PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=1200}
8,0 55 353
oceny
8,0 10 1 55353
7,9 32
oceny krytyków
Przesłuchanie
powrót do forum filmu Przesłuchanie

Przesłuchanie

ocenił(a) film na 6

"Przesłuchanie" obejrzałem stosunkowo późno, wcześniej zapoznałem się z innymi dziełami Bugajskiego [hitami - "Generałem Nilem" i "Układem zamkniętym" oraz telewizyjnym "W kogo ja się wrodziłem?"]. Wiązałem ogromne nadzieję z tym filmem, słyszałem mnóstwo pochlebnych opinii, a ponadto jestem fanem kina peerelowskiego.
Niestety, zawiodłem się niezmiernie. Właściwie ocena jest naciągnięta - głównie przez otoczkę, jaka wokół tego filmu się wytworzyła. Jak wiadomo "Przesłuchanie" to jeden z najgłośniejszych półkowników, skrajnie antykomunistyczny, a przecież nakręcony w czasach, gdy krytyka komuny nie była jeszcze, mówiąc eufemistycznie, akceptowana. Przeleżał na półce aż nie doszło do przemiany ustrojowej.

[SPOILERY OD TEGO MOMENTU]

Właściwie dla mnie ten film to jedna wielka tragikomedia, farsa, niestety najprawdopodobniej niezamierzona. Wiele scen, szczególnie te dotyczące tytułowych przesłuchań, przypominały mi komedie Monty Pythona. Śpiewanie "Ada to nie wypada" - ok, może zabieg psychologiczny, ale arcykuriozalny. Nie powiem już o przedstawieniu oficerów służb bezpieczeństwa, którzy przecież byli prymitywami, ale nie skończonymi nieudacznikami... Sposób, jakim radzi sobie Tonia [Krystyna Janda] z Majorem [Janusz Gajos], a potem Morawskim [Adam Ferency], jego skutki, a przede wszystkim przebieg śledztwa jest jawną kpiną z widza.
Pewnie - z wszystkiego się można śmiać, nie mam z tym problemów, ale na Boga - to miało być śmiertelnie poważna krytyka totalitaryzmu. A wyszła satyra niskich lotów.
Do relacji między Morawskim, a Tonią też mam spore zastrzeżenia, bo zostało to przeprowadzone "od czapy". Albo jest to wina montażu, albo cenzury, albo scenariusza. Nie wnikam.

Aktorstwo zawsze było mocną stroną polskiego kina, tutaj też było różnie. Gajos - wiadomo, klasa sama w sobie, wręcz nie wypada się czepiać. Ferency - jak to on, dyżurny sku-!@#syn [filmweb każe wypikać :)] polskiego kina. Jandy i Romantowskiej nie lubię - ten sam rodzaj gry, nerwowy, histeryczny i wciąż ten sam - tutaj pasował. Dykiel - wieśniaczka, jak niemal zawsze za młodu. Niespodziewanie nieźle wypadła Agnieszka Holland, ale to też zasługa chyba najciekawszej roli w tym filmie. Szkoda, że Bugajski tak mało uwagi poświęcił tej postaci [ale tutaj także mogła wmieszać się cenzura, więc być może moje zastrzeżenia są chybione].

Krótko mówiąc - zawiodłem się. Po tylu superlatywach myślałem, że będę zachwycony, a tak się nie stało.

ocenił(a) film na 8
aciddrinker

Zgadzam się w pełni w kwestii przesłuchań i gry Jandy. Głośna, teatralna, momentami irytująca. Moim zdaniem najsłabszy punkt programu.
Docenić trzeba temat i formę jego przedstawienia pamiętając, że powstał na początku lat 80'.
Dramat bohaterki również oddany dosyć dobrze, no, nie licząc kilku wpadek ciamajd - przesłuchujących. ;)
Gdyby nie te niuanse, byłoby naprawdę dobrze.

ocenił(a) film na 10
aciddrinker

Pozwolę nie zgodzić się z Panem. proszę mi wskazać inny polski, bądź nie, film ukazujący realia stalinowskiej władzy- a w zasadzie schematu zatrzymać presłuchań wyroków...
Nie znam innego podobnego filmu. Zrobił na mnie tak piorunujące wrażenie, że długo nie mogłem się po nim otrząsnąć. Pan ma wiele zastrzeżeń, które poniekąd wynikają np. z pańskiej niechęci do Jandy. Oczywiście można nie lubić jej gry aktorskiej, ale w tym akurat filmie grała aktorkę kabaretową. Jej krzykliwość i taka nerwowość jak najbardziej pasowały. W ogóle cały film był takim trochę przedstawieniem teatralnym. Większość scen w więzieniu - przesłuchania bądź cela. Gra aktorska miała tu pierwszorzędną rolę. Jak dla mnie ten film powinien być obowiązkowym filmem dla młodzieży w liceum.

Pisze Pan o parodii przesłuchań, nawet wpisuje Pan tutaj Monty Pythona. Jak to możliwe? Jak w ogóle coś takiej mogło przyjść do głowy? "Ada to nie wypada" dobitnie pokazuje dramaturgię wydarzeń. Gajos moim zdaniem świetnie zagrał, a jego postać oddaje mam wrażenie dobrze realia lat 50tych w polskich więzieniach stalinowskich. Oczywiście, z pewnością byli gorsi "majorzy" ale to przecież było więzienie "dla kobiet".
A realacje Tosi z Ferencym? Moim zdaniem to nie był żaden zabieg Tosi, czy też jej rozgrywanie. Ona już nie miała wpływu na to, co działo się w głowie Ferencego. Jemu po prostu zaimponowała ta kobieta, jej postawa niezłomna, jej charakter. A fakty, i całe szaleństwo tych czasów miało jeden efekt końcowy dla niego - samobójstwo. Jak dla mnie był to przykład ideowca zwerbowanego z czystą kartą do służby w wojsku. Ideowca, który opamiętał się, ale nie wytrzymał psychicznie tej nadludzkiej krzywdy wyrządzanej bliźnim.

Kończąc, nawet jeśli można, a na pewno można się czepiać poszczególnych elementów filmu, to z racji jego wyjątkowości, nie powinno się. Powinno się robić wiele, aby jak najwięcej Polaków, szczególnie młodych, miało okazję zobaczyć ten film. Ku pamięci wielu tysięcy bezimiennych bohaterów - ofiar systemu stalinowskiego - nie tylko w Polsce.

ocenił(a) film na 9
Jaggerbz

Zgadzam się ze wszystkim, absolutnie żadnej parodii tu nie ma, raczej brak zrozumienia filmu przez aciddrinker.

ocenił(a) film na 8
Lynn

Również popieram. Mocne kino psychologiczne, z pierwszorzędną grą aktorską znanych polskich aktorów i aktorek.

ocenił(a) film na 9
Lynn

Trudno się z Tobą nie zgodzić.

ocenił(a) film na 9
Jaggerbz

Świetny komentarz. Film...poruszający. Obyśmy nigdy nie dopuścili do powrotu takich "czasów".

ocenił(a) film na 9
kris773

OBY!!!

ocenił(a) film na 8
aciddrinker

Ależ oficerowie SB prowadzący przesłuchania byli w większości ludźmi prymitywnymi (oczywiście nie można generalizować, na pewno zdarzały się jakieś wyjątki potwierdzające regułę), pogadaj z jakąś starszą osobą, która miała takowego pana np za sąsiada.
Zwróć też uwagę na fakt, że "praca", którą oni wykonywali także odciskała na nich piętno. Był alkoholizm, przemoc domowa, samobójstwa. Kaci, podobnie jak ich ofiary, często nie wytrzymywali presji.
Na stanowiskach utrzymywali się ci najmniej pozbawieni skrupułów czyli poniekąd odczłowieczeni.
Bo nikt normalny nie byłby w stanie pastwić się nad słabszymi przez lata, patrzeć na cierpienie, tortury, czynnie w nich uczestniczyć, a po powrocie do domu po prostu odciąć się od tego, co robi. A jeśli tak - to na krótko. To było życie, nie film, który można wyłączyć i o nim zapomnieć.

ocenił(a) film na 9
aciddrinker

Jeden z najlepszych polskich filmów. 10/10
Przesłuchanie 1982 jest filmem o wiele lepszym od Generał Nil czy Układ zamknięty.
Film można śmiało umieścić w Top10 najlepszych polskich filmów razem z
Popiół i diament 1958, Rekopis znaleziony w Saragossie 1965, Faraon 1966, Potop 1974,
Ziemia obiecana 1975, Człowiek z marmuru 1977, Miś 1981, Seksmisja 1984, Psy 1992.
Generał Nil czy Układ zamknięty to maximum 7,5/10
Krystyna Janda jest uważana za najlepszą polską aktorkę.
A jej kreacje z Człowiek z marmuru 1977, Przesłuchanie 1982, Kochankowie mojej mamy 1985 są
świetne i gdyby to były filmy anglojęzyczne z taką grą miałaby szansę nawet na oskara.
To samo na przykład Olbrychski za Potop 1974 czy Ziemia obiecana 1975 czy
w szczytowej formie w swych najlepszych rolach Wilhelmi.

ocenił(a) film na 9
aciddrinker

Myślę, że to jednak kwestia gustów, jedne gatunki lubimy bardziej, inne mniej, jakiś klimat nam pasuje, a innym nie

ocenił(a) film na 6
Tonybest

no to chyba oczywiste, ale co ma wnosić ten post do dyskusji?

ocenił(a) film na 9
aciddrinker

No to chyba oczywiste - to odnośnie tego co napisałeś w swoim poście - to co jeden krytykuje, drugiemu może się akurat podobać, wg jednego ktoś gra źle, wg drugiego wspaniale, ktoś daje 6, inny 10, a jeszcze inny 2 albo 8

ocenił(a) film na 6
Tonybest

no dobrze, dziękuję za to cenne wtrącenie. Napisz jeszcze, że po nocy przychodzi dzień - będzie równie cenne dla przebiegu dyskusji. :)

ocenił(a) film na 9
aciddrinker

No skoro tego nie załapałeś, to trzeba ci to przedstawić łopatologicznie

aciddrinker

A ja go dopiero teraz oglądam. Jaki wstyd...
Hej!

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones