Przypadek

(1981)

Trzy alternatywne życiorysy młodego chłopaka zależne od tytułowego przypadku, jakim jest próba złapania odjeżdżającego pociągu.

pokaż:
 
Bogusław Linda Bogusław Lindajako:Witek Długosz
Tadeusz Łomnicki Tadeusz Łomnickijako:Komunista Werner
Zbigniew Zapasiewicz Zbigniew Zapasiewiczjako:Adam
Bogusława Pawelec Bogusława Pawelecjako:Czuszka Olkowska
Marzena Trybała Marzena Trybałajako:Werka
Jacek Borkowski Jacek Borkowskijako:Marek
$related.related Jacek Sas-Uhrynowskijako:Daniel
Adam Ferency Adam Ferencyjako:Ksiądz Stefan
zobacz pełną obsadę

ocena aktorów w filmie

Bogusław Linda
rola: Witek Długosz
8,6 390 głosów
Tadeusz Łomnicki
rola: Komunista Werner
8,2 165 głosów
8,2 152 głosy
Zygmunt Hübner
rola: Dziekan
7,9 80 głosów
Jerzy Stuhr
rola: Działacz ZSMP (niewymieniony w czołówce)
7,5 92 głosy
Adam Ferency
rola: Ksiądz Stefan
7,4 112 głosów
Marzena Trybała
rola: Werka
7,4 92 głosy
Bogusława Pawelec
rola: Czuszka Olkowska
7,2 102 głosy

Zrealizowany w 1981 roku "Przypadek" trafił na polskie ekrany dopiero po sześciu latach, w zupełnie innej atmosferze. Jak się wtedy okazało, film Kieślowskiego nie epatował tonem oskarżenia, przeciwnie - można w nim było spostrzec dzieło poświadczające rezygnację z politycznej doraźności. Film pokazuje trzy różne losy jednego człowieka, Witka Długosza (Bogusław Linda), trzy potencjalne życiorysy jednej osoby, zależne wyłączne od przypadku. W pierwszej sekwencji Witek usiłuje zdążyć na pociąg do Warszawy i od tego zależą jego dalsze losy. Jeśli zdąży, spotka w pociągu starego działacza komunistycznego, który wciągnie go w orbitę władzy. Jeśli potrąci na peronie sokistę, to nie tylko nie zdąży, lecz zostanie jeszcze ukarany, a przez to dołączy do opozycji politycznej. W trzecim wariancie spotyka na peronie znajomą dziewczynę, co skończy się ślubem i wyborem apolitycznej kariery naukowca. Wszystkie warianty mają finał na lotnisku Okęcie, skąd Witek ma odlecieć za granicę. Jednak strajki w kraju (lato 1980 rok) udaremniają odlot w wariancie pierwszym i drugim, w trzecim Witek odlatuje, by...

  • Nie jesteśmy świadomi tego, co czeka nas za zakrętem ulicy lub co wywoła nasz następny krok. Codziennie podejmujemy decyzje, które wpływają na nasz los. Pragniemy jednego - jak najlepiej dla siebie, niestety nie potrafimy przewidzieć konsekwencji ... czytaj dalej

    zdaniem społeczności pomocna w: 66%

pozostałe informacje o filmie
Przypadek

muzyka:
zdjęcia:
 
oceń twórców
studio:
  • P.P. Film Polski
  • Studio Filmowe Tor
inne tytuły:
(więcej...)
  • Zdjęcia do filmu powstały w Łodzi i w Warszawie w Polsce.
  • Mimo, że film powstał w 1981 roku, swoją premierę miał sześć lat później. W grudniu 1981 roku rozpoczął się stan wojenny, który wpłynął na opóźnienie emisji filmu.
  • Film miał premierę na Festiwalu Filmowym w Cannes, jednak nie został dopuszczony do udziału w konkursie głównym. Dyrektor festiwalu uznał film za zbyt skomplikowany dla szerszej widowni. Kieślowski wyciął kilka niezrozumiałych politycznych scen, nie zmieniło to jednak decyzji dyrektora festiwalu.
zobacz wszystkie tematy na forum

twórz stronę Przypadek

zobacz wszystkich twórców

Dowiedz się więcej o

o