PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=531431}

Pogrzebany

Buried
6,6 62 380
ocen
6,6 10 1 62380
6,4 16
ocen krytyków
Pogrzebany
powrót do forum filmu Pogrzebany

Klimat filmu jest dobry. Wykorzystano tez sporo interesujacych pomyslow, takich jak osadzenie akcji w jednym miejscu, odegranie calosci przez jednego aktora i wmontowanie intrygi w ponura rzeczywistosc polityczna.

Bedzie Spoiler.

Jednak, nieracjonalnosci filmu przeszkadzaja. Utozsamienie widza z bohaterem powoduje, ze ten, razem z nim stara sie 'znalezc mu droge wyjscia'.
Namierzenie komorki w sieci nie powinno byc problemem, zwlaszcza, ze w filmie uzywany jest model z wbudowanym GPSem(!!). Nie ma roznicy, czy telefon jest w irackiej, czy egipskiej sieci, I tak komunikuje sie przez lokalne punktydostepowe, a to mozna to wysledzic przez numer karty, albo nr IMEI telefonu.

Watek jakoby nie chcieli go znalezc rowniez sie nie kleji. amerykanom oplaca sie propagandowo znalezc zakladnika - zwlaszcza, ze tutaj, dzieki telefonowo, to nie bylo trudne.

Watek zwolnienia z pracy rownie 'ostry'. Po pierwsze szef ryzykowal skandal stawiajac tak sprawe i nagrywajac taka rozmowe. Po drugie, z punktu widznia prawa, sprawa jest jasna. Zostali porwani podczas wykonywania obowiazkow sluzbowych, zatem byli pracownikami. Nawet w stanach nie mozna zwolnic z data wsteczna.

Watek palenia ognia byl juz szeroko na tych forach opisywany.

Ogolnie, nie chodzi o to, ze filmy maja byc realistyczne, bo nie o to chodzi w kinie. W tym jednak przypadku brak realizmu w bardzo dziwny sposob wykrzywia fabule. Zwykle filmy 'ulatwiaja' zycie bohaterow (jest ono latwiejsze niz w rzeczywistosci). W tym przypadku, gdyby taka sytuacja zdarzyla sie naprawde, bohater mialby o wiele latwiej niz w filmie.

ocenił(a) film na 7
yon

sam film się nawet podobał jak mówisz jeden aktor, jedno miejsce - coś innego. myślę że w jego sytuacji też bym używał zapalniczki mimo tego że może brakować powietrza. męczy mnie sprawa piasku był pogrzebany płytko (bo był zasięg) a piasek zapełnił trumnę, która była dość wysoka, po brzegi piasek. lecący z jednej większej dziury rozsypywałby się w stożek...
film jak już wspomniałem dobry, lubię tego aktora, szczerze mówiąc nawet wzruszyła mnie scen testamentu (nie płakałem ale było blisko) ;D

ocenił(a) film na 8
maly_leju

Dzieki za comment.
Dla mnie glowny problem z filmem jest taki, ze gdyby nie kilka idiotycznych niedorzecznosci, to moglby byc on wybitny.
Gra aktorska, intryga, pomysl, klimat, wszystko jest super, a mimo to pojawia sie na nim pare rys, ktore burza calosc. Szkoda.

ocenił(a) film na 7
yon

Tak samo uważam że gdyby kilka niedorzeczności, to film byłby wybitny. Po seansie zastanawiałem się jak to możliwe że "Pogrzebany" mnie nie zanudził na śmierć. Mało tego - trzymał w napięciu do końca, pomimo iż akcja działa się w jednym miejscu z jednym bohaterem. Zrobić taki film to nie lada wyczyn.

ocenił(a) film na 7
yon

a wytłumaczcie mi proszę
najpierw mówią że White jest w domu z rodziną a pod koniec go wykopują
coś tu nie gra

ocenił(a) film na 8
speedcube

po 1. Z White to bardzo fajny motyw filmu :)

Osobiscie wydaje mi sie, ze on celowo zostal stworzony tak, zeby widz mogl dorobic sobie do niego rozne interpretacje. Kazda z nich rownie prawdziwa, symboliczna i tragiczna zarazem.

Pierwsza jest taka, ze nasz bohater filmu zostal zwyczajnie wczesniej oklamany, a White nie zostal uratowany. Odnaleziono go w tragicznym momencie, gdy okazalo sie, ze w Iraku nigdy nikt nie ratowal porwanych.
Druga jest taka, ze odnaleziono i odkopano bohatera, a ratujacy mysleli, ze to White po napisie na trumnie (w filmie wyraznie pokazana jest scena, gdy pogrzebany sie obraca, a napis zostaje w jego nogach - mogl przez to nie widziec, ze wlasnie go odkopuja). Jest to ciekawa metafora bezimiennosci porwanych. Ratujacy nie wiedza kogo odkopuja - bo bylo ich tak wielu, ze trudno sie polapac, wiec po napisie od razu sadza, ze to White.

Takie byly moje. Moze ktos ma inne?

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones