PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=755281}
6,3 10 1 41956
4,8 23
oceny krytyków
Powidoki
Spójrzmy prawdzie w oczy: wszyscy jesteśmy sierotami po Andrzeju Wajdzie. W takich warunkach łatwo byłoby... czytaj więcej

Recenzje Użytkowników

Niestety tendencyjność nie jest w „Powidokach” jedynym problemem. Sztuczność niemal każdej wypowiadanej przez bohaterów kwestii, kładzie wiarygodność opowiadanej historii na łopatki. więcej
Wychodząc z seansu w krakowskim Kinie Pod Baranami, usłyszałam, jak ktoś powiedział, że "Powidokom" należy się pewna taryfa ulgowa, bo to ostatni film Mistrza Wajdy. Nie zgadzam się zupełnie z tą tezą. Przecież nikt nie wiedział, że będzie to ostatnie dzieło wielkiego reżysera. Dlatego też taryfy ulgowej nie będzie. Pewnie sam twórca też by tego nie chciał. więcej
Andrzej Wajda na koniec twórczości wybrał wyjątkowo trudny i wzniosły temat: Ostatnie lata życia Władysława Strzemińskiego (od 1948 do 1952), polskiego malarza, autora "Teorii widzenia" wydanej po śmierci, podczas najokrutniejszych lat stalinizmu w Polsce. Film zaczyna się na plenerze malarskim, do którego dołącza nowa studentka. Kaleki wykładowca sturlał się z pagórka do studentów by przywitać nową uczennicę i opowiedzieć studentom o malarstwie. więcej
Ostatni film w karierze Andrzeja Wajdy charakteryzuje to, od czego twórcy obecnie starają się raczej uciekać. Choć pomysł na "Powidoki" był bardzo dobry, jego wykonanie niesie za sobą poczucie niewykorzystanego potencjału. więcej
"Powidoki" obejrzałam pod koniec września. Niedługo potem ogłoszono ten obraz tegorocznym polskim kandydatem do Nagrody Akademii Filmowej. Wybór Komisji Oscarowej wywołał mój głęboki sprzeciw: odrzucono dwie produkcje nagradzane na zagranicznych festiwalach, które bez skrupułów możemy uznać za dzieła na poziomie światowym, czyli "Ostatnią rodzinę" i "Zjednoczone stany miłości", na rzecz najnowszego filmu 90-letniego wówczas Andrzeja Wajdy. Niełatwo krytykować Mistrza, jednak, wobec zaistniałej sytuacji, zdecydowałam się to zrobić. więcej
Czy się ośmielę? Starczy mi – dziecięciu pasjonującemu się od lat kilku kinem – odwagi, by napisać wszystko, co myślę o ostatnim filmie Mistrza? Nie podobał mi się. A często nawet okrutnie drażnił. "Powidoki" bardzo konwencjonalnie i linearnie opowiadają historię urodzonego w 1893 roku Władysława Strzemińskiego – docenianego niegdyś malarza znanego m.in. z teorii unizmu. więcej