PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=30481}

Przepowiednia

The Mothman Prophecies
6,7 27 031
ocen
6,7 10 1 27031
Przepowiednia
powrót do forum filmu Przepowiednia

Dla mnie bomba.

użytkownik usunięty

Nie ma rzeczy bardziej przerażającej niż mocny thriller, albo nawet horror, oparty na faktach autentycznych. Bałem się zdrowo, wczuwając się w rolę głównego bohatera, starającego się rozwiązać zagadkę tajemniczych zjaw nawiedzających małe miasteczko nad rzeką Ohio, o wdzięcznej nazwie Point Pleasant. Pierwszą rzeczą jaką zrobiłem po oglądnięciu filmu było wpisanie w wyszukiwarce "great tragedy at river Ohio". Nie szukałem specjalnie długo, więc nie dotarłem do bezpośredniego reportażu z tej tragedii. Znalazłem jednak recenzję książki, na podstawie której został nakręcony film. Książka została napisana na podstawie faktów. To mi wystarczyło.

Film opowiada historię przeniesioną do współczesności - prawdziwa tragedia miała miejsce 15 Grudnia 1967 roku. Czas akcji i sporo innych, mniej istotnych detali zostało przeinaczonych, tak aby obraz był bardziej dramatyczny. Nie przeszkadza to jednak w żaden sposób w odbiorze, a wręcz pomaga. Głównym bohaterem opowieści jest uznany dziennikarz, John Klein, którego w doskonały sposób gra Richard Gere. Wiedzie wspaniałe życie - ma piękną żonę - Mary, wspaniałą pracę. Właśnie znaleźli swój wymarzony dom, który decydują się kupić. Pełni radości wracają do domu, gdy wydarza się straszny wypadek, przekreślający ich wspólną przyszłość. Mary umiera. Dwa lata później, w tajemniczych okolicznościach, John znajduje się w nieznanym mu miasteczku Point Pleasant.

Dopisek "oparty na faktach autentycznych" sprawił, iż uwierzyłem w stu procentach w opowiadaną historię. Duchy, zjawy, przepowiadanie przyszłości i tym podobne rzeczy, to dla fana X-Files chleb powszedni. Człowiek nie wprawiony mógłby powiedzieć, że właśnie oglądnął dłuższy odcinek X-Files (tzw. kluczowy). Jednak John Klein, w przeciwieństwie do Foxa Muldera, nie potrafi zachować bezpiecznego dystansu do nawiedzających go zjaw. W pewnym momencie się załamuje i wpada w panikę. Robi z siebie głupca. To czyni go bardziej ludzkim, bardziej bliskim widzowi. Odpowiednikiem agentki Scully w Przepowiedni jest postać pięknej pani policjant, grana przez Laurę Linney. Praktycznie aż do samego końca nie wierzy naszemu bohaterowi, odrzucając wyraźnie przemawiające fakty.

Najbardziej jednak podobało mi się, iż wpadłem w pułapkę jaką film zastawia na widza. Jest kilka przesłanek, że coś jednak nie gra, że będzie inaczej. Film walczy o to, aby widz nie kojarzył faktów. No i nie kojarzyłem. Wystrychnięto mnie na dudka. Mocno stukałem się w głowę po tym, gdy już domyśliłem się, do czego za chwilę dojdzie. Mocno dlatego, że domyśliłem się tak późno.

Ogólnie rzecz biorąc, bardzo dobry thriller. Wspaniałe zdjęcia z najdziwniejszych miejsc i pod różnymi kątami. Sprawna ręka operatora, dobra reżyseria, niezły scenariusz, całkiem dobre aktorstwo i ciekawe efekty specjalne. To wszystko sprawia, iż film ogląda się praktycznie jednym tchem.

movieman.blog.pl

użytkownik usunięty

fakty autentyczne?!
" ...na faktach autetycznych..."
Kazdy fakt jest autenyczny, jeżeli nie jest, to nie jest faktem.
Z całym szacunkiem W

użytkownik usunięty

Przejezyczenie
Oczywiście masz rację :)
Autentyczne to mogą być wydarzenia. Jakos dziwnie sobie zakodowałem to połączenie dwóch słów.

użytkownik usunięty

Kolejny dobry film
"Przepowiednia" to po filmie "Zawód szpieg" kolejny dobry film, fabuła calkowicie odmienna ale naprawde polecam.
Jeśli ktos znajdzie stronki dotyczące faktów z tego filmu niech zostawi adres narka !!!

użytkownik usunięty

fakty o człowieku-ćmie
oto strona: http://www.stopklatka.pl/default.asp?w9767 - ale juz pewnie do niej dotarłeś. Pozdrawiam

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones