929-1931), niemożliwym było więc zapłacenie tak wielkiej sumy jak na lata 30 jak te 150 zł, które oferowała Pograbkowi synowa Kaczuby za zdjęcie z drzewa i "oporządzenie", czy uzbieranie przez biedotę wiejską paru tysięcy (na dzisiejsze kilkadziesiąt tysięcy) za dziecko.

Lata 1925-1931 na 100%.

PS. No i wiadomo, sprzęt, wygląd domu, ale w sumie tak wyglądała polska wieś na wschodzie mozna zaryzykować nawet do lat 60-70 XX wieku...

ocenił(a) film na 9
spiwi

Dobre, dzięki za podzielenie się spostrzeżeniem

ocenił(a) film na 7
spiwi

wątpię, murowane domy z cegły, stodoły i obejścia z cegły, otynkowane niektóre , to musi być późniejszy okres

ocenił(a) film na 9
marcalina

Banknoty wskazują na ten okres, gospodarstwa (może) na późniejszy, sądzę że ostatecznie nie to w filmie było najważniejsze : P.
Kolski mógł się zabawić po prostu wstawiając te banknoty (a może ktoś wie?), bo życie jakie pokazał toczyło się w ten sposób na przestrzeni większego okresu czasu (niż występowanie tych banknotów).
Walczyć o to nie będę "do krwi ostatniej" (o okres), ale co do tego, że to te banknoty to jestem pewien.*


* no ostatecznie mnie też się zdarza takimi banknotami płacić "w towarzystwie" do dzisiaj, każdy ma swoją cenę- waluta jak każda inna, także to że się posługuję nimi do dzisiaj nie powinno sugerować na 100%, że żyję obecnie w 1929 :_D.

ocenił(a) film na 7
spiwi

wow, jaka niecodzienna wiedza.. :)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones