PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=797588}

Przedszkolanka

The Kindergarten Teacher
6,7 9 779
ocen
6,7 10 1 9779
7,0 26
ocen krytyków
Przedszkolanka
powrót do forum filmu Przedszkolanka

Gdyby nie fakt, że to jednak dość wierny remake izraelskiego filmu, moja ocena byłaby znacznie wyższa - za sam pomysł i wykonanie.
Przedszkolanka, to kameralne kino, ale mocno wgryzające się w temat, który porusza. To przede wszystkim historia niespełnienia i rozpaczliwej walki z przeciętnością. Oglądając bohaterkę Maggie Gyllenhaal, przypomniały mi się słowa o Megan Draper z Mad Mena: Ma artystyczną duszę, ale za mało talentu, żeby ją wyrazić.
Lisa chciałaby zostać poetką, wyrażać siebie w artystyczny sposób, ale już dawno temu przekonała siebie, że jest porażką, że brak jej talentu - szczerze wierzy w każdą negatywną krytykę, a z góry odrzuca każdą pochwałę. Wydaje jej się również, że jest otoczona ludźmi bez wyrazu, bez głębi, jest zawiedziona swoimi dziećmi, mężem, koleżankami z pracy. I wtedy pojawia się on - książę na białym koniu, czyli pięcioletni poeta. Tak, ten film jest tak niepokojący, jak brzmi ten opis. To w dużej mierze thriller, a nasza bohaterką jest vilanką, która chce osaczyć, wyssać energię twórczą z małego dziecka. Tak przynajmniej można odebrać ten film na pierwszy rzut oka. Ale historia jest znacznie bardziej skomplikowana, a film nie daje żadnych prostych odpowiedzi i dlatego jest tak dobry.
Pełna recenzja:
https://www.youtube.com/watch?v=Vhu9v_kgF8U

ocenił(a) film na 5
nynavee

Tak, tak, ale... (wiem, straszliwie cyniczny spójnik!); więc ale to nie jest film z tzw. życia, jeno bajeczna przypowieść; przypowieść ujmująca i - jak to trafnie ująłeś - "wgryzająca się", ale (no, zobacz, znowu!) opowiedziana nazbyt jednostajnie. Cienka granica między duszą a dusznością zostaje przekroczona. Owszem, film jest na tyle dobry, że pozostawia pole do interpretacji, jednak (zamieniłem "ale") równocześnie na tyle przeciętny, że - przynajmniej mnie - interpretować się go nie chce.

użytkownik usunięty
nynavee

Historia jest bardziej skomplikowana chyba tylko dla Ciebie. Film jest prowadzony tak, aby nawet tępy Amerykanin wszystko zrozumiał i dostrzegł całokształt psychiki głównej bohaterki i jej relacji z otoczeniem i rodziną. Niestety generalnie to "kameralne kino" wypada słabo, jest nudne i wręcz irytujące. Doszukujesz się w nim czegoś czego nie ma, a Twój filozoficzny wywód niczego tu nie zmienia.

ocenił(a) film na 8

Mylisz się, film można interpretować na wiele sposobów, nie chodzi tylko o główną bohaterkę i jej świat wewnętrzny, ale i chłopca, a także kondycję współczesnego świata. Scena ostatnia, gdy dziecko chce powiedzieć wiersz, ale już nikt go nie słucha, jest bardzo wymowna...

użytkownik usunięty
Lady_Lazaruss

No to podaj mi te wiele sposobów, bo film jest oczywisty w każdym względzie, wszystko podane na tacy i ja tu nie widzę tych wielu interpretacji. Sama przyznałaś, że ostatnia scena jest bardzo wymowna, czyli jednoznaczna.

Stary, ale Ty się ekscytujesz! Jeszcze chwila i wszystkich do siebie przekonasz.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones