Przypadek

(1981)
0 0 FILM 897
Przypadek (1981)
http://www.filmweb.pl/film/Przypadek-1981-897/userRecommends
2 godz. 2 min.
ocena społeczności: bardzo dobry
8,1/10
19.753 głosy

Trzy alternatywne życiorysy młodego chłopaka zależne od tytułowego przypadku, jakim jest próba złapania odjeżdżającego pociągu.

Przypadek (1981)

obsada

(33) +
 • Bogusław Linda Bogusław Linda
  Witek Długosz
   
 • Tadeusz Łomnicki Tadeusz Łomnicki
  Komunista Werner
   
 • Zbigniew Zapasiewicz Zbigniew Zapasiewicz
  Adam
   
 • Bogusława Pawelec Bogusława Pawelec
  Czuszka Olkowska
   
 • Marzena Trybała Marzena Trybała
  Werka
   
 • Jacek Borkowski Jacek Borkowski
  Marek
   
 • Jacek Sas-Uhrynowski Jacek Sas-Uhrynowski
  Daniel
   
 • Adam Ferency Adam Ferency
  Ksiądz Stefan
   
zobacz pełną obsadę

Zrealizowany w 1981 roku "Przypadek" trafił na polskie ekrany dopiero po sześciu latach, w zupełnie innej atmosferze. Jak się wtedy okazało, film Kieślowskiego nie epatował tonem oskarżenia, przeciwnie - można w nim było spostrzec dzieło poświadczające rezygnację z politycznej doraźności. Film pokazuje trzy różne losy jednego człowieka, Witka Długosza (Bogusław Linda), trzy potencjalne życiorysy jednej osoby, zależne wyłączne od przypadku. W pierwszej sekwencji Witek usiłuje zdążyć na pociąg do Warszawy i od tego zależą jego dalsze losy. Jeśli zdąży, spotka w pociągu starego działacza komunistycznego, który wciągnie go w orbitę władzy. Jeśli potrąci na peronie sokistę, to nie tylko nie zdąży, lecz zostanie jeszcze ukarany, a przez to dołączy do opozycji politycznej. W trzecim wariancie spotyka na peronie znajomą dziewczynę, co skończy się ślubem i wyborem apolitycznej kariery naukowca. Wszystkie warianty mają finał na lotnisku Okęcie, skąd Witek ma odlecieć za granicę. Jednak strajki w kraju (lato 1980 rok) udaremniają odlot w wariancie pierwszym i drugim, w trzecim Witek odlatuje by...

pozostałe informacje

muzyka:
Wojciech Kilar
zdjęcia:
Krzysztof Pakulski
studio:
 • P.P. Film Polski
 • Studio Filmowe Tor
inne tytuły:
(więcej...)
 • Zdjęcia do filmu powstały w Łodzi i w Warszawie w Polsce.
 • Mimo, że film powstał w 1981 roku, swoją premierę miał sześć lat później. W grudniu 1981 roku rozpoczął się stan wojenny, który wpłynął na opóźnienie emisji filmu.
 • Film miał premierę na Festiwalu Filmowym w Cannes, jednak nie został dopuszczony do udziału w konkursie głównym. Dyrektor festiwalu uznał film za zbyt skomplikowany dla szerszej widowni. Kieślowski wyciął kilka niezrozumiałych politycznych scen, nie zmieniło to jednak decyzji dyrektora festiwalu.

Nic nie musisz

65%
autor: Lejzorek

Nie jesteśmy świadomi tego, co czeka nas za zakrętem ulicy lub co wywoła nasz następny krok. Codziennie podejmujemy decyzje, które wpływają na nasz los. Pragniemy jednego - jak najlepiej dla siebie, niestety nie ... czytaj dalej

dyskusja

(108 tematów)
tytułautorpostyostatnio pisał

Nie dałem rady:)

Cóż, mimo najlepszych chęci nie przebrnąłem przez ten film, dlatego powstrzymam się od oceny. Może jeszcze kiedyś spróbuję.
0
 

3 część

Uwaga Spoiler! Ten temat może zawierać treści zdradzające fabułę.
40
6
purple187 purple187
ocena: 9
0
 

Legalnie do obejrzenia po rekonstrukcji cyfrowej

http://www.youtube.com/watch?v =lYaTh8MbzEU
0
 
Zobacz wiecej tematow

Dowiedz się więcej o