PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=979}

Pojedynek

The Duellists
7,6 7 282
oceny
7,6 10 1 7282
8,0 10
ocen krytyków
Pojedynek
powrót do forum filmu Pojedynek

Świetne zdjęcia, wyśmienita obsada, dobra reżyseria... a jednak ten film wydaje się być zbyt taśmowy. Przez pierwszą godzinę to ciąg pojedynków. Dopiero ostatnie 40 minut skupia się na historii bohaterów. Wcześniej zaledwie liźnięto ich życiorysy. Wszystkie dialogi służyły szybkiemu zarysowi sytuacji, byśmy długo nie musieli czekać na wyciągnięcie szabli. Tymczasem najciekawszy był sam sens kolejnych starć oraz definicja honoru w mniemaniu walczących.
Finał ostatecznie rzuca na te kwestie pewne światło, ale wolałbym gdyby psychologiczna analiza postępowania awanturników nastąpiła nieco wcześniej. Bowiem na początku Armand d'Hubert oraz Gabriel Feraud jawią się po prostu jako para mentalnych dresiarzy załatwiających swoje porachunki. A chyba nie tak to miało wyglądać.

ocenił(a) film na 9
Lucky_luke

weź pod uwagę że to jest debiut Ridleya, i widać ze ma bardzo akademicki wydźwięk, w mojej ocenie to doskonałe kino.

ocenił(a) film na 6
mieszkoxxx

Mam to na uwadze. A, że bardzo nie lubię twórczości Scotta po latach 80, muszę dopowiedzieć: to wciąż jeden z lepszych jego filmów ;)

Pozdrawiam.

ocenił(a) film na 6
Lucky_luke

W filmie brakuje pogłębionej analizy Ferauda. d'Hubert ostatecznie zostaje przedstawiony jako mąż i ojciec, polityczny oportunista, natomiast portret Feraud zatrzymuje się na etapie antagonisty-zabijaki, zaślepionego żądzą zemsty. Widzimy, a właściwie jest to zasugerowane widzowi, w jaki sposób d'Hubert zostaje generałem - dzięki sprytowi i dyplomacji. Natomiast wątpliwe jest, w jaki sposób ktoś taki jak Feraud zostaje awansowany, brakuje wzmianki o jego odwadze czy brawurowych działaniach na polu walki.
Ostatni pojedynek trzyma w napięciu, kończy się w zaskakujący sposób, natomiast spora część filmu toczy się wolno, brak przełomowych wydarzeń. Jakże dziwne jest, że d'Hubert ratuje życie przeciwnika przed plutonem egzekucyjnym, a następnie ten fakt nie jest wspomniany podczas ostatniej rozmowy bohaterów.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones