PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=1503}

Reich

6,3 25 063
oceny
6,3 10 1 25063
4,4 5
ocen krytyków
Reich
powrót do forum filmu Reich

W 2001 roku pan Władek Pasikowski pomyślał sobie, że minęła już dekada od momentu, gdy zadebiutował z głośnym „Krollem” i trzeba by znowu dosiąść kobyłę, którą ujeżdżał przez te 10-wspaniałych lat ’90-ch. I nagle sie okazało, że pan Władzio nie ma już talentu! No bo gdzie ten jego zmysł reżysera, przenikliwe oko, ostre, wulgarne teksty, które przeszły do historii polskiego kina, gdzie jego odwaga? Nic mu nie zostało z dawnych lat! Nic mu nie wyszło! Pasikowski miał wyjątkowo udany start swojej kariery – zrobił filmy sensacyjne, przełomowe – czegoś takiego wcześniej, ani później po prostu nie było. Ale to jak skończył pokazuje, że jednak jest słabym reżyserem: Trzy ostatnie filmy: „Demony wojny” (1998) – 5/10!, „Operacja Samum”(1999) 1/10!, „Reich” (2001) 1/10!. Tych filmów po prostu nie da się oglądać.. Trochę zmazał plamę 2 sezonami „Gliny”, ale tylko trochę, bo znów się ośmieszył żenującym scenariuszem do „Katynia” i „Hansa Klosa” 2012, a filmem „Pokłosie” udowodnił, że wpisuje się w nurt antypolskości. Czemu Holland zamiast filmu „W ciemności”, czy Pasikowski, zamiast „Pokłosia” nie nakręcili filmu o Żydach rządzącymi Polską pod polskimi nazwiskami, o prawdzie transformacji ’89, czy o obecnej polityce po ’89? Odpowiedź jest chyba dla wszystkich jasna.

Reich to gniot do kwadratu! I jak to możliwe, że reżyser taki jak Pasikowski, prawdziwy twardziel polskiego kina, kawał chłopa (202 cm wzrostu), który wprowadził filmy sensacyjne na polską ziemię stworzył takie gówno?! I nie pomógł nawet jego ulubiony aktor Bogusław Linda, nie pomógł inny twardziel Mirek Baka. Tragedia! Ci dwaj wyglądali jak para przygłupów i bliżej im do Careya i Danielsa z filmu „Głupi i głupszy”. Tacy z nich byli gangsterzy bez jaj! Nie ma więc co komentować tego "czegoś". Tu wszystko jest śmieszne, łącznie z finałową sceną (taka ironia, ten go zabił, bo myślał, że strzela do niego). W strzelaninie ci we dwóch rozpruli 6-7 gangusów (WOW!). To slow-motion to niby nawiązanie do „Matrixa”, ale u Pasikowskiego tak wyszło, że trafieni padali szybciej niż ich trafiali! Widać też było, że te pistolety to z paint-balla były, farba w kulkach! Pomysł ze slow-motion był przejawem polskich kompleksów.
Niestety, trzeba to sobie teraz powiedzieć, że Pasikowski to tandeciarz, który kopiuje pomysły z amerykańskich strzelanek, filmów akcji! Tak było z „Psami” – ewidentna kopia „Reservoir Dogs” (choć niby w tym samym czasie oba filmy miały premierę), „Psy II. Ostatnia krew” – akcja dla akcji, teksty dla tekstów, każdy może znaleźć odpowiednik w USA, „Demony wojny” – wiadomo radosna twórczość w kopiowaniu wszystkiego co było w filmach wojennych USA, „Operacja Samum” – Desert Storm dla ubogich polaczków. Wszystko to zawsze kończy się kompromitacją jak w filmie "Reich". Ten film to upadek "szkoły polskiej" przez zachłyśnięcie się Hollywood, a efektem jest 3-ligowy film, o którym trzeba szybko zapomnieć.

Mirek Baka udowodnił, że nie nadaje się na aktora wiodącego. On dobrze uzupełnia innych aktorów jak np. w Demonach Wojny (jako Cichy) - tam był dobry – tu żałosny i śmieszny Linda grał jakby od niechcenia (od tego filmu zaczął się powolny upadek tego aktora (potem były jeszcze: Stacja, Haker, Sezon na Leszcza, Czas surferów, Letnia miłość, Segment '76, Quo Vadis, Dziki, Dziki 2:Pojedynek, Tak czy nie, I kto tu rządzi, Prawo miasta, Ratownicy) - jak widać przez kolejne 11 lat zagrał tylko w komercyjnych badziewiach i tandetach dla kasy. A Pieczyński jako Wiesiek – o kurde, to już wiadomo, czemu ten aktor z tej Ameryki wrócił. Bo w USA to mógł co najwyżej azbest zrywać, a nie robić karierę w Hollywood! Nieśpielak – kolejna tragedia – jest sztywna, bez podstawowych emocji aktorskich. Nadaje się na hostessę w hipermarkecie do degustacji zakąskami przy stoisku mięsnym! Żałosne jest popieranie takich panienek przez Pasikowskiego (grała u niego też w „Demonach wojny”). Ciekawe czym musiała go do tego 2-krotnie przekonać? I w czym teraz gra pani Nieśpielak? Słuch po niej zaginął. I dobrze, że mamy ją z głosy! Nikt jej nie chce, bo wolą młodszy 18,20-letni towar. Taka prawda. Została jeszcze niejaka Julia Rzepecka. To nie tylko najgorszy debiut w historii, ale też rzecz nie do pomyślenia w profesjonalnym filmie. Niestety „Riech” nie jest takim filmem. Tak debiutować to ona może w amatorskich filmikach na YouTubie! .

I na koniec jeszcze jedno jeśli Pasikowski dziś, w 2013 r. kręciłby „Krolla” i ”Psów”, to nie udałoby się tego pokazać tak dobrze jak na początku lat '90. I na odwrót, jeśli „Reicha” kręciłby w tamtym okresie, to jestem przekonany, że byłby to kolejny wielki film! Inni aktorzy, ci młodsi Linda i Baka, inne okoliczności, chwile po wyjściu z komuny - wtedy ludzie by to kupili. Wtedy mogliby się podniecić Berlinem i RFN, nie w 2001 r., a tym bardziej w 2013. Najlepszym momentem w filmie jest tekst: "jedzcie do Polski, wasze samochody już tam są", Polacy ukradli drogie auta, Pasikowski i s-ka sprzedali nam taniego rupiecia. Wstydźcie się panowie, wstydźcie się !

Podsumowując – to produkt dla typowego polaczka, o poziomie zdecydowanej większości polaczków zbałamuconych szkodliwym działaniem telewizji, obojętnie czy komercyjnej czy publicznej, bo w chwili obecnej to już jest jedno i to samo! Podniecajcie się wiec polaczki dalej tymi MIERNOTAMI i wszystkimi wytworami współczesnej kultury masowej, pierdźcie w tapczan i żryjcie chipsy, popijając tanie piwo lub „colę” z „Biedronki” i „Lidla”. Na pewno to was zadowala i podnieca w 100%! ZASŁUŻONE 1/10!

ocenił(a) film na 8
Rocky_Woj_Balboa

zarejestrowałem się tutaj specjalnie po to żeby odpowiedzieć na twój komentarz na temat tego filmu.
otóż w 100 % się z Tobą nie zgadzam!. Film jest świetny a muzyka jeszcze lepsza. Nie ma w nim efektów specjalnych ale wcale nie musi mieć, zresztą to nie jest hollywood. Ten cały wywód że Baka się nie nadaje a Linda gra od niechcenia przesadzony i to grubo. Akurat Baka w tym filmie świetnie zagrał swoją rolę, był aktorem wiodącym ale ze względu na swoją rolę (zakamuflowany glina) musiał stać trochę zboku by za bardzo się nie wychylać. Linda natomiast jako zmęczony życiem gangster dręczony wspomnieniami zagrał to właśnie tak jak bym sobie tego życzył. A jeżeli chodzi o scenę strzelaniny to powiem Ci że robi wrażenie dużo bardziej niż te z matrixa do tego ta muzyka która wwierca się w głowę. Generalnie w tym filmie chodzi o stworzenie klimatu a nie o detale, szczegóły i efekty. Jak dla mnie świetny film który przenosi w gangsterski klimat tamtych lat. Ja daję 8 nawet biorąc pod uwagę słabą grę pań. pozdro!

ocenił(a) film na 9
Rocky_Woj_Balboa

hehe, normalny koleś zrozumie tą historię o prawdziwej męskiej przyjaźni. Ale na mało kumatych pozostają proste filmy;) Kawał dobrego polskiego kina Rocky:)

ocenił(a) film na 9
Rocky_Woj_Balboa

Nie zgadzam się z twoja opinią. Film taki jaki jest podoba mi się najbardziej! Dla mnie to obecnie najlepszy film Pasikowskiego. Połączył kino sensacyjne z klimatem, klimatem naszego Bałtyku i Trojmiasta. Lubię te okolice. Linda zagrał jedną z najlepszych ról, wspaniale wypadł obok wspomnianego Baki i Pieczyńskiego. Odkupił swą rolą obniżenie poziomu w komediach do których się nie nadaje w stylu Szczęśliwego NY, czy Zloto dezerterów. Niesamowicie groteskowo wypadł w Sezonie na Leszcza..w Reich mamy Bogusia pełną gębą. Już nigdy tak nie zagrał. Wspaniałe pożegnanie zarówno reżysera jak i Lindy. Można mieć pretensje co do naiwności pewnych bohaterów (Baka-Iwona) czy do samej konstrukcji akcji (zbiegi okoliczności), ale generalnie nie w dialogach nie w samej akcji tkwi sukces "Reich". Papatrz na prace kamery, na plenery, przysłuchaj się pewnym dialogom raz, drugi, trzeci..ten film to narkotyk! Ostatni wielki film sensacyny made in Poland.

ocenił(a) film na 9
aliveinchains

Zgadzam się z Tobą, ale nie do końca, myślę że Iwona miała taka być, Zbiegi okoliczności hmmm życie to bardzo często zbiegi okoliczności, więc co tu dziwnego. Moja ocena tego filmu to 9/10. Natomiast co do filmów które wymieniłeś to nie zgodzę się co do roli w Szczęśliwego NY. Jeśli ktoś się nastawia na komedię to jest dramat ludzi którzy wyjechali za pieniędzmi, chcieli dobrze żyć mając obraz ameryki zza żelaznej kurtyny. ale ktoś kto nie otarł się o czasy komuny nie zrozumie. Bo film jest oryginalny i prawdziwy pokazując spora część Polonii. Groteskowo brzmi Twoja opinia na temat tego filmu. Fakt rola Lindy z tym filmie była najgorsza z głównych bohaterów, ale nie zła. Pozostałem filmy to gnioty i tu się zgodzę.

ocenił(a) film na 9
Kris81

Hej, nie zrozum mnie źle. Sam Szczęsliwego NJ był dobrym filmem, bardzo dobrze ukazujacym wielu Polaków w USA. Sam byłem w USA jako dwudziestolatek (10 lat temu dokładnie) pracowałem 13 h dziennie i widziałem co z ludzmi robi taka odległa emigracja (w naszym przypadku była ona sezonowa 4-5 miesięczna) . Młodzi ludzie inwestujacy w wyjazd kasę chcieli sie dochrapać jak najwięcej. Przyjaciele stawali sie nagle wrogami gdy rostrzygała się sprawa o nadgodziny, dni wolne etc. Pary rozlatywały sie, bo ktoś bez zgody drugiego wyporzyczył na godzine komuś trzeciemu samochód. Oszczędzanie na żarciu, rozbiegane oczy, praca, kasa, praca... pomyślałem, jak to dobrze, że w sumie trwa to tak krótko. Czy to była wina USA, chyba nie..sami Amerykanie byli bardzo wyluzowani, to raczej młody wiek i fakt, że w wyjazd inwestowało się sporo kasy i każdy chciał wyjśc na plus...
Koniec moich wywodów. Skupmy się na Lindzie, bo raczej do jego stylu gry, a nie do samych filmów piłem. Linda sam w wymienionych przeze mnie filmach zagrał jakby parodiował siebie. On w poważnych rolach jak np. w Reichu ma tę nutke sarkazmu. Linda budzi u mnie usmiech, gdy gra Maurera. On ma taka manierę i za to go lubię, ale gdy zaczyna grać komediowo czar poprostu pryska.

ocenił(a) film na 9
aliveinchains

Witam,
Lindę albo się lubi albo nie:) Dla mnie to aktor mojego dzieciństwa widzę że jesteś w podobnym wieku więc pewnie masz podobnie:) Sam siebie sparodiował w filmie haker. http://www.youtube.com/watch?v=Mr3XhbFMD_Q :)
Co do Polonii w USA, ja widziałem podobne akty desperacji w Niemczech. A fakt jak jedziesz za granicę unikaj polaków. 90 % znajomych którzy pracowali jakiś czas poza PL potwierdzają te słowa.
A sama rola w SzNY Lindy jak pisałem słaba, ale nie irytująca.

ocenił(a) film na 9
Kris81

jestem w podobnym wieku co ty, to fakt i też mam do Lindy wielki sentyment. A zjechane przez załozyciela tematu Demony Wojny wg Goi uważam za bardzo dobry film. Skromny, bo to nie wojna na maksa (zresztą udział błekitnych chełmów na Bałkanach był w bezpośrednich akcjach chyba żaden). Mały oddział IFOR walczy z małym oddziałem partyzanckim. W tle pali sie mała wieś. To nie rozmach z Szeregowca, Plutonu, czy z mojego ulubionego Stalingradu. Specyfika konfliktu inna niż 2WŚ, czy Wietnam...ale cóz gimbus w latach 90tych był niemowlakiem i pewnie nie zna tła historycznego konfliktu i udziału naszych w wojnie na Bałkanach.
Nie wnikam w realizm wojskowy DWwG. Niektórzy twierdzą, że jest spory. Mnie interesuja dialogi, plenery, gra aktorów. A tu mamy wymienione sprawy na wysokim poziomie Sama akcja też ciekawa, ale bynajmniej, za co cenię Pasikowskiego, nie Hollywoodzka. Bez efekciarstwa, bez mega wybuchów i niepotrzebnych strzelanek, gdzie jednen rozwala 100 "żółtków". Za to cenie film. Bo jest właśnie polski.

ocenił(a) film na 9
aliveinchains

To prawda film jest dobry, zdjęcia również. Mój błąd bo oceny nie dałem, więc już to nadrobiłem. A film ma swój klimat.

ocenił(a) film na 1
Rocky_Woj_Balboa

całkowita racja. film dla takich bezmózgich karków jak kris81:D

ocenił(a) film na 9
radek_83

Parówo nie pij tyle piwa zaczniesz myśleć:) i zakładaj coś na głowę jak grasz w paintball bo to też nie pomaga w kojarzeniu faktów:)

ocenił(a) film na 1
Kris81

po obejrzeniu tego "filmu" na trzeźwo pewnie dokonałbym samospalenia przed łódzką filmówką:)) musisz brać jakieś niezłe gówno że tak Ci się to podoba:D i nie mówię tu o decadurabolinie:D

ocenił(a) film na 9
radek_83

Gówno to pozostawiam dla ciebie. Ponoć lubisz brać. Szkoda że tego nie zrobiłeś, jak byś miał poziom inteligencji chociaż małpy to byś wyłączył film, jeśli tak ci się nie podobał. A co do trzeźwienia to chyba nigdy nie trzeźwiejesz, skoro taki bzdety wpisujesz.

ocenił(a) film na 9
radek_83

Nie podoba ci się to powiedz to i zmiataj. Nie obrażaj innych. Nie rozumiesz tego filmu..to nie jest film o prymitywnych dresikach z Sopotu co szukają żywego towaru do burdeli w RFN, lecz przede wszystkim film o miłości, przyjaźni, starzeniu się...wiele nie zrozumiałeś. Pewnie nie potrafisz docenić montażu, pracy kamery, ujęć ludzi i plenerów - mało który film jest tak znakomicie zrobiony.

ocenił(a) film na 7
Rocky_Woj_Balboa

Są momenty gdzie wali tandetą ... mimo wszystko uwielbiam ten film. Czasami trzeba sie wkleić w klimat a nie bawić w krytyka filmowego... bo tylko tracimy :)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones