PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=624892}
7,4 154 813
ocen
7,4 10 1 154813
6,6 37
ocen krytyków
Pokłosie
powrót do forum filmu Pokłosie

Ten film nie jest antypolski,

użytkownik usunięty

tylko antyplebejski. Nie rozumiem tych pseudopatriotów, którzy twierdzą, że Pokłosie obrażają Polaków. Źle przedstawieni (ale jednak zgodnie z prawdą) są prostacy, niby katolicy, ale tak naprawdę ziejące nienawiścią prymitywy. Wszyscy wielcy patrioci przed XX wiekiem pochodzili ze szlachty, nie z motłochu, a motłoch zawsze miał ochotę na pogrom. Szlachcic nigdy by nie spalił Żydów, oczywiście mogły być wyjątki, ale są one raczej mało prawdopodobne. Prawdziwy patriota nie powinien bronić motłochu.

ocenił(a) film na 8

Zubożała szlachta żyjąca na wsi po części przejmowała te chłopskie kody kulturowe, to zdziczenie i to zezwierzęcenie. Warto pamiętać, że polskojęzyczni chłopi praktycznie do końca XIX wieku nie czuli się Polakami. Oni jako ostatni, spośród polskich grup społecznych, przeszli emancypacje narodową. Wcześniej tradycyjnie Polaków nienawidzili, a do sprawy polskiej odnosili się z wrogością, szczególnie po carskiej reformie uwłaszczeniowej. Podczas Powstania Galicyjskiego chłop mordował ziemianina z okrzykiem na ustach "bić Polaka", następnie odciętą głowę zanosił do oficera austriackiego, który mu za nią płacił.
Po emancypacji to właśnie politycy wywodzący się z chłopstwa ukuli obrzydliwe określenie "prawdziwy Polak". Zaczęli wykluczać z grona Polaków inne grupy społeczne, etniczne, religijne, które tradycyjnie i historycznie do wspólnoty polskiej od wieków przynależały.
Tępy, antysemicki chłop był przeważnie osobnikiem niepiśmiennym, a mity antyżydowskie w tej prymitywnej społeczności przekazywało się ustnie na bazie plotek, pomówień, insynuacji, legend. Antysemityzm przecież nie zrodził się wraz z nazizmem czy tzw. żydokomuną. Wcześniej chłopi mówili o żydomasonerii, a jeszcze wcześniej utożsamiali Żyda ze znienawidzonym Polakiem. Żyd w czasach I Rzeczypospolitej był przecież pośrednikiem w kontaktach pomiędzy panem a chłopem. Ta nienawiść do Polski, Polaków i polskości ze strony chłopów ma historię sięgającą przynajmniej 500 lat. Dziś potomkowie chłopstwa plują na Polskę, kontestują legalne polskie władze, ilekroć się coś dobrego w prasie zachodniej o Polsce napisze kwestionują to, nieustannie narzekają, wyrażają swoją słabość, bezsilność, frustrację... Są niezmiennie niezadowoleni gdy Polska w czymkolwiek osiągnie jakiś sukces, źle znoszą gdy znani, wybitni Polacy są doceniani i nagradzani w różnych dziedzinach. Można powiedzieć, że chłopi i ich (mentalni) potomkowie pozostali antypolscy.
Ze wszystkich stanów polskich (szlachta, mieszczaństwo, żydzi, duchowieństwo, chłopstwo) chłopi w sensie kulturowym, cywilizacyjnym, naukowym dali temu krajowi najmniej. Nazwiska wybitnych Polaków żydowskiego pochodzenia można wymieniać bez końca. Chłopi bardzo rzadko przyczyniali się do rozwoju Polski w przeciągu tych ponad 1000 lat. Raczej wprost przeciwnie.

ocenił(a) film na 8
per333

P.S. mój przyjaciel mawia, że chłopi są w Polsce elementem kulturowo obcym. Bliżej im do Rosjan i Kałmuków. Właśnie ze względu na tę historycznie uwarunkowaną nienawiść do Polski i Polaków.

per333

"Wszyscy wielcy patrioci przed XX wiekiem pochodzili ze szlachty, nie z motłochu [..] Prawdziwy patriota nie powinien bronić motłochu."

Zapewne Ty i ten mądrala per333 uważacie, że macie pochodzenie szlacheckie. I oczywiście w związku z tym łatwo przychodzi nazywanie innych motłochem. Twierdzeniu "wszyscy.." można zaprzeczyć podając jeden przykład - Wojciech Bartos Głowacki.

"Ta nienawiść do Polski, Polaków i polskości ze strony chłopów ma historię sięgającą przynajmniej 500 lat. Dziś potomkowie chłopstwa plują na Polskę, kontestują legalne polskie władze [...] Można powiedzieć, że chłopi i ich (mentalni) potomkowie pozostali antypolscy. [..]
Chłopi bardzo rzadko przyczyniali się do rozwoju Polski w przeciągu tych ponad 1000 lat. Raczej wprost przeciwnie."

Cytowany powyżej tekst jest po prostu niegodziwy i powinien zawstydzać autora. Nie sądzę, aby łatwo było znaleźć kogoś bez przodków pochodzących ze wsi. A niepodległość Polski w 1918 wywalczyli głównie chłopi, bo tak wyglądały wówczas armie masowe z poboru.

A najbardziej znany kontestator obecnych legalnych władz polskich chlubi się akurat pochodzeniem szlacheckim ze strony obojga rodziców.

użytkownik usunięty
bazant57

Posiadam herb pochodzący z XIV wieku ( Rawicz), pochodzę de facto ze spolonizowanej szlachty litewskiej (jak Mickiewicz)

z Wojciechem Bartosem Głowackim to mi zaimponowałeś, większość ludzi na tej stronie nie wie o kogo chodzi

skoro szczycę się szlachectwem, założyłeś, że jestem fanem Jarka Polskęzbaw, ale powinieneś wiedzieć, że nie jestem prymitywem utożsamiającym polskość z wiarą katolicką

nikogo nie oceniam ze względu na klasę społeczną

GRANDE FINALE : Pisałem o motłochu, a nie o chłopach. Nie wszyscy chłopi to motłoch, nie nie każdy motłoch to chłopi.

I tak przy okazji - piszesz niezłe recenzje

Moja wypowiedź w drugiej części dotyczyła cytatu z per333 i nie imputowała poglądów politycznych, jedynie pokazywała nietrafność twierdzenia.
Nie mam herbu, za to z dwóch lini przodków spolszczonych obcokrajowców. Nie przeszkadza mi to uważać się za Polaka i patriotę.
Co do recenzji, to niektóre są straszne i będę musiał je poprawić, bo wstyd.

użytkownik usunięty
bazant57

ja mam prababcię Litwinkę oraz Austriaczkę i także jestem Polakiem i patriotą

ocenił(a) film na 5
per333

Warto też zauważyć że chłopi do konca XIX wieku byli pod butem zaborców , a kto oddał w zabory Polske jak nie mieszczańskie pasożyty z szlachty? I co miał taki chłop powiedzieć ... nie ja sie nie dam biore gałąż i ide napieprzać tych zaborczych sk***nów po pyskach ta dużó by im narobił.A kto doprowadził do takiej sytuacji jak nie mieszczańska opasła ochlejska szlachta ? zabory XVIII wiek mówi ci to coś ?

użytkownik usunięty
reoms2

poplątało się Tobie mieszczaństwo i szlachta, a szlachta rzeczywiście przyczyniła się do rozbiorów (konkretniej konserwatywna magnateria)

STAN CHŁOPSKI NIE MIAŁ W TAMTYCH CZASACH ŚWIADOMOŚCI NARODOWEJ, UWAŻAŁA WOJNY POLSKI ZA ''WOJNY PANÓW''

a zresztą ogranicz te obelgi i wulgaryzmy pod adresem szlachty polskiej i zaborców

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones