PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=339226}

Polak potrzebny od zaraz

It's a Free World...
6,0 4 336
ocen
6,0 10 1 4336
5,8 8
ocen krytyków
Polak potrzebny od zaraz
powrót do forum filmu Polak potrzebny od zaraz

Za dużo, za mało

ocenił(a) film na 5

Ken Loach przewidywalny do bólu, choć pomysł ogólnie miał niezły. Oto obraz o starej Europie, która żywi się krwią i pracą przybyszy z nowej Europy czy wręcz z Trzeciego Świata. Legalni i nielegalni pracownicy, mniej lub bardziej legalne agencje pośrednictwa. Choć klucz społeczny doboru bohaterów jest aż nadto czytelny, całość pozostaje mimo wszystko interesująca.

Problem w tym, że tematu jaki miał Loach nie wystarcza na cały film fabularny. Dodał zatem zapchaj dziurę w postaci wątku kryminalnego, który jest kompletnie od czapy i nie pasuje do całość. A przecież, gdyby tylko się postarał, było w jego filmie kilka niezwykle ciekawych wątków, które można spokojnie było rozbudować.

A tak powstał kolejny manifest. Rzetelnie zrobiony, lecz nie robiący wrażenia.

torne

hmm.. wątek kryminalny jest kompletnie do...dupy ;)

ocenił(a) film na 5
zuziatello

SPOILER

chyba że - o czym jestem przekonany :) - jeden z trzech napastników to Karol

ale czy Loach jest tak przewrotny i cyniczny??

torne

nie znam typa ;] pierwszy jego film i mnie pan loach do siebie zniechęcił raczej.

no to mamy pytanko. ale jeśli nawet założyć, że to karol to też rewelacyjnie nie jest. trochę bardziej paskudnie ale wcale nie zaskakująco ;)

użytkownik usunięty
torne

SPOILER

Ciekawe przypuszczenie :)

Faktycznie, chłopak, który kręci się po pokoju, kiedy drugi opowiada Angie o znajomych Polakach, jest wysoki, chudy i ma podobne spodnie do tych, które nosił Karol. Ale kiedy podchodzi do biurka i przekłada pieniądze, mówi coś w zupełnie niezrozumiałym języku. Poza tym myślę, że gdyby to był Karol, to w ogóle by swojego głosu i akcentu nie ujawniał, równie dobrze mógłby przyjść bez kominiarki...

ocenił(a) film na 4
torne

Mnie się nie podobało. Obejrzałem ze względu na tematykę i spodziewałem się czegoś conajmniej ciekawego, ale akcja ledwo się turla, wątki nie składają się w logiczną całość. postacie jakies takie nieciekawe, a fabuła kiepska. W sumie główny wątek filmu mozna spłycić i streścic do tego: [SPOILER] Kobieta się zwolniła z pracy, zdecydowała się otworzyć własną agencję, zatrudniającą na czarno, wyskoczył jej problem z kasą, zaczeła go rozwiązywać i film się nagle skończył. Film nie dość, że za krótki, to jeszcze mało co się w nim dzieje, a większość tego co jest pokazane to jakaś fabularna zapchaj-dziura. Nie rozumiem wątku karola, syna, wyjścia do dyskoteki i jeszcze wielu innych. Watek irańskiej rodziny też w sumie nie ma większego wpływu na nic. W sumie zamiast pokazać ciekawą historię film tylko próbuje wzruszyć pokazując problemy imigrantów przy akompaniamencie smutnej muzyki granej na skrzypcach a i to robi nie za dobrze. Nie polecam.

Sorry za wywód. ;)
Pozdrawiam.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones