PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=566646}

Projekt X

Project X
6,5 182 268
ocen
6,5 10 1 182268
5,1 11
ocen krytyków
Projekt X
powrót do forum filmu Projekt X

Oglądałem "Projekt X" z otwartymi ustami. Niestety nie było to zdziwienie wywołane "pomysłowością imprezowiczów", ale ich "głupotą". Choć po części niektóre sceny wywołały we mnie zaskoczenie - tyle z moich wrażeń. Chcę poruszyć inny temat.

Są ludzie, którym ten film się nie podoba, są ludzie, którzy marzyli od zawsze o takiej bibie i są ludzie, którzy zaczęli o niej marzyć dopiero po oglądnięciu filmu. Właśnie o tych trzecich chcę pomówić. Czy nie uważacie, że ten film ma naprawdę dziwny przekaz?
---jakaś ciota, dobry uczeń i Żyd (nie wiem w ogóle, jak mogli się ze sobą skumplować w liceum) tworzą "największą" imprezę w Ameryce. To tak jakby powiedzieć: "każdy może się świetnie bawić"
--- inteligentny człowiek wie, że "życie chwilą" nie polega na tym co było we filmie, ale przekaz jest wyraźny "na takiej imprezie poznasz czym jest życie"
---na końcu - chłopcy zdobywają sławę, bo urządzili imprezę. Wydaję mi się, że ok. 90% nastolatków marzy o sławie, więc czemu nie urządzić takiej imprezy? I to jest właśnie problem, bo ta impreza to biblijna Sodoma i Gomora.

Po prostu sadzę, że kultura tworzy społeczeństwo. Ten film wrzuca społeczeństwo w rozpustę i pijaństwo. Tylko to mnie martwi. A najdziwniejsze jest to, że takich filmów jest coraz więcej. Czy ci ludzie z branży filmowej chcą, aby ludzie byli tacy, jak na tym filmie? Nie rozumiem. W każdym razie proszę was o jedno - nie krytykujcie mnie, ale moją opinię. Mimo wszystko uprzedzę durne odpowiedzi - nie - nie jestem nerdem, który nie wychodzi z domu.

ocenił(a) film na 8
Pax_Peace

Na tle amerykańskich filmów czy komedii dla młodzieży target 13+ uważam osobiście, że jest to jedna z lepszych pozycji. Jeśli przyjrzysz się aktualnie temu co wypuszczają z za oceanu dla tego przedziału wiekowego to praktycznie od 10 lat nie ma filmów, które potrafią zastąpić pozycje takie jak chociażby american pie, scary movie, mafia, hot chick. Aktualnie większość pozycji tego typu przedstawia tak żenujący poziom, że nawet nastolatki tego nie chcą oglądać. Problemów jest kilka. Totalne wypalenie pomysłów, albo w co drugim filmie wampiry i wilkołaki, wreszcie brak dobrych aktorów młodego pokolenia, którzy by to mogli zagrać. Odgrzewane kotlety, powielanie scenariuszy, motywów, gagów, remake-i klapy, odrodzenia. Scenarzyści próbowali chyba wszystkiego. Specyfika projektu X ? Postawienie na prostotę i totalny no-control czyli obowiązkowy czynnik udanej imprezy. Zgrano idealnie klimat, który oddaje ruch kamery, oświetlenie sceny, muzykę, historie głównego bohatera nie dodając praktycznie nic od siebie. Żadnych bajerów, wypasionych gagów itp itp. Po prostu kawał dobrej imprezy, po której człowiek ma ochotę wyskoczyć na piwko i znowu poczuć się jakby miał 20 lat.

ocenił(a) film na 4
h_pat

Chyba totalnie nie zakumałeś o czym Pax napisał. Owszem masz racje, nie ma już dobrych filmów dla nastolatków, ale IMO ten film to przegięcie. W sensie przekazu jaki to daje dzieciakom... narozrabiaj i nie ponieś konsekwencji? Nosz... Sam lubię dobre imprezy, alkohol i cycki, ale trzeba znać umiar. Ten film w żaden sposób nie przekażę dzieciakom przesłania miej umiar. Raczej właśnie żyj tu i teraz a jakoś to będzie. Gorzej jak nie będzie. Pod tym względem Pax ma racje. Ten film to zdecydowanie zły przekaz. Choć lepszy niż pełne agresji kino VHS lat 80. Z dwojga złego wolę żeby dzieciakom zależało na dobrej zabawie i seksie niż na wyruszaniu na wojny albo okładaniu się po ryjach w czasie ustawek.

Sick_Fantasy

Właśnie o taką opinię mi chodziło. Bo coraz bardziej popadam w paranoję - wydaje mi się, że tylko teraz z ludzi próbuje się zrobić jakichś "łomów", a tak na prawdę w latach 80 nie było lepiej. Po prostu "Projektu X" nie wolno brać na serio.

ocenił(a) film na 9
Pax_Peace

Ja natomiast się dziwię, że wy poszukujecie w tego typu filmach jakiegoś przekazu/puenty/morału. Ja osobiście oceniałem ten film z punktu widzenia - "jak powinna wyglądać kosmiczna impreza". O to w nim własnie chodzi - o przegięcie, szaleństwo i wspomnienia na wiele lat. Właśnie tego pokroju imprezy pamięta się przez lata a nie jakieś klasyczne posiadówy, w małym gronie znajomych, na których w zasadzie nic się nie dzieje. Warto sobie odpowiedzieć na pytanie, czy zrezygnowalibyście z takiej imprezy gdyby ktoś Was zaprosił? ( pomijając może ten durny akcent z miotaczem ognia i autem w basenie).

Film ukazuje imprezowe szaleństwo, a Wy szukacie tutaj jakiś morałów, społecznej edukacji etc etc. Najgorsze filmy to takie, które na siłę starają się człowiekowi coś wcisnąć. Miałkie, płytkie, pachnące tandetą i do tego przepełnione patosem naprawy cywilizacji i każdego z osobna.

Nic na siłę. Ja osobiście świetnie się bawiłem. Film spełnił moje oczekiwania.

Pozdrawiam.

ocenił(a) film na 7
ocenił(a) film na 7
marcin_filmweb_filmweb

No i ścieżka dźwiękowa, świetna.

Pax_Peace

"Projekt X" jest filmem na miarę swoich czasów, jego podstawowym elementem jest urzeczywistnienie idei najlepszej domówki jaka tylko być może, najostrzejszej i najbardziej zwariowanej. To nie jest film dla dzieci, z czego biorą się zresztą różne nieporozumienia.
W miarę rozgarnięty widz zauważy jakie straty poniósł główny bohater i co się z tym wiązało. Zauważy także, że film jest tylko filmem i to właśnie dzięki temu medium można było przenieść pewno marzenie( a przecież tym jest kino, nośnikiem marzeń). Nikt chyba, kto tworzył ten film nie wątpił w inteligencje swojego odbiorcy i to jest chyba najlepsze. Ta opowieść nie mogła być moralna, wykluczało by to sens zorganizowania samej wielkiej domówki. Pod koniec jednak jest parę przesłanek, tyle, że nie na tym wszystko się koncentruje, a na gloryfikacji zabawy, hedonizmie i nie braniu wszystkiego poważnie. Thomas i jego kumple stracili kontrole, ponieśli karę. Ot co,Naturalna kolej rzeczy.

Pax_Peace

"Ten film wrzuca społeczeństwo w rozpustę i pijaństwo" Jakaż tam znowu rozpusta i pijaństwo? Każdy tam chleje w ramach imprezy, to wiadomo. A Thomas i tak mimo, że ma okazje przespać się prawdopodobnie z każdą laską wokół na imprezie, to naprawia swoje relacje z osobą na której najbardziej mu zależy.

PS: Nie martw się o społeczeństwo, społeczeństwo już jest pijane i w rozpuście siedzi każdy na własną rękę. Serio, trochę więcej wiary w ludzi.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones