PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=9063}

Rambo: Pierwsza krew

First Blood
7,4 144 166
ocen
7,4 10 1 144166
7,5 24
oceny krytyków
Rambo: Pierwsza krew
powrót do forum filmu Rambo: Pierwsza krew

Kompletnie nie rozumiem fenomenu tej produkcji. Wyjaśni mi ktoś?

ocenił(a) film na 10
Kulfonidas

Tego nie da się wyjaśnić, albo czujesz klimat tego filmu poprzez muzykę, samotność głównego bohatera, świetne sceny akcji w lesie, albo nie. Ja mam sentyment ogromny do tego filmu z dzieciństwa. Ale nie chodzi tylko o to, bo kolejne części Rambo to zwykła akcjonada. Ale "Pierwsza krew" to klasyk kina akcji, który z przyjemnością obejrzę po raz 15 jak będzie w tv.

ocenił(a) film na 9
Kulfonidas

troll

użytkownik usunięty
Kulfonidas

To proste - jest to pierwszy film, który obciąża winą za wojnę w Wietnamie zwykłe społeczeństwo amerykańskie, a nie armię, czy polityków. Co więcej, obraz ten ukazuje jak społeczeństwo potraktowało weteranów tej wojny plując na nich i nazywając mordercami kobiet i dzieci. Wietnam to była trauma dla amerykanów(do dziś zresztą jest) i wszyscy przerzucali się oskarżeniami. Aż tu nagle pojawia się jakiś koleś i mów: "To wy zje..liście wszystko siedząc wygodnie na dupach i posyłając nas w ten syf. To wy nas zdradziliście. Jesteście gorsi od Komuchów". W oryginale Rambo odbiera sobie życie na końcu filmu(na YT jest ten fragment). Rambo to w istocie film rozrachunkowy, druga cześć porusza inny drażliwy temat - zaginionych w akcji(właściwie porzuconych w akcji). Amerykański kongres odmówił wypłaty odszkodowania Wietnamowi bo musiałby przyznać sie do przegranej przed światem, a Wietnamczycy nie wypuścili amerykańskich jeńców.

Dziękuję za obszerną wypowiedź. Więc jednak ma to znaczenie mocno mentalne i polityczne.

użytkownik usunięty
Kulfonidas

Ten film w pierwotnej wersji był zupełnie inny i bardziej odzwierciedlał ducha książki(w mojej ocenie jest z "wyższej półki"), ale na pokazach przedpremierowych widzowie zjechali go na maxa, dlatego studio żeby uniknąć klapy finansowej, kazało zmontować go od nowa. Usunięto prawie 40% materiału i przemontowano niektóre ujęcia, no i wyszło "kino akcji".


Pozdrowienia dla Moniki.

ocenił(a) film na 9

"Usunięto prawie 40% materiału"

ha? Jakieś źródła? Jakieś informacje, co usunęli?

Jedyne, co znam to alternatywny koniec.

użytkownik usunięty
shamar

Źródłem jest wujek Google.

ocenił(a) film na 9

To wiem. Ale chciałem konkretne namiary np. na scenę w burdelu, której znaleźć nie mogę choć ponoć wyszła oficjalnie na BD>

użytkownik usunięty
shamar

Nie dam ci żadnych konkretnych namiarów, bo czytałam o tym kilka lat temu na jakiejś anglojęzycznej fansangrup w związku z ukazaniem się jakowegoś nowego wydania na DVD. Była mowa o niezgodnościach w poszczególnych scenach - np. w jednym ujęciu dzień, w innym wieczór, w kolejnej jest karabin, a później on znika itp. Ktoś ze studio, lub ekipy filmowej, tłumaczył to w ten sposób, że film został przemontowany na gwałt po próbnych pokazach, żeby nie odnieść klapy. I wtedy padło hasło że wymieniono, dodano, skasowano łącznie 30-40 min. Scena z samobójstwem Rambo jest tylko jedną z kilku jakich się pozbyto, ale co odkładnie usunięto, czy tez skrócono, lub zastąpiono to tego nie wiem.

ocenił(a) film na 9

Już trochę poczytałem.
Niektóre rozszerzenia nawet można znaleźć na YT.

ocenił(a) film na 10
Kulfonidas

ja wyjasnie jest godzina 20 pora spac a za jakies 20-30 lat jak dorosniesz moze cokolwiek pojmiesz

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones