PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=682966}

Przeszłość

Le passé
7,0 12 789
ocen
7,0 10 1 12789
7,3 15
ocen krytyków
Przeszłość
powrót do forum filmu Przeszłość

Wnikliwość w badaniu kwestii rozwodów jest już znakiem firmowym tego reżysera. Zastanawiam się, czy nie wynika to z obserwowania kultury Zachodu niejako z boku. Kosmita patrząc na Ziemian też miałby szansę zobaczyć w ludziach coś, czego oni sami o sobie nie wiedzą, a w każdym razie postawić odpowiednio celne pytania.
Mimo wysokiej oceny, jaką mam dla filmu, postrzegam go po części jako subtelną krytykę Zachodu, z jego rozwodami, niewiernością, rozpasaniem i zagubieniem. Gdyby nie ta subtelność, byłaby to woda na młyn islamskiej propagandy.

ocenił(a) film na 8
Trzydeski

Ciekawe spostrzeżenie. Trudno mi się z nim nie zgodzić.

ocenił(a) film na 1
ulania

Wasza ślepota jest wręcz humorystyczna. Ten film to kompletne dno i 10 m. mułu. Szkoda słów na ten gniot.

ocenił(a) film na 7
Trzydeski

Niestety ja , że Twoje spostrzeżenie jest nietrafione, masz prawo interpretować film po swojemu, ale nie przypisujmy reżyserowi zamiarów, których nie miał. Bo co w takim razie z wcześniejszymi filmami Farhadiego, kręconymi w Iranie, które również dotyczyły rozstań, rozwodów i/lub niewierności? Mają być "subtelną krytyką kultury Iranu" (a jest co krytykować pod tym względem)? I gdzie w Przeszłości zachodnie "rozpasanie", o którym piszesz? Romans głównych bohaterów? Gdzie w ogóle w tym filmie więcej "rozwodów, niewierności, rozpasania i zagubienia" niż u irańskich bohaterów jego wcześniejszych filmów?

amendtcom

Już chciałem przyznać Ci rację, ale jednak nie. W państwach islamskich dialog na temat wartości toczy się żywiej, niż na Zachodzie. Z dużymi oporami, ale jednak, część naszej kultury przenika do tych społeczeństw, a w każdym razie z nimi interferuje. Rozwody, zwłaszcza takie, w których kobieta ma coś do powiedzenia, są tam w dużej mierze nowością zaczerpniętą ze świata Zachodu - więc również Iran może być adekwatnym miejscem akcji filmu, który się z tymi nowościami rozprawia. Nie widzę powodów, dla których reżyser chcący piętnować (a co najmniej krytycznie studiować) "zachodnie rozpasanie" miałby je portretować właśnie na Zachodzie. Film na ten temat, nakręcony w rodzimych plenerach, byłby nawet łatwiejszy do odczytania.

Trzydeski

Nie mam wrażenia, zeby rozwody Zachód zaszczepił Wschodowi. Można sprawdzić, ale sadzę, że ten zwyczaj istnieje tam zupełnie samodzielnie.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones