PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=833172}
3,4 61 473
oceny
3,4 10 1 61473
3,3 31
ocen krytyków
Polityka
powrót do forum filmu Polityka

Film ogląda się dobrze, nie ma typowych przekleństw Vegowych, są wątki śmieszne ale sam w sobie film jest tragikomedią. Ma smutne przesłanie, ale chyba tego można było się spodziewać. Gra aktorska Królikowskiego, Grabowskiego, Chabiora, Kasprzykowej na fantastycznym poziomie. To perełki tego filmu. Młody Sthur miał znacznie mniejsza rolę. Zamachowski i Grabowski tak ocieplili wizerunek swoich postaci że nie zgodze się z fanatykami PIS że to film przeciwko ich partii.

ocenił(a) film na 1
HV71

Puki i zadzic :D to już wiem z jakim poziomem człowieka mam do czynienia XD

ocenił(a) film na 2
NoFalseMetal

lewaki

Morgotheron

@Morgotheron tworzy wpisy kopiuj i wklej z https://www.filmweb.pl/film/Polityka-2019-833172/discussion/Mmmm,3103321#post_16 262564
Na co należy się kolejna odpowiedź dotycząca skali wydatków socjalnych - public social spending w relacji do innych krajów.

Dane dotyczące wydatków socjalnych jako % PKB dla Grecji nie wskazują, że są one w tym kraju najwyższe.
W tym rankingu bryluje Francja 31,2% PKB, Grecja ma 23,5%,PKB a w 2010 r. miała 24,9% PKB.
________________2005_2010_2015_2018
1_France_______28.7_31.0_32.0_31.2
2_Belgium______25.2_28.3_29.2_28.9
3_Finland_______24.0_27.3_30.4_28.7
4_Denmark_____25.2_28.6_29.0_28.0
5_Italy__________24.2_27.1_28.5_27.9
6_Austria_______26.0_27.6_27.7_26.6
7_Sweden______27.3_26.3_26.3_26.1
8_Germany_____26.2_25.9_24.9_25.1
9_Spain_________20.4_24.7_24.7_23.7
10_Greece______19.9_24.9_25.4_23.5
11_Portugal_____22.3_24.5_24.0_22.6
12_Luxembourg_22.8_23.1_22.1_22.4
13_Poland_______20.8_20.6_20.2_21.1
https://stats.oecd.org/Index.aspx?DataSetCode=SOCX_AGG

ocenił(a) film na 10
Proste_terminy

Porównujesz bogate kraje z biedną zniszczoną Polską, u nas pieniądze powinno się inwestować , budować fabryki a nie rozdawać ludziom.

dexter200

Twój guru Balcerowicz mów że trzeba sprzedawać państwowe spółki a Ty chcesz zbudować fabrykę ?

ocenił(a) film na 10
stan1122

Dobrze myślisz, ale miałem na myśli stworzenie warunków do inwestycji a nie zbudowanie państwowej firmy.
Balcerowicz rozwalił system, narobił szkód ale dzięki niemu różnimy się od np. Ukrainy, mamy ten postep w stosunku do tych krajów postkomunistycznych.
Te oszołomy z pisu SZKODZĄ Polsce rozdając kasę, zapamiętaj !!

dexter200

@dexter200
"Porównujesz bogate kraje z biedną zniszczoną Polską"
Polska jest na 6 miejscu wśród tych bogatych krajów (z listy wyżej) pod względem wytwarzanego bogactwa (PKB).
PKB USD million
1_ Germany_3,963,880
2_ France____2,761,633
3_ Italy_______2,025,866
4_ Spain______1,429,140
5_ Switzerland_742 000
6_ Poland______593,295
7_Sweden______547,123
8_ Belgium_____531,813
9_Austria_______457,637
10_Denmark___349,524
11_Finland_____276,572
12_Portugal____239,473
13_Greece_____219,097
14_Luxembourg_69,634
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_GDP_(nominal)

ocenił(a) film na 3
Proste_terminy

Ale przy określaniu zamożności mieszkańców liczy się PKB per capita liczone PSN. To co ty zrobiłeś to porównywanie wielkości gospodarek

jaszatkovsky

@jaszatkovsky "Ale przy określaniu zamożności mieszkańców liczy się PKB per capita liczone PSN. To co ty zrobiłeś to porównywanie wielkości gospodarek"

Jak można zauważyć niżej @dexter200 pisał o zniszczonej Polsce, nie o zniszczonych/biednych mieszkańcach.

@dexter200 "Porównujesz bogate kraje z biedną zniszczoną Polską"

Do rankingów z PKB nawiązywał też:
"Premier Donald Tusk ogłaszając podział środków z budżetu UE na lata 2014-2020 postawił dwa cele. Po pierwsze Polska ma znaleźć się w gronie 20 najbogatszych państw świata w 2022 roku"


ocenił(a) film na 10
Proste_terminy

Czyli Polacy są bogatsi od Luksemburczyków z ostatniego miejsca? wsadź sobie w dupę tą listę.

dexter200

@dexter200 "Czyli Polacy są bogatsi od Luksemburczyków z ostatniego miejsca? wsadź sobie w dupę tą listę."

Zacytuje polityka, który odwoływał się do takiej listy kilka lat wcześniej.

"Premier Donald Tusk ogłaszając podział środków z budżetu UE na lata 2014-2020 postawił dwa cele. Po pierwsze Polska ma znaleźć się w gronie 20 najbogatszych państw świata w 2022 roku"

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
bartek26tm

To prawda, ale rozdawnictwo to nie inwestycja. No chyba, że masz na myśli inwestycję partii w liczbę głosów to wtedy mógłbym przyznać Ci rację.

PanKracjusz

Naśladownictwo z Niemiec.
Kindergeld.

§ 6 Wysokość zasiłku na dziecko
Dodatek na dziecko wynosi 204 EUR miesięcznie na pierwsze i drugie dziecko, 210 EUR na trzecie dziecko i 235 EUR na czwarte i każde dodatkowe dziecko.
http://www.gesetze-im-internet.de/bkgg_1996/index.html
https://de.wikipedia.org/wiki/Kindergeld_(Deutschland)#Kritik

Proste_terminy

Porównywanie systemów zachodnich do tego, co dzieje się w Polsce ma się nijak, bo tutaj to był ruch stricte marketingowy, by kupić głosy, a nie coś poprawić. Gdyby był dobrobyt to ludzie spaliby spokojnie i narodziny byłyby naturalnym procesem z uwagi na zapewnienie godnych warunków życia z warunków gospodarczych, a nie rozdawnictwa, a tutaj jest na zasadzie "zrób dziecko, to dostaniesz swoje pieniądze". Takie coś nie uratuje tego kraju, ale pomoże partyjce utrzymać się u koryta i tylko taki tego plus.

PanKracjusz

@PanKracjusz "Porównywanie systemów zachodnich do tego, co dzieje się w Polsce ma się nijak, bo tutaj to był ruch stricte marketingowy, by kupić głosy, a nie coś poprawić."

To mylne założenie.

"można wskazać na dwie główne przyczyny ekspansji państwa socjalnego:
- własną, wewnętrzną dynamikę systemu socjalnego, wyrażającą się w poszerzaniu kręgu beneficjentów państwa socjalnego,
- brak rozdziału pomiędzy problemami stojącymi na styku polityki i gospodarki, wyrażający się w skłonności do wykorzystywania instrumentów polityki
socjalnej w przedwyborczej grze politycznej"
L. Leisering: Der deutsche Sozialstaat - Entfaltung und Krise eines Sozialm odells. Der Bürger int Staat. Heft 4:
Der Sozialstaat in der Diskussion. Landeszentrale für politische Bildung, Baden-Württemberg. 2003, s. 172-180.
https://www.ue.katowice.pl/fileadmin/user_upload/wydawnictwo/SE_Archiwalne/SE_38 /06.pdf

ocenił(a) film na 1
Morgotheron

Takiego dobrobytu nie było nigdy. Porzucone samochody stoją wszędzie prawie jak w Dubaju. Na jednej ulicy Audi w Cabrio porzucone, na innej Chrysler w Cabrio porzucony, na jeszcze innej prawie nowe BMW lekko stuknięte. Telefony komórkowe w śmietnikach. Narzędzia sprawne i maszyny na złomie. Tak ludzie robią, bo im źle? Na półce w markecie wszytko jest. Kiedyś był tylko ocet na półkach. Ci, którzy chcą powrotu tych czasów pochodzą z komunistycznych rodzin. Znam takich ludzi, którzy mają lepiej teraz ale mówią, że wolą tak jak było za komuny. Pytam się dlaczego? Bo inni nie mięli nic, a oni mięli układy i kupowali w Pewexach, Baltonach i nigdzie nie stali w kolejkach.

użytkownik usunięty
billy1979

Rozumiem ze to jakis żart tak zwana ironia tak?

ocenił(a) film na 1

ja nie wiem gdzie mieszkasz ale w Świnoujściu jest jak w Dubaju. Dobrobyt wszechobecny. Nawet nikt nie chce nic za darmo brać.

użytkownik usunięty
ocenił(a) film na 3
Morgotheron

Tu nie chodzi o poglądy - problemem tego filmu jest to, że jest słaby jako film, a wtedy przekaz płynący z ekranu traci na powadze. Vega na szybko zrobił film o tematyce gwarantującej wrzawę co równa się dużej ilości widzów czyli kasy. Po prostu chce zarobić na podziałach politycznych

Morgotheron

Co ma do oceny filmu 500 plus? To jak ktoś nie lubi PiSu to ma bić brawo bo film jest kiepski? Z tym 500 plus to niektórzy mają już jakąś obsesję. Obejrzyj sobie na You Tubie krytyczną recenzję Tomasza Raczka, który raczej fanem PiSu nie jest.

Morgotheron

Co? Jaki związek ma ocenienie tego żenującego "filmu" z 500+? Jesteś jakimś trollem czy masz problemy z najprostszą czynnością jaką posiada człowiek, czyli logiczne myślenie?

jan_nowak210

Dokładnie tak. Film wygląda niczym laurka dla Prezesa, który pokazany jest jako jedyna osoba wierna swym przekonaniom. Rzeczywiście, zaskakujaco dobry film.

mi_olejniczak

Od razu to mówiłem. Po tym filmie PiS 70 % w następnych wyborach!

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
ocenił(a) film na 2
jazdowicz2666

Nie szczekamy.. Cieszymy się, że teraz to ponad 50% będzie i nic nie da nawet schowanie Schetyny.

jan_nowak210

Przecież ten film nie ma fabuły. Jakieś klocki Lego, którym brak wyraźnego miejsca. Niczym nie zaskoczył bo wszystko to już widzieliśmy. Na prawo i lewo suchary. Jaka gra aktorska? Polskie społeczeństwo upadło skoro zachwyca się takimi gniotami.

ocenił(a) film na 10
jan_nowak210

Film dokumentalny. Jest tam jak działa szajka PO i PIS. Na dodatek jak funkcjonuje w Polsce kościół w kościele na czele z Rydzykiem. Polecam obejrzeć, WARTO. Uwaga na trolli PISowskie #aferaPiebiaka

ocenił(a) film na 3
jan_nowak210

Zastanawiam się, czy będzie ból zadów po kpinie z urodzin Hitlera. Tfu, Stalina...

jan_nowak210

Vega chyba poprosił kolegów, żeby ktoś w końcu napisał coś pozytywnego o tym gniocie. :D

jan_nowak210

Tak tylko czemu na taki niezbyt wstrząsający temat robić film ponad 2 godz. Wychodzi wtedy nuuudaaa. Jakby przemontować na 1:30 albo lepiej 1:25 (dostaje się raka mózgowia przy oglądaniu) to może bym się wybrał. Dobrzy aktorzy to za mało aby film był dobry. Trzeba mieć pomysł. Zwłaszcza w takim filmie zaskakujący pomysł. Najlepiej zdrady intrygi nie wiadomo kto jest przeciw komu (tylko żeby nie wyszła Moda na Sukces). A u nas "Dwadzieścia osiem filmów o tym zrobiłem, robię dwudziesty dziewiąty". Czemu Amerykanie umieją to zrobić a u nas... szkolą raz lepszych raz gorszych aktorów a dalej co? Nawet scenariuszy nie umieją pisać.

jan_nowak210

Dokładnie tak samo oceniam ten film.

Moim zdaniem my, Polacy, nie jesteśmy w stanie obiektywnie oceniać takiej produkcji, bo to jest nasze życie, tu i teraz, więc negatywne opinie z jakże typowym słownictwem "lewacy " etc są bzdurą.

Zamachowski mnie rozczarował, za miły, za grzeczny. Pozostali, tak jak piszesz, szczególnie podobał mi się Chabior, a i Bosak dobrze oddał "krzywe miny " odgrywanej postaci.

Na pewno można było wyciąć kilka "podrozdzialów", ciut się dłużyła część z "Love story", ale ogólne MOJE wrażenie, to smutek.

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
Fryzomaniak

Kiedyś byłam na spotkaniu z Jarosławem Kurskim (tak, tak, brat tego z TVPiS).
Zapytałam go, jak można pomóc w poprawieniu sytuacji w Polsce, jak można ludziom wyjaśniać prawidła ekonomiczne, skoro nie chcą sluchać. Powiedział, że tylko i wyłącznie kulturalną rozmową :)

Z wybranego zawodu jestem wychowawcą, więc łatwo załapać, że to we mnie tkwi. Wiesz, jaką miałam dzisiaj frajdę? Laska w markecie, pracująca na kasie, powitała mnie z uśmiechem od ucha do ucha, przypomniała się, że uczyłam ją przez rok w SP, potem zmieniłam szkołę i nikt już nigdy ich nie uczył tak super jak ja! To jest mój milion dollar ;)

Wiem, że to mój błąd, że piszę i tracę czas, a potem jestem niewyspana, ale poza tym żyję sobie fajnie, dbam o status finansowy, dużo podróżuję, jestem zdrowa i szczęśliwa. Na pewno bardzo dużo zawdzięczam rodzicom, zarówno geny jak i super dzieciństwo. Często, jak mijam na ulicy ludzi biednych, patologię czy żebraków, jest mi trochę głupio, że ja mam wszystko, a oni nic :(

Ostatnie Twoje zdanie - nie, nie nie. Nigdy nie spadnę na ich poziom (chyba, że będę kiedyś miała Alzheimera, kto wie ;).

malgoska_6

Cieszę się że zdążyłaś odpowiedzieć zanim - jakimś cudem - mój komentarz został usunięty. Już dawno tak fajnie mi się czegoś nie czytało.

Znam to uczucie bardzo dobrze :) Pracowałem z tzw. "trudną" młodzieżą przez dłuuugi czas - dziś niektórzy siedzą, niektórzy nie żyją, o niektórych nic nie wiadomo a niektórzy nawet po dziś dzień potrafią się odezwać, zapytać, pochwalić że sobie w życiu poradzili jakoś, że rodziny mają, pracę itd.. Po tym co przeszli, ile się z nimi człowiek naszarpał i namęczył (ale i wspomnień dobrych nałapał) to prawdziwy cud. Osoby które były skazane na dno przez niektórych... Jak takie coś słyszę to mi się krew gotuje. Heh... million dollars to zdecydowanie za mało.

Podziwiam, że sobie finansowo radzisz z kamienna kartą nauczyciela... Normalnie szok :D
Mi tam jakoś ich nie szkoda - wiem że większość z nich to ściema albo własny, świadomy wybór - bo mają wiele opcji i możliwości. Za to ogromnie mi szkoda dzieci i młodzieży - na ile mogę nadal pomagam, ale tak jak i Ty chcę być szczęśliwy. Gdzieś tam po drodze zakumałem że otoczenia nie da się zmienić, walka z tymi wiatrakami nie ma sensu - można co najwyżej dbać o siebie i bliskich, to, na co mamy wpływ.

A żebyś była szczęśliwa tego Ci życzę i serdecznie pozdrawiam! Bardzo miło się rozmawia z kimś na poziomie wreszcie.

I broń Borze Tucholski nie spadaj na ten poziom bo takich jak Ty to jak z latarnią szukać za dnia.

Fryzomaniak

Dzięki bardzo, "broń Borze Tucholski" kupuję ;)

P.S.
Nie mam pojęcia, czemu Twój komentarz był zablokowany???

ocenił(a) film na 5
jan_nowak210

Zgadzam się z Twoją opinią. Ponadto nie wiem, jakie trzeba mieć standardy, żeby ten film nazwać gniotem. Podejrzewam, że do hejterów należą albo fanatycy rządzącej partii, albo ludzie, którzy polityką się w ogóle nie interesują i zwyczajnie filmu nie rozumieją. Nie uważam tego filmu za arcydzieło, bo ma swoje braki, ale obiektywnie przedstawia wszystko to, co ma miejsce w rządzie, mieszając to z fikcją w celu głębszego/bardziej dosadnego przesłania. Wszystkim tym, którzy piszą farmazony o "gustach" - chyba powinniście wiedzieć, że o gustach się nie dyskutuje ;) i nie ma co obrażać innych. Moim zdaniem film warto zobaczyć chociażby ze względu na grę aktorską Królikowskiego - idealnie, a wręcz karykaturalnie sportretował swoją postać (wiadomo kogo) - myślę, że ta rola była stworzona dla niego :)

jan_nowak210

Mam podobne odczucia. Film momentami był nawet zabawny. Tak czy inaczej odebrałem go jako opowieść o jednostkach, którzy z przypadku znaleźli się tam, gdzie nie powinni i zostali zgubieni przez swoje słabości np. Pupilek przez megalomanię i chciwość, dziewczyna pupilka - Basia, przez swoją naiwność, czy poseł mający romans - zakochanie. Film powinien natomiast mieć drugą część - o opozycji i poprzednich rządach lub mieć zmieniony tytuł na np. "Obecna władza". Idąc na seans nie oczekiwałem wstrząsu w moich poglądach politycznych i nie zawiodłem się:). Raczej mam odczucia, że wydarzenia polityczne pokazane w filmie są tylko tłem dla historii występujących tam postaci.

ocenił(a) film na 7
jan_nowak210

Ja sie cały czas zastanawiam czemu większość oceniajacych ten film mówi , że ocieplono wizerunek Rydzyka. To jak potraktował tą młodą dziewczynę to chyba nie ma nic bardziej odczłowieczajacego... Nigdy nie przepadałam za filmami Vegi. Tu też poszlam z wiarą , że będzie podobnie ale się myliłam. Wyjatkowo nie nudziłam się na tym filmie i sporo pośmiałam. Niestety z tego śmiechu na końcu powstał smutek, bo to wszystko choć czasem zdawało się śmieszne było tak naprawdę smutne.. Niestety mimo, że fikcyjne w filmie.. w życiu jest dość realne... Konkluzja mowi jasno jaki rząd nie przyjdzie PiS PO i inne zawsze będziemy śmiesznymi pionkami w ich chorej opartej na rządzy władzy i pieniadza grze :( Dla mnie ten film jest też ilustracją tego jak oni sami brukają dodatkowo chrześcijaństwo chowajac się pod jego parasolem ... Przykre i to bardzo.. osobiscie dałam 7. Gra aktorska calkiem niezła. Pomysł na przeplatanie i łaczenie z soba odrebnych wątków również.

ocenił(a) film na 5
jan_nowak210

Zgadzam się z tobą. Poszłam na ten film jak na komedię, ale to tragikomedia, smutna farsa...

ocenił(a) film na 1
jan_nowak210

a ja to sie dziwie, ze takie nazwiska zagraly w takim ... niczym... film cięzko sie ogladalo, po godzinie mażyłem o końcu... Olbrychski - rewelacyjny aktor ... ale nie powinien w takie gnioty się angażować,.

jan_nowak210

Tego właśnie się obawiał. Uczłowieczenie Napoleona plus pokazanie, że przecież to wszystko to kilka gaf i każdemu może się zdarzyć, a to tylko pokazuje, że Ci u władzy to są takie "swojskie chłopaki" - do bitki i do wypitki. Ludziom się taki wizerunek spodoba, bo lubimy się czuć podobni do tych, co są "na górze".

użytkownik usunięty
jan_nowak210

No właśnie. To jest film propisowski, a nie anty. Vega zrobił psikusa widzom. Zawiodłem się, bo Kaczyńskiego pokazano w sposób empatyczny. A fanatycy PiSu tak się srali o ten film, a tak naprawdę powinni się cieszyć, że powstał. Pewnie parę procent tym szajbusom teraz podskoczy w sondażach.

ocenił(a) film na 3
jan_nowak210

Film jest słaby moim zdaniem. Dałem 3 tylko z powodu kilu dobrych dialogów i gry Zamachowskiego i ślicznej kochanki posła

ocenił(a) film na 10
jan_nowak210

Nic dodać nic ująć! Dokładnie tak

ocenił(a) film na 2
jan_nowak210

„Film ogląda się dobrze, nie ma typowych przekleństw Vegowych”

To chyba oglądałeś jakąś ocenzurowaną wersję.

jan_nowak210

Jeszcze nie widziałem, ale sądząc po ocenie to dużo pisiorków musiało oceniać... (pewnie nawet nie oglądając)
Dla mnie najlepszą komedią o obecnie rządzących jest program o 19:30 na tvpis 1, ale są i tacy "ciemni" co to kupują, jak przepowiedział prorok Kurski swojego czasu.

ocenił(a) film na 7
jan_nowak210

Też odniosłam takie wrażenie, że chcąc nie chcąc to ocieplił ich wizerunek

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones