PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=1008}
8,0 167 854
oceny
8,0 10 1 167854
7,5 35
ocen krytyków
Rain Man
powrót do forum filmu Rain Man

Chyba żaden geniusz

ocenił(a) film na 8

nie byłby w stanie w ułamku sekundy obliczyć trudne działanie matematyczne. Mam tutaj na myśli mnożenie z udziałem wielkich liczb. Trochę to podkoloryzowali w filmie.

Poza tym, dziwiło mnie, że Raymond czy może Rainman, zachowywał się jak zdrowy człowiek, grając w kasynie.

Człowiek sam był chory psychcicznie kiedyś, bardzo wiarygodne był krzyk, gdy miał lecieć Ray samolotem... Aż mi się przypomniało, jak sam kiedyś byłem psychol ; /.
Poza tym ciągle to yea, yea, yea, mnei by szlak trafił, jakbym miał żyć z takim gościem chorym na autyzm.

W ogóle to ja nie wiem, jak ten Dustin potem musiał funkcjonować w normalnym świecie ; d.

Film niezły.

ocenił(a) film na 8
Ffmat

Nie ma tu nic podkoloryzowane, poczytaj o sawantach. Nawet w filmie pada stwierdzenie "genialny idiota". Mają niesamowite zdolności, niedostępne "normalnym ludziom", ale płacą za to upośledzeniem i nieumiejętnością samodzielnego życia w społeczeństwie. Co zresztą w filmie widać. A postać Raymonda jest wzorowana na tym panu, polecam do poczytania: http://pl.wikipedia.org/wiki/Kim_Peek

ocenił(a) film na 8
szarlatan_jamayka

Żaden człowiek, nawet chory na autyzm nie jest w stanie w ciągu ułamka sekundy obliczyć skomplikowanego działania, chyba, że znał na nie wcześniej odpowiedź.

A poza tym genialny idiota w jego przypadku jest niepoprawne chyba, ponieważ fakt, że był miał osobowość autystyczną, nie robi z niego idioty, co?

ocenił(a) film na 8
Ffmat

Interesujące, a jaką pewnością wygłaszasz swoje zdanie, że "nikt nie potrafi", bo ty nie potrafisz. Istnieją ludzie, którzy to potrafią i nazywają się sawanci. Ludzki mózg ma niesamowite możliwości, na co dzień wykorzystuje się jednak niewielki ich procent, ale są ludzie, których mózgi działają zupełnie inaczej, w sposób dla nas niepojęty. Jakbyś poczytał, co zresztą poradziłam w poprzednim poście, wiedziałbyś o tym. Daniel Tammet, z tych bardziej znanych potrafi tak liczyć.
"Po ataku epilepsji Daniel zaczął inaczej postrzegać liczby, a mianowicie do każdej liczby nie większej niż 10000 przypisuje on jakiś kolor, krajobraz, fakturę lub kształt, naukowcy nazywają to synestezją (według opisów Tammeta, np. cyfra 1 jest bardzo jasna, cyfra 9 jest duża, liczba 289 jest brzydka, natomiast liczba pi jest piękna). Dzięki temu Daniel potrafi bardzo szybko wykonywać skomplikowane obliczenia, podając przy tym wynik z dokładnością nawet do 30 miejsc po przecinku."

I nie uważam, że Raymond był idiotą, dlatego napisałam to w cudzysłowie. Takie określenie funkcjonowało kiedyś, zapewne w czasach gdy schizofrenię leczyło się lobotomią.

ocenił(a) film na 8
szarlatan_jamayka

W cytacie, który mi przesłałeś, nie ma nigdzie zmianki, jak szybko obliczał skomplikowane działania matematyczne.

W każdym razie, ciekawe jest to co napisałeś o barwach liczb... I sorry, nie zwróciłem specjalnie uwagi na cudzysłów.

Pozdrawiam i dzięki za cenne informacje, bo się dowiedziałem czegoś chyba.

ocenił(a) film na 8
Ffmat

Polecam uważne czytanie. Wtedy nie zmieniałbyś mi płci, nie wytykał, że uważam go za idiotę, i zauważyłbyś w cytacie słowa "BARDZO SZYBKO", które się jak najbardziej odnoszą do tempa obliczeń.
Nie wierzę, że ludzie nie tylko nie szukają informacji, ale nawet nie ogarniają tych podetkniętych pod nos.
Pozdrawiam.

ocenił(a) film na 8
szarlatan_jamayka

Wybacz, i dzięki za zwrócenie uwagi :)

wiem, że ciągle robię błędy gramatyczne, powinno być wzmianki, i w cytacie którym mi przesłałaś, ale już mniejsza z tym...

Ffmat

Oglądałam ostatnio dokument o Danielu Tammecie. Cierpi na zespół aspergera i jest obdarzony umiejętnością szybkiego liczenia w pamięci.
Tutaj link do artykułu na wiki:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Daniel_Tammet
Warto pooglądać o nim filmiki na youtubie.

Ffmat

Przepraszam za odkop... Ale być może kogoś to zainteresuje. Żywy dowód na niesamowite umiejętności matematyczne mózgu pod linkiem - http://swir.us/glowna/geniusz-matematyczny-71738
Filmik jest po niemiecku (jest to fragment jakiegoś niemieckiego teleturnieju) ale można się zorientować co i jak. Pozdrawiam

ocenił(a) film na 9
Ffmat

Poczytaj i pooglądaj sobie savantów:) Jden gość (sawant) nauczył sie języka islandzkiego w tydzień. a sekunde odpowiedział na pytanie jaki dzień tygodnia był kilkadziesiąt lat temu. Oni dadzą radę.

ocenił(a) film na 6
szarlatan_jamayka

Faktem jest że jednak nawet dla autystycznej osoby, obliczenie takich wyników to kwestia 3-8s a nie 1s

ocenił(a) film na 9
krisimovie

To jest nieistotne z punktu widzenia filmu. Nie ma znaczenia czy osoby tego typu mogą liczyć w 8 sekund skomplikowane działania czy też w 1 dlatego, że twórcom filmu chodziło o pokazanie sensu, a nie bezsensowne przedłużanie filmu. To nie jest film dokumentalny, ale fabularny.

Pozdrawiam

ocenił(a) film na 6
Krychu__M

A czy ktoś napisał że jest to istotne?...
Luźna polemika. Tusk już tego zabronił?:)

ocenił(a) film na 9
krisimovie

No to właśnie to jest mój głos w tej luźnej polemice.
Tusk chyba jeszcze tego nie zabronił hehehehhe

Pozdrawiam

ocenił(a) film na 10
szarlatan_jamayka

o raany, ale gość, tylko smutne bo co mu po tym jak nie może się komunikować ze światem :(

Ffmat

widać, że nigdy nie miałeś do czynienia z nikim, kto ma autyzm... nie ma identycznych przypadków autyzmu, są jego różne postaci... niektórzy wykładają na najlepszych światowych uniwersytetach, specjalizując się w przeróżnych dziedzinach... i powtórzę to, co już inni napisali, na świecie odnotowano kilka przypadków ludzi z autyzmem, którzy potrafili wykonywać skomplikowane zadania matematyczne, zazwyczaj jednak potrafią robić konkretne działania, czyli np. tylko pierwiastkują, albo potęgują, ale nie potrafią już tego odwrócić... mogą świetnie mnożyć, ale już nie podzielą - co jednak też nie jest zasadą, bo założę się, że byli tacy, albo urodzą się, którzy będą i to potrafić.

Mnie osobiście najbardziej fascynowało w moim koledze to, jak szybko wszystko zapamiętywał - i to na zawsze. Jego znajomość języków. Coś niesamowitego. Gdyby ktoś miał wątpliwości - scena z książką telefoniczną nie jest żadnym wymysłem scenarzystów.

Autorowi wątku radziłabym się zastanowić, zanim kogoś nazwie psycholem, bo to że sam kiedyś nim był (sam tak siebie określił), nie oznacza, że ludzie cierpiący na autyzm nimi są ;/

ocenił(a) film na 8
tolerancja91

Takie coś za coś - za niesamowite umiejętności np. matematyczne często płacą kompletną niezdolnością do samodzielnego funkcjonowanie w społeczeństwie.. choć nie ze wszystkimi tak jest, nie mówię że to reguła. Ale ich zdolności przerażają i fascynują jednocześnie.

ocenił(a) film na 8
Ffmat

inspiracja https :// www. youtube. com /watch?v =4wjgMtNF3Ms - bez odstepow- polecam:)

ocenił(a) film na 9
Siacha1

To jakis gimbus jest nie ma co sie z nim licytowac

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones