PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=658802}

Przełęcz ocalonych

Hacksaw Ridge
8,1 233 619
ocen
8,1 10 1 233619
6,4 38
ocen krytyków
Przełęcz ocalonych
powrót do forum filmu Przełęcz ocalonych

Ta cała historia wydaje mi się mocno naciągana, a znając amerykańską mentalność to prawda raczej przegrywa z ich megalomanią. W tym filmie wszyscy Amerykanie i cała zresztą Ameryka - są wielcy, wspaniali i wspaniałomyślni, a w boju nie znają strachu, ani żadnych innych słabości. Nawet główny bohater - idealista, jest sto razy lepszy i mądrzejszy od jakiegoś ciemnego i okrutnego "żółtka" ;).
Przede wszystkim jednak nie za bardzo mi się chce wierzyć w motyw o tym, że bierze się na wojnę otwartego idealistę i pacyfistę, który osłabia morale wojska i jeszcze nie musi potrafić używać broni. Koledzy traktują go jak sympatycznego kolegę o "innych" poglądach i tylko raz spuszczają mu łomot. Ja w wojsku byłem i tu nas każdy "odmieniec" byłby gnębiony dzień i noc - i szybko odechciałoby mu się odstawiać lepszego od innych, bo na całym świecie obowiązuje jedno i to samo powiedzenie: "W wojsku jest ch...wo, ale jednakowo". I nie ma zmiłuj. W dodatku jeszcze chłopczyk wybiera sobie i grymasi - pójdzie sobie do sanitariuszy, a nie jako np. saper, bo tak se chce. A dowództwo na wszystko przystaje. Ojciec "załatwia" mu sprawę dosłownie w ostatniej sekundzie łamiąc dotychczasowe zasady prawa i dyscypliny obowiązujące w armii bez żadnego sprzeciwu nikogo.
No, film jest dobry, bo dzięki efektom i napięciu dobrze oddaje okrucieństwo wojny, wątek miłosny dodaje romantyzmu, ale jest to typowe megalomańskie dzieło kina amerykańskiego.

A tak na marginesie tego amerykańskiego "bohaterstwa" i ich "męczeństwa" za miliony, to kto ich na ten Pacyfik zapraszał żeby nie wiadomo w jakim celu ginęły tam tysiące młodych Amerykanów i żeby tak samo mordowali tysiące najczęściej niewinnych ludzi - od I i II wś, po Wietnam, Koreę, Afganistan. Przecież współczesny amerykański atak na Irak był dokładną powtórką zemsty za Pearl Harbor. Amerykanie giną więc na wojnach głównie z zemsty, a skutki społeczne tych wojen widać dziś na ulicach ich miast pełnych gangów, handlarzy narkotykami, narkomanów i rozmaitych czubów.

mordachamordasinski

"Przede wszystkim jednak nie za bardzo mi się chce wierzyć w motyw o tym, że bierze się na wojnę otwartego idealistę i pacyfistę, który osłabia morale wojska i jeszcze nie musi potrafić używać broni. "

To uwierz. Poczytałeś trochę o nim? Piszesz tak jakbyś nie wiedział, że to film na faktach. Właśnie wzięli na wojnę pacyfistę, który nie osłabił morale wojska, wręcz przeciwnie. Przeczytaj za co dostał medale.
Poza tym nie jest powiedziane, że raz go pobili. Raz pokazali pobicie, a niechęć kolegów była cały czas aż do jego herozimu w bitwie. To, że nie pokazali żołnierzy w WC to znaczy, że cały okres w koszarach się nie załatwiali?

ocenił(a) film na 7
KLAssurbanipal

Nie twierdzę, że w prawdzie o tej osobie nie było elementu pacyfistycznego czy religijnego, ale jeśli jakieś dowództwo w ogóle podjęło decyzję o wzięciu takiego chłopaka na wojnę - to postąpiło nieodpowiedzialnie i zawodowy dowódca nigdy nie wziąłby kogoś takiego do swojego oddziału. I słusznie. Jeśli wszystko jest prawdą i nie ma w tym ani odrobiny legendy ani mitu (a wiemy, że żołnierze uwielbiają wyolbrzymiać swoje bohaterstwo, robią to nawet cywile na masową skalę - co dowiódł np. film "Lista Schindlera"), to zachowanie Doss'a było egocentryczne i w chwili kiedy szedł na wojnę myslał tylko o sobie, swoich poglądach i swojej religii, a nie o kolegach. Takich indywidualistów nakręca egocentryzm i megalomania - to ich mniemanie o swojej wyjątkowości skłania ich do ryzyka, dlatego podejmują się heroicznym czynów. Powiem więc wyraźnie - dla mnie większymi bohaterami byli ci wszyscy zwykli żołnierze często bezimiennie i bez demonstrowania swojej wyższości ginący w walce jak zwykłe szweje. W każdym razie Doss na pewno nie jest przykładem do naśladowania i chyba nikt by nie chciał, żeby armia składała się z tak "umotywowanego" wojska.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones