PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=1200}
8,0 55 341
ocen
8,0 10 1 55341
7,9 32
oceny krytyków
Przesłuchanie
powrót do forum filmu Przesłuchanie

nienawidzę komuny i brzydzę się każdym kto dobrze się wypowiada o tamtych czasach !
Jak ktoś mówi, że za komuny było lepiej to jest dla mnie prostakiem i ćwierć-inteligentem.
Polska to chory kraj, w którym byli oprawcy mają teraz emerytury 10-krotnie wyższe niż porządni obywatele z zasadami, które nie pozwalały im należeć do zbrodniczej organizacji zwanej partią !
Nie ma drugiego takiego ciemnogrodu na świecie !


ocenił(a) film na 9
ministerfinansow

Ci którzy mówią, że za komuny było lepiej mają na myśli, raczej lata 70.W stalinizmie nikomu się nie żyło kolorowo.Chociaż warto pamiętać,że to była ta sama partia i ten sam wróg.Przeciwnicy lustracji o tym zapomnieli niestety.

ministerfinansow

I słusznie... Powinni siedzieć teraz za kratkami wszystkie komuchy. Mam taki odchył, że jak widzę starych ludzi to mi się od razu nasuwa taka myśl, że ten dziadek mógł być esbekiem albo innym sługusem PRL... Cóż... hehe;DDD

ocenił(a) film na 3
ministerfinansow

Śmieszą mnie wasze wypowiedzi. Ludzie często mówią, że za komuny było im lepiej i mają do tego prawo. Zwykle są to ludzie ok 50 i starsi. Za komuny przeżyli swoje najlepsze lata i to jest jeden z powodów, dla którego dobrze ją wspominają. Byli wtedy młodzi, zakochiwali się, pracowali, niby nie było niczego, ale wszyscy wszytko mieli. A teraz? Mają te 50 lat. Prawdopodobnie są bez pracy i widoki na przyszłość nie są różowe.
Ja nie wiem jak było za komuny, bo urodziłam się w 1990. Ale kiedy słyszę, że każdy mógł studiować i to bezpłatnie, podczas gdy teraz za ambicję trzeba płacić (płatny drugi kierunek) to komuna jawi mi się dość kusząco. Dodatkowo historia, która przydarzyła się w mojej rodzinie. Moja babcie pracowała w PGR'ze, była zwykłym szarym człowiekiem, i powiedzmy sobie szczerze nic nie znaczyła, ale kiedy jej córka poważnie zachorowała, dostała darmową opiekę, dodatkowo wymagała specjalistyczne diety i też dostawała specjalne zamienniki. I to wszystko za free. Wyobrażacie sobie dzisiaj taką sytuację?
Nie twierdzę, że Komuna była super, ale mówienie że była do d*** jest bezsensu. Niestety nic nie jest czarne, albo białe. Komuna miała swoje plusy i minusy, tak jak obecny ustrój. A to, że byli "oprawcy" mają takie wysokie emerytury zawdzięczamy tym, którzy rządzili po 1989.

A tak na marginesie, bądźmy szczerzy, takie przesłuchanie równie dobrze mogłoby się odbyć w czasach nam współczesnych

ocenił(a) film na 8
ms_Estreicher

Piszesz "Komuna miała swoje plusy i minusy"

Posłużę się kultowym cytatem z Misia: "chodzi o to, by te plusy nie przesłoniły nam minusów", ale Twoje pokolenie chyba nie jest w stanie zrozumieć ciężaru tych minusów... Widać ówczesne zniewolenie (i upodlenie) człowieka nie należącego do elity jest dziś trudne do wyobrażenia sobie przez młodych ludzi zniewolonych współczesnym konsumpcyjnym stylem życia i globalistyczną propagandą :(

ocenił(a) film na 3
Hoodzielec

Myślę, że powinniśmy, a właściwie ludzie żyjący w tamtych czasach powinni pamiętać, o tym by te minusy nie przysłoniły nam plusów.

Hoodzielec

Święte słowa! Młodzi po prostu z jakiś powodów nie są w stanie tego zrozumieć - są zapatrzeni w zachód i bardzo stechnicyzowani a do tego żyją w większości w wirtualnym świecie. Dobrze że chociaż się starają...

Hoodzielec

Piszesz: "ale Twoje pokolenie chyba nie jest w stanie zrozumieć ciężaru tych minusów..." i "Widać ówczesne zniewolenie (i upodlenie) człowieka nie należącego do elity jest dziś trudne do wyobrażenia sobie przez młodych ludzi zniewolonych współczesnym konsumpcyjnym stylem życia i globalistyczną propagandą". Przecież gdyby młodzi ludzie kierowali się tą "propagandą" nie dostrzegali by w ogóle tych "plusów". Myślę też, że jeśli człowiek nie wspomina "komuny" jako drogi przez mękę nie znaczy zaraz, że jest ignorantem albo współpracownikiem odpowiednich służb.

ocenił(a) film na 8
Anakreontyk

W sumie sentyment do tamtych czasów mi został, a dzisiejsze czasy robią się coraz bardziej nie do zniesienia! :(

ocenił(a) film na 8
ms_Estreicher

"Śmieszą mnie wasze wypowiedzi."
śmiesznosc twojej wypowiedzi moge zawrzec w jednym twoim cytacie, "Ale kiedy słyszę, że każdy mógł studiować i to bezpłatnie" jest to tak zabawne ze boki zrywac, problem polaga na tym, ze jak sam napisales, nic nie wiesz o kumunie, bo sie pozniej urodziles(zreszta to dobre historia XIX w. padla bo nie ma zadnego zyjacego osobnika) glodne kawalki znasz z opowiesci. dlaczego twoj cytat wywolal u mnie usmiech politowania? ano dlatego ze statystyka jest nieublagana, mianowicie 2% obywateli PRL mialo wyksztalcenie wyzsze, czy ludzie wtedy byli glupsi? hmm nie sadze, po prostu w jakis sposob mozliwosc studiowania (i nie tylko) byla w jakis sposob limitowana, (czy to wiedza, czy klasowoscia rodziny, czy tez jak to moze sie wydac dla ciebie nieprawdopodobne pieniedzmi<-- to akurat z mojego rodzinnego podworka rodzicow mojej mamy, przelom 50-60 la,t nie bylo stac wyslac swojej corki na studia, "bezplatne").


"ale mówienie że była do d*** jest bezsensu. Niestety nic nie jest czarne, albo białe."
jasne nie ma to jak male wybielanko, swoje + / - mialy hitlerowskie niemcy, swoje +/- mialy chiny w czasie rewolucji kulturalnej, sluchaj mysle ze wedlug twojej terminologi nawet +/- miala kambodza vel kampucza za czasow rzadow czerwonych khmerow (1/4 mieszkancow w ciagu 4 lat do piachu)

jezeli chodzi o taka zajebistosc szpitali i opieki zdrowotnej, polecam oblookac film " Konsul"

"A tak na marginesie, bądźmy szczerzy, takie przesłuchanie równie dobrze mogłoby się odbyć w czasach nam współczesnych"

jezeli naprawde tak myslisz i przebieg sledztw przeprowadzanych przez policje polityczna czy to niemiecka czy tez radziecka czy tez jak to w w/w filmie "polska" w jakikolwiek sposob porownujesz do dzisiejszych metod, jestes marnym czlowiekiem o marnej wiedzy! czemu takie mocne slowa? tym tylko twierdzeniem odbierasz prawo: do "bohaterskiej" smierci w kazamatach wiezennych niezliczonej ilosci polskich patriotów (niezaleznie od przynaleznosci organizacyjnej!!!)

finito!

krv

wow.niezle.naprawde niezle.Twoja wypowiedz krv dala mi do myslenia.

piotrszmidt16

Za czasow PRL-u nie bylo:

-bezdomnych na ulicach zracych resztki ze smietnika jak teraz
-kazdy obywatel mial prace (i musial pracowac), ( a co jest teraz??)
-poziom zycia obywateli choc nie za wysoki byl mniej wiecej podobny dla wszystkich wylaczajac elite partyjna, a jak wiadomo spoleczenstwa egalitarne sa szczesliwsze. Obecnie roznice miedzy najbiedniejszymi, a najbogatszymi sa kolosalne(porownywalne do tych w USA), co prowadzi do frustracji, wzrostu nieufnosci pomiedzy rodakami, a takze wzrostu przestepczosci
-kosciol byl tam gdzie jego miejsce, czyli zajmowal sie strefa sacrum i mial sie nie interesowac polityka (choc potem wiadomo jak bylo)
-byl porzadek na ulicach, bandytow traktowano z nalezytym "namaszczeniem", dzis policjant musi tlumaczyc sie z uzycia broni w przypadku zagrozenie zycia jego, czy osob trzecich

Co bylo nie tak?;
-naciski ruskich na polskie wladze
-w zasadzie brak polityki zagranicznej(pokrywala sie z polityka bolszewikow)
-grozba interwencji zbrojnej, Ruskie wlazly do Wegier, Czechoslowacji, a w 79 do Afganistanu. Najzabawniejsze jest to, ze wedlug polskiej prawicy, dwa lata pozniej na pewno nie weszli by oni do Polski.
-cenzura byla faktem, pewnych tematow w ogole nie mozna bylo poruszac i ludzie nie mieli duzego wplywu na wladze (zreszta wybieranie swoich przedstawicieli w dupokracji tez tak naprawde jest fikcja. Najpierw obietnice, a potem hulaj dusza i wyborcow mamy gdzies, bo politycy nie sa rozliczani ze swoich czynow. Najnowszy przyklad jak Tusk mowil przed wyborami, ze Polska to zielona wyspa i wszystko jest ok, a po wyborach nagle stwierdzil, ze jest kryzys!)

Ktoś kiedyś powiedział, ze w PRL-u byly pieniadze, a nie bylo czego kupowac, zas obecnie wszystko jest, tylko pieniedzy na to nie ma.

Mam nadzieje, ze to co napisalem tez dalo ci do myslenia.

Zeby bylo jasne nie gloryfikuje socjalizmu(komuny to w Polsce nigdy nie bylo). Jak zauwazyla ms_Estreicher wszystko ma swoje plusy i minusy i zlosci mnie to niesamowicie, ze obecne pierze sie tak ludziom mozgi i wszystkie niepowodzenia zrzuca na PRL. PRL i rozliczenia teczek to doskonaly temat zastepczy prawicowych rzadow (zabawne, ze nawet pseudoczerwone LSD za niego przeprasza) dla braku budowy drog, modernizacji PKP, sluzby zdrowia, czy zrobienia w koncu czegos sensownego z energetyka, bo jak tak dalej pojdzie to bedziemy siedziec przy swieczkach, bo na prad nas nie bedzie stac.

Tyle

Debesciak

"Mam nadzieje, ze to co napisalem tez dalo ci do myslenia"
Tak dalo mi bardzo duzo do myslenia.Utwierdzilem sie w przekonaniu, ze w moim kraju nigdy nie bedzie dobrze,bo pelno jest w nim ludzi twojego pokroju.
Pojedz sobie gdzies czlowieku w swiat,pomieszkaj tam troche,poznaj ludzi,porozmawiaj z nimi w inny jezyku niz twoj ojczysty a zobaczysz roznice,zobaczysz co zrobil z ciebie ustroj,o ktorym sie tak dobrze wypowiadasz.
Postawmy w jednym rzedzie typowego turyste na wakacjach,wezmy np.Szwajcara,ktory urodzil sie w demokratycznym kraju i wezmy Polaka, ktory urodzil sie i wychowal w Socjalizmie.
Widzisz oczami wyobrazni roznice ?
Ja ja widze na codzien w mojej pracy.
Polak - ubior: klapki basenowe albo sandaly i skarpety,koszulka 100% poliester koniecznie w paski i bez rekawow odslaniajaca owlosione ramiona i eksponujaca wydety od piwa brzuchol,wlozona w spodenki w kratke Adidasa siegajace troche za posladki,czerwona czapeczka z daszkiem Tyskie albo berecik wedkarski.
ZAchowanie: wiecznie niezadowolony,narzekajacy na pogode,hotel,obsluge itd.,chcacy miec wszystko za darmo placac 1000 zl za wczasy,wyklocajacy sie o byle co,nie dajacy napiwkow,rozmawiajacy z obluga hotelu po polsku :) zakompleksiony buc.
Szwajcar - ubior: japonki lub lekkie szmaciane tenisowki,koszula z lnu,szorty bawelniane,
Zachowanie: usmiechniety,mowiacy wszystkim - hallo, zadowolony, doceniajacy wszystko, umiejacy sie porozumiec swobodnie w innym jezyku niz swoj ojczysty,dajacy przyzwoite napiwki.
Z czego wynika roznica ?
Ze Szwajcarow ustroj ich panstwa nie zrobil bydla !!!


ministerfinansow

Tak się składa, ze mieszkałem za granica, w dwóch krajach dla ścisłości, poznałem ludzi ze wszystkich kontynentów, a angielskim posługuje się biegle. Do Twojego porównania proponuje dodać anglików którzy wychowali się również w wolnym demokratycznym kraju. Angielki znane są z beznadziejnego doboru ubrań i ich kolorów, a Anglicy z picia na umór i niekulturalnego zachowania (sadze, ze większość mieszkańców Krakowa to potwierdzi)

Niechlujny ubiór Polaków rzeczywiście może mieć swoje korzenie w PRL-u (kupowalo sie to co bylo w sklepach), ale co z reszta?
Porownaj sobie przecietne zarobki Szwajcara z Polakiem, a bedziesz mial odpowiedz. Polacy narzekaja, bo nie stac ich na rozrywki(dlatego sportem narodowym jest picie piwa przed tv) i sa zwyczajnie zrezygnowani i rozczarowani swoja egzystencja, a jak juz uda im sie gdzies wyjechac latem to wylewaja swoje frustracje gdzie indziej. Skoro mieszkasz za granica (w Szwajcarii jak przypuszczam) to chyba znasz tez innych Polakow?
Czyz nie zachowuja sie oni inaczej od tych w kraju? Nie sa bardziej wyluzowani i nie narzekaja? Z moich doswiadczen i obserwacji wynika, ze tak wlasnie jest, bo nie musza sie oni martwic, czy im starczy do pierwszego...


ocenił(a) film na 8
krv

Amen!

krv

Gratuluje Ci wyjatkowo waskich horyzontow myslowych

ocenił(a) film na 8
Debesciak

nie jestem ani alfa ani omega ale "Debesciaku" prosze cie poczytaj jakies ksiazki mowiacym o okresie jakim byl prl bo twoje argumenty okraszone pseudofaktami naprawde sa zalosone..

nie, nie i jeszcze raz nie... nie mam zamiaru cie punktowac po kolei... lepiej bedzie dla ciebie jak samemu do tego dojdziesz i znajedzesz odpowiedzi wlasnie w ksiazkach!

btw. minister ktos tak niestety druzgocaco scharakteryzowal komunizm.. (zreszta raczej jako system totalitarny a nie konkretna ideologie w nazistowskich niemczech bylo podobnie..) a mianowicie...

"komunizm doprowadził do skur....a sie narodu"

krv

Chodzilo mi raczej o to, ze wszystko widzisz tylko w dwoch kolorach, realny socjalizm, podbniez jak obecny ustroj ma swoje plusy i minusy, o czym napisalem powyzej. Zaslepienie , niewazne w ktora strone nie wrozy nic dobrego. Nie gloryfikuje PRL-u, tak samo jak daleki jestem od zachwycania sie obecnym systemem.

ocenił(a) film na 8
Debesciak

..... napisalem dluugiego posta ale jednak go skasowalem.. ta gadka nie ma sensu relatywizm jaki starasz sie tutaj niesmialo(juz teraz?) prezentowac wymaga odemnie ignorowania twoich postow...

lecz jednak nie wytrzymalem...

po prostu nie miesci mi sie w glowie jak mozna na jednej szali stawiac totalityzmy czy tez junte wojskowa jaka mielismy w latach 80tych naprzeciw systemu jaki panuje w dzisiejszej Polsce? to jest dla mnie jakas abstrakcja...

jestem mega niezadowolony z tego co mamy dzisaj jak III rp powstala targi w "magdalence"/gruba kreska i w ogole to wszysko.. ale jedna szala?????

kiedys uslyszalem takie fajne zdanie ze "mimo ze hitler byc moze byl dobrym malazem ale nie wyobrazam sobie aby mozna bylo kupic jego obrazy na aukcji charytatywnej dla chorych dzieci... hitler nie moze byc dobry nawet w tak szczytnym celu.. on moze byc tylko zly" cytat pewnie niezbyt dokladny ale oddajacy sens.. z mojego punktu widzenia odnoszacy sie do kazdego z wodzow jak i do kazdego z totalitaryzmow... prl powinien byc negowany i tyle! wywalic swierczewskiego i innych utrwalaczy na smietnik historii tam gdzie ich miejsce!

finito..

krv

'Postawmy w jednym rzedzie typowego turyste na wakacjach,wezmy np.Szwajcara,ktory urodzil sie w demokratycznym kraju i wezmy Polaka, ktory urodzil sie i wychowal w Socjalizmie.
Widzisz oczami wyobrazni roznice ?
Ja ja widze na codzien w mojej pracy.
Polak - ubior: klapki basenowe albo sandaly i skarpety,koszulka 100% poliester koniecznie w paski i bez rekawow odslaniajaca owlosione ramiona i eksponujaca wydety od piwa brzuchol,wlozona w spodenki w kratke Adidasa siegajace troche za posladki,czerwona czapeczka z daszkiem Tyskie albo berecik wedkarski.
ZAchowanie: wiecznie niezadowolony,narzekajacy na pogode,hotel,obsluge itd.,chcacy miec wszystko za darmo placac 1000 zl za wczasy,wyklocajacy sie o byle co,nie dajacy napiwkow,rozmawiajacy z obluga hotelu po polsku :) zakompleksiony buc.
Szwajcar - ubior: japonki lub lekkie szmaciane tenisowki,koszula z lnu,szorty bawelniane,
Zachowanie: usmiechniety,mowiacy wszystkim - hallo, zadowolony, doceniajacy wszystko, umiejacy sie porozumiec swobodnie w innym jezyku niz swoj ojczysty,dajacy przyzwoite napiwki.
Z czego wynika roznica ?
Ze Szwajcarow ustroj ich panstwa nie zrobil bydla !!!"
To zmień pracę. Nie będziesz miał takich widoków. Z drugiej strony nie generalizuj, znam wiele osób, które się urodziły w tamtych czasach i znają się na modzie. Co ci przeszkadza że ktoś się ubiera jak wieśniak? Robi cię to? Myślisz że tak bd postrzegani WSZYSCY Polacy? Litości...Tylko głupie osoby, załóżmy ze Szwajcarii, pomyślą że tak się noszą wszyscy Polacy. Poza tym strasznie nie lubię, jak się uważa że wszystko co Polskie jest złe, a zagraniczne jest cacy.
Wracając do komuny. Chyba niektórzy oszaleli mówiąc że komuna była cacy. Ludzie, wy jesteście nienormalni skoro tak twierdzicie! "Bo nie było bezdomnych" A czyja to jest wina, że teraz w co drugim śmietniku grzebią menele? Obecnego ustroju? Kur*a, na tym polega demokracja że każdy ma wybór - albo się uczysz i masz potem dobrą płacę, albo śpisz na ulicy. I szczerze mówiąc śmieszą mnie wypowiedzi że każdy miał wtedy kasę, ale nie było niczego w sklepach. No co, masz od cholery kasy ale nie masz co kupić. Mnie by to irytowało. jak mnie czasami nie stać na super duper ipad, telewizor 3D czy inną eklsuzywną rzecz to zapieprzam w pracy więcej żeby mieć tą fajną rzecz.
Precz z komuną, cytując praktycznie każdy stadion w Polsce.

ziolo

Pieprzycie tu takie głupoty ,że się w pale nie mieści. Spieracie się czy było lepiej w komunie czy "teraz" - nie przypisując nawet konkretnego ustroju jaki u nas panuje. Prawda jest taka ,że u nas od czasów po wojennych do teraz cały czas jest ten sam ustrój jedna wielka komuna pełną gębą!! Po okrągłym stole były tylko prowizoryczne przemiany nazwałbym to raczej kolesiowskim kapitalizmem.. A teraz coraz bliżej nam do komunizmu czy nawet faszyzmu. I jedna cecha jest wspólna od wielu wielu lat.. ludzie są traktowani jak nie odpowiedzialne bydło i z czasem tak tez zaczęło się zachowywać. Człowiek jest z góry traktowany jak pijak, złodziej lub przynajmniej cwaniak.

kapsl

" Prawda jest taka ,że u nas od czasów po wojennych do teraz cały czas jest ten sam ustrój jedna wielka komuna pełną gębą!! Po okrągłym stole były tylko prowizoryczne przemiany nazwałbym to raczej kolesiowskim kapitalizmem.. A teraz coraz bliżej nam do komunizmu czy nawet faszyzmu."
...łał, masz dostęp do tajnych akt? Zdradź sekret, też chętnie chce poznać w jakim naprawdę ustroju żyjemy...Ty chyba nie wiesz co to faszyzm skoro mówisz że coraz bliżej nam do niego...Ale skoro wiesz najlepiej, a idioci na tym forum się spierają to wyjedź z kraju. Droga wolna. Paszportu Ci chyba nie zabrali? Ale się pospiesz, w końcu coraz bliżej nam do komuny ;D

ocenił(a) film na 8
ziolo

rozumiem, ze przez przypadek mi odpowiadasz?

krv

A co nie mam prawa? Myślisz że pozjadałeś wszystkie rozumy? Ok, węsz wszędzie spisek, kolesiostwo, faszyzm komunizm itp. Przecież wiesz lepiej, pozjadałeś wszystkie rozumy, a ja odpowiadam na twoje posty przez przypadek....Myślę że jakoś nie mam ochoty prowadzić z tobą dyskusji. Aha no i okazuje się że żyjemy w komunie dalej. Tylko wiesz, tak się nie chwal swoją wiedzą na takie tematy, bo zobaczą twoje posty, wezmą na przesłuchanie, pobiją i zaproponują współpracę. Zostaniesz kolejnym towarzyszem. haha sorka, ale musiałem napisać to. Śmieszą mnie ludzie wietrzący wszędzie spisek.

ocenił(a) film na 8
ziolo

hehe.. przeczytaj jeszcze raz posty ale spogladajac na nicki.... mala podwiedz.. cytujesz czyjes teksty i odpowiadasz mi.. :)
btw. blotko i agresja jak ja to lubie :)

krv

Mój pierwszy post nie był skierowany do ciebie, nie użyłem zwrotu że piszę do ciebie. Cytując kogoś oznacza to, że odpowiadam tej osobie którą cytuje. Nie chce mi się pisać że piszę do xyz bo z reguły użytkownicy mają takie porypane nicki, że nie chce mi się ich nawet przepisać. Także druga odpowiedź pierwotnie był skierowana do ciebie, myślałem że to ty jesteś autorem.
A jaka agresja?? Po prostu nie mieści mi się w głowie, że ktoś uważa komunizm za coś lepszego od tego co mamy dzisiaj. Naprawdę. Nasi przodkowie muszą się w grobach przewracać czytając takie pieprzenie.

ziolo

Ja nigdzie nie napisałem ,że komuna jest lepsza od tego co mamy teraz jedynie ją tylko przyrównałem. Chcesz wiedzieć w jakim ustroju żyjemy no wiec zaraz możemy to rozpisać. Zacznijmy od tego ,że wszyscy Ci którzy mówią o demokracji jak najwięcej zwykle chcą aby tej demokracji było jak najmniej. W zwykłej demokracji jest tak ,że większość decyduje np w powszechnych wyborach ,a jak jest u nas?? Wybory (ordynacja powszechna) --> nasi reprezentanci wybierają premiera --> nasz premier wchodzi w skład rady Europejskiej (wraz z pozostałymi członkami władzy innych krajów) --> rada Europejska wybiera przewodniczącego komisji Europejskiej --> przewodniczący musi zostać zatwierdzony przez parlament Europejski --> Przewodniczący wraz z rada europejska wybierają skłąd komisji Europejskiej--> znowu członek komisji musi zostać zatwierdzony tym razem przez radę Europejską--> I wreszcie skład komisji musi zostać zatwierdzony przez parlament i ta komisja rządzi Europą czyli i nami. Próbowałeś kiedyś przeczytać traktat Lizboński??

Co do faszyzmu to rzeczywiście powinienem raczej napisać totalitaryzm bo wkraczamy w niespotykaną do tej pory inwigilację aczkolwiek to i tak do jednego się sprowadza. Co do kapitalizmu to w zdrowym kapitalizmie o dostepie do rynku decydują umiejętności i cena. Decyduje to jak dobry produkt potrafisz zaoferować i po jakiej cenie?? Jak jest u nas??? Czy możesz wydobywać surowce?? Czy możesz założyć bank?? Czy możesz choćby sprzedawać hot dogi z "wózka" no bez odpowiednich pozwoleń i cerytikatów NIE ale czy to aby wszytskich dotyczyło?? No nie i dlatego nazwałem ten ustrój kolesiowskim kapitalizmem i był to chwilowy okres w latach 90'. Teraz wszystko wraca do "normy".
I spokojnie nie spinaj się nie jest moim celem przekonywanie Cie na siłę i nigdzie nie pisałem też ,że za czasów głebokiej komuny było lepiej niż teraz. Ja tylko twardo stąpam po ziemi i widzę ,że nasi politycy marnują szanse na lepsze jutro. Nie interesuje ich dobro Polaków i przyszłość Polski. Są leniwi i nie gospodarni.

kapsl

Dlatego nie chodzę na wybory. Nie mam zamiaru wybierać mniejszego zła. Przykro mi, że kiedyś walczono o wolne wybory, a teraz wielu ludzi w tym ja to olewa i nie idzie. Polityka jest brudna, a politycy na ogół potrafią tylko i wyłącznie mydlić oczy. Już pomijam fakt, że źle się dzieje, jak Prezydent jest z opcji premiera. Kolesiostwo musi w takim układzie zaistnieć. Mimo to - komuna była duuuuużo gorsza. A teraz trzeba sobie radzić samemu.

ziolo

'Ze Szwajcarow ustroj ich panstwa nie zrobil bydla !!!"
To zmień pracę. Nie będziesz miał takich widoków. Z drugiej strony nie generalizuj, znam wiele osób, które się urodziły w tamtych czasach i znają się na modzie. Co ci przeszkadza że ktoś się ubiera jak wieśniak? Robi cię to? Myślisz że tak bd postrzegani WSZYSCY Polacy? Litości...Tylko głupie osoby, załóżmy ze Szwajcarii, pomyślą że tak się noszą wszyscy Polacy. Poza tym strasznie nie lubię, jak się uważa że wszystko co Polskie jest złe, a zagraniczne jest cacy."

Miły kolego widze w tobie niekonsekwencje. Pod ogólnie przyjętymi przywarami polaków w zestawieniu z pozytywnymi cechami szwajcarów piszesz 'nie generalizuj'. Znam trochę ludzi z tamtego okresu i fakt faktem kto myślał to sie dorobił kasy i podobnie jest teraz. czasy wbrew pozorom się bardzo nie zmieniły tylko realia są inne i trzeba się dostosować. Żyjemy w takich czasach, że jak nie jesteś na bieżąco przez 3 miesiące to wypadasz z interesu, kiedyś tak nie było, ale to nie znaczy ze teraz jest gorzej. Po prostu jest inaczej i jeśli chcesz się liczyć musisz się dostosować. A ci którzy narzekają że 'kiedyś było lepiej' po prostu się nie dostosowali. Można powiedzieć że to okrutny sposób selekcji, ale czy to nie jest najskuteczniejszy algorytm ewolucyjny?

ocenił(a) film na 10
ms_Estreicher

a mnie sie plakac chce, ze w naszym kraju niestety mlodziez jest w wiekszosci tak plytka jak ty i bez wiedzy o historii swojej ojczyzny! nie wrozy to swietlanej pzyszlosci i zdecydownych zmian na lepsze.
Slowa:"..ale wszyscy wszytko mieli", "..mógł studiować i to bezpłatnie","..to komuna jawi mi się dość kusząco"..no rece opadaja :(
Czy stalas kiedykolwiek pol dnia za jednym powtarzam za jednym kilogramem cukru?! czy jak poszlas kiedykolwiek do sklepu to mozna bylo kupic tylko i wylacznie ocet?czy mialas tak ze czekolade i banany jadlas tylko w swieta? czy musialas siedziec o swieczkach przez kilka dni z rzedu bo byl prad wylaczany? czy mialas tak ze w lodowce bylo tylko mleko bo rodzice nie mieli pieniedzy na nic wiecej?czy mialas tak ze chodzilas cale tygodnie w tych samych spodniach do szkoly bo nie mialas innych? czy chodzilas po kryjomu na lekcje religii? czy chodzilas ogladac tv do sasiadow bo nie mialas swojej? duuuzzoo wymieniac jeszcze tych walorow zycia w komunistycznej kuszacej cie bajce.
dziewczyno nie wypowiadaj sie juz wiecej w tym temacie serio i zacznij ogladac lepsze filmy czesciej.

Thealojzy

100% racji !

ms_Estreicher

Każdy mógł studiować za darmo owszem, ale nie zawsze taka osoba zostawała przyjmowana na studia!!!. Władzom uniwersytetu mogło nie pasować to, ktoś miał kiedyś jakiś dworek czy trochę krwi ''szlacheckiej'' , albo miał krewnych w AK, czy partyzantce, lub to, że ktoś nie chciał wstąpić do partii... Było coś takiego jak listy ,,takich co nam nie pasują''. Byłeś/aś na liście i koniec, można było sobie pomarzyć o dostaniu paszportu czy wyjazdu z kraju, więc jak czytam takie komentarze osób Twojego pokroju to mnie krew zalewa... Pokolenie lat 90tych jest często cholernie głupie.

ocenił(a) film na 8
ms_Estreicher

Ludzie kochani! Jak my teraz mamy też mamy komunę! Tylko że w telewizorach nam same głupoty wkładają! A nawet gorzej niz za komuny! Bezrobotnych jest 2 300 000!! Stopa bezrobocia 7,9%!!! Przecież to jest tragedia! 2 000 000 za granicą!! Wzrost gospodarczy prawie 0% a za kilka lat nawet -4%! Żyjemy w Państwie gdzie za to że mamy dużo węgla jesteśmy za to KARANI! Stocznie są zamkniętę, fabryki! Pięlęgniarki strajkują, po pracują za 1600zł na miesiąc! Druga Sprawa, w ustroju demokratycznym do którego należy Polska nie mogę:
-Kupić kury (np30zł) brać jajka od niej (ok 10 jajek dziennie) jedno jako wartości 40 groszy i sprzedawać je sąsiadom co mi daje 40 groszy razy 10 = 4 zł, 4 zł razy 30 (miesięcy) 120zł, i już mam głupie zakupy na 5 dni! i bezrobocie by spadło!
-Nie mogę mieć żarówki jakiej chcę
-Karają mnie za to że pracuję podatkiem dochodowym
-Nie mogę mieć termometra z rtęcią
-Brak wolnego rynku
-Zostaję rozbrojony z broni, bo tylko pan ma broń a niewolnik nie!
-Mam 18 lat, piję, palę ale drożdżówki w sklepiku szkolnym NIE ZJEM!

ocenił(a) film na 8
25januszk25

Socjalizm i Kapitalizm zabija!!! A w polsce socjalizm jest tylko na papierze! Przeciętny polak płaci 52 tysiące rocznie podatków! A dostaję 300zł renty? na miesiąc? albo 200zł? na 3 dzieci? Dlaczego wgl ktoś tych uchodzców tutaj sprowadza?! Jakim to trzeba być ''dałnem'' bez szkoły! W jakiej polsce Ja..MY, My wszyscy żyjemy! Tego chcecie? Tuska? Kopacz? PiS? PO? SLD? PSL?
Przykład:
mężczyzna 20 lat pracuję przez 47 lat!! jako stolarz! Płacił należyte podatki itpd! Mając 67 lat odchodzi na emeryturę (ok. 1200zł? :O :O) a w wieku 69 lat otrzymuję informację że ma raka? Za te 47 lat co pracował nic go nie uratuję ale to ''pół bidy'', bo gdy po 3 miesiącach od wiadomości mężczyzna umiera, żona dostaje aż 4 000zł zasiłku pogrzebowego, by wyprawić pogrzeb dla gościa który odkładał całe życie do ZUS-u by pożyć troszkę na emeryturce a potem mieć godny pogrzeb ze stypą i godnym pomnikiem...

ocenił(a) film na 10
ms_Estreicher

Lepiej bym tego nie ujęła...Brawo

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones